מגיעים לכם עוד ימי חופש? המעסיקים לא מודעים להגדרות חוק חופשה שנתית

מבדיקה שערכה חברת פאהן קנה עולה כי 37% מן העובדים בחברות שנבדקו נפגעים בשל אי מילוי הוראות החוק

טלי חרותי-סובר
חופשה משפחתית
צילום: Dreamstime.com
טלי חרותי-סובר

חוק חופשה שנתית, המגדיר את מכסת ימי החופשה לעובדים, קובע כי שנת עבודה הנה פרק זמן של שנים עשר חודשים, שתחילתו בינואר כל שנה. בהתאם לכך, צבירת ימי החופשה לעובד מתחשבת בשנה קלנדרית, ולא במועד תחילת עבודת העובד במהלך השנה. על בסיס ההגדרה בחוק, לא קיים הבדל במכסת ימי החופשה השנתית לשני עובדים שהחלו לעבוד בחברה בשני מועדים שונים, באותה שנה קלנדרית, אף שהוותק שלהם שונה. עם זאת המציאות בשטח שונה לחלוטין מהנדרש בחוק.

לטענת רו"ח רועי שמחי, מנהל תחום בקרת שכר בפאהן קנה ניהול בקרה, "הפרקטיקה הרווחת במשק היא לצבור לעובדים את מכסת ימי החופשה על פי הוותק בחברה בפועל, ולא על פי הוותק הקלנדרי, וכתוצאה מכך עובדים לא צוברים את ימי החופשה המגיעים להם".

בדיקה מדגמית שערכה פאהן קנה ניהול בקרה, שבמהלכה נבדקו  תלושי שכר של 100 עובדי קבלן המועסקים ב-15 חברות קבלן שונות, העלתה שהחברות צברו לכל העובדים במדגם את מכסת ימי החופשה בהתאם לוותק העסקתם בחברה, ולא לוותק העסקתם הקלנדרי. בעקבות זאת, ל-37% מן העובדים נצברו ימי חופשה בחסר. יתרת העובדים במדגם לא נפגעו, כיוון שזכאותם על פי החוק ועל פי השיטה הקלנדרית הייתה זהה, במידה שזכאותם על פי חוק ועל פי השיטה הקלנדרית הייתה שונה היינו צפויים לראות ליקויים בצבירת ימי החופשה גם לעובדים אלה.

"מבירורים שערכנו עם מנהלים בחברות נוכחנו לדעת כי מרביתם לא מודעים להגדרות הקבועות בחוק, וכלל לא ידעו שהפרו אותן", ציין שמחי. "המפתיע הוא שתוכנות השכר המקובלות בשוק תומכות בפרקטיקה שהשתרשה, ולא נצמדות להוראות החוק. לכן אנו מעריכים שהפגיעה בעובדים אינה מוגבלת לחברות קבלן מהסוג שדגמנו, אלא תקפה גם לחברות נוספות במשק".

חלק מהמעסיקים שאליהם פנתה פירמת רואי החשבון הצטיידו בחוות דעת משפטיות המצדדות בשיטתם. אך לדברי פאהן קנה, "עיון באותן חוות דעת מעלה כי הטיעונים הם פרשנות 'תכלית החוק' או נובעים מ'עיון בהסברים לטיוטת החוק'. חוות הדעת שבהן עיינו אינן חולקות על העובדה שעל פי חוק חופשה שנתית, הגדרת 'שנת עבודה' הינה 'פרק זמן של שנים עשר חודש, שתחילתו אחד בינואר של כל שנה'". בשל הפגיעה המשוערת בכשליש מן העובדים קורא שמחי  למחוקק לתקן את חוק חופשה שנתית. "לחילופין, על משרד העבודה והרווחה לבדוק ולאכוף את יישום החוק הקיים כיום", הוא אומר. "בו בזמן, על חשבי השכר למסד בקרות תקופתיות המוודאות כי תשלום דמי החופשה לעובדים תואם את הוראות החוק וכולל את כלל הרכיבים הנדרשים".

עורך הדין ויועץ המס גלעד סולמי, מרצה לדיני עבודה וזכויות עובדים, חיזק את טענותיה של פאהן קנה ניהול בקרה: "הבלבול הרב השורר בעניין זה נובע מכך שבדיני העבודה השונים הוותק של העובד נקבע מתאריך התחלת  עבודתו של העובד, אך בחוק חופשה שנתית 'שנת ותק' נקבעת על פי ההגדרה של 'שנת עבודה', ללא קשר לתאריך התחלת העבודה של העובד. חוק חופשה שנתית במתכונתו הנוכחית יוצר ממשקי חיכוך רבים בין הפרקטיקה הנוהגת ותוכנות השכר, לבין דרישות החוק. על המחוקק להסדיר חוק זה ולהתאימו, וגם בתשלום דמי החופשה נמצאו לא מעט הפרות.

"מבדיקה של 100 העובדים במדגם של חברות הקבלן נמצא כי ל-23% מן העובדים התשלום בגין דמי החופשה שולם בחסר, למרות שפורמלית תוכנות השכר אמורות לחשב את דמי החופשה לעובדים בהתאם לכללים המקובלים. עם זאת, מציינים בפאהן קנה ניהול בקרה, מרבית החברות שבהן נמצאו הליקויים ביצעו את התיקונים הנדרשים בעקבות הממצאים לימים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker