500 עובדי מתחם ירקונים נלחמים על מקום עבודתם - העומד בפני הריסה

אחרי חמש שנים של דיונים בנושא מתחם ירקונים השייך לעופר נמרודי ואלי לוזון, ונבנה באופן לא חוקי, החליטה המדינה לפנותו ■ מאות העובדים חוששים כי ייפלטו ממעגל העבודה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם קניות צומת ירקונים
טלי חרותי-סובר

עתידו של מתחם הקניות הגדול ירקונים, הנמצא בבעלותם של אנשי העסקים עופר נמרודי, עמוס לוזון, לוי שטרית ואפרים מאיר, נידון במשך חמש שנים ארוכות בבתי המשפט לאחר שנבנה באופן לא חוקי. ב-3 באוקטובר יקבע בית המשפט מתי בדיוק יפונה המקום. בינתיים, שלחו 500 עובדי המתחם לחברי הכנסת ברכת "שנה לא טובה" וביקשו את עזרתם במניעת פיטוריהם.

בעלי הרשתות השונות הפועלות במקום, ביניהן סופר-פארם, טויס אר אס, מחסני תאורה, H&O, אייס ועוד לא התכוננו מבעוד במועד לסגירה הצפויה. לטענת חלקם, החנויות החדשות ייפתחו במתחם חדש (מתחם קסם) רק בעוד שנתיים, מה שלכאורה יחייב את פיטורי העובדים האלה. העובדים, שהגיעו גם לוועדת העבודה בכנסת, חוששים כי ייפלטו ממעגל העבודה.

לטענת הבעלים, מתחם ירקונים הוקם בשנות ה-90 בידיעה ובאישור ועדות התכנון המקומית והמחוזית. שתי הוועדות אישרו היתרים לשימוש חורג בקרקעות, שייעודן המקורי הוא לחקלאות. במקביל, קידמו מוסדות התכנון תוכנית מתאר לשינוי הייעוד של המתחם - למסחרי. ב-1999 החליטו הוועדה המחוזית ווועדות של המועצה הארצית לתכנון לחזור בהן מהתוכנית המקורית להקמת מרכז מסחרי במתחם ירקונים, ולקדם במקומה תוכנית מתאר חדשה לפארק ירוק. בעקבות ההחלטה של המועצה הארצית על הקמת הפארק שכוללת את פינוי שטחי המסחר מהשטח, הגישה הפרקליטות תביעה נגד יזמי המתחם.

ב-2012 הרשיע בית משפט השלום בכפר סבא את יזמי המתחם, במסגרת הסכמי טיעון, שבמסגרתם הודו הנאשמים באישומים שיוחסו להם. לאחר הדיינות משפטית שנמשכה כחמש שנים הורה ביהמ"ש השלום בכפר סבא בחודש מאי האחרון לפנות את המתחם עד ל-1 בספטמבר השנה. בפועל, המתחם צפוי להיהרס תשעה חודשים לאחר מכן, ב-1 ביוני 2018.

לברכת ה"שנה לא טובה" צירפו דוגמאות לסיפורים אישיים של מספר מהעובדים, ביניהם אנשים שעברו את גיל 60, אמהות חד הוריות ועוד. לילך שפר, יו"ר ועד עובדי ירקונים: "לצערנו, ערב החגים אנחנו נמצאים במצוקה גדולה מאוד ולא יודעים אם וכיצד נוכל להמשיך ולהתפרנס. החלטנו לפנות לכל חברי הכנסת בבקשת עזרה כדי למנוע פיטורים של מאות עובדים. יש לבעיה שלנו פתרון וצריך רק רצון טוב כדי שהוא יצא לפועל. אנחנו בסך הכל מבקשים להמשיך ולהתפרנס ולנסות להכניס מעט שמחה לחגים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker