עובדי ניקיון קשישים בקרית גת נאלצו להמתין שלושה ימים לקבלת שכרם

קשישים רבים שעברו את גיל הפנסיה מועסקים כיום בניקיון רחובות ומשתכרים שכר זעום של כ-1,800 על משרה חלקית ■ מבקר הפנים של החברה הכלכלית לקרית גת: "היתה תקלה טכנית, לא הלנת שכר. את הרעש והצלצולים שלכם תעשו במקומות אחרים"

טלי חרותי-סובר
עיריית קרית גת
עיריית קרית גתצילום: אליהו הרשקוביץ
טלי חרותי-סובר

60 עובדי הניקיון הקשישים שמעסיקה חברת פורד התל אביבית בקרית גת, עבור החברה הכלכלית של העיר, קיבלו רק היום את שכרם. העובדים, חלקם בני יותר מ-70, המנקים את רחובות העיר, סיפרו לכתב "ידיעות אחרונות" מתן צורי כי לא קיבלו את שכר העבודה לאוגוסט במועד. מדובר בשכר נמוך, כ-1,800 שקל, בשל העובדה שרובם עובדים במשרה חלקית, כ-4 שעות ביום.

היום (ד') הועבר השכר לעובדים. לדברי מבקר הפנים של החברה הכלכלית השייכת לעיריית קריית גת, מדובר היה ב"תקלה טכנית שתוקנה", ולדבריו "לא היתה הלנת שכר". עוד הוסיף מבקר הפנים: "את הרעש והצלצולים שלכם תעשו במקומות אחרים. אני לא חייב לכם דין וחשבון". על אף דבריו של המבקר, החברה אכן הלינה את שכר העובדים בשלושה ימים, כיוון שעל פי חוק נדרש מעסיק לשלם לעובדיו עד ל-10 בכל חודש.

מנכ"לית חברת הקבלן פורד, מיטל דהן, הסבירה כי מדובר במנגנון תשלומים ייחודי של עיריית קרית גת, ולכן התקלה היתה אצלה. לדבריה, בכל מקום אחר נותנת חברת הקבלן את מלוא שירותי ניקיון הרחובות, כולל הפיקוח, כשהיא מעבירה את דו"חות הנוכחות לאישור העירייה ומשלמת לעובדים. במקרה של קרית גת, ככל הנראה כדי לחסוך בכסף, ביקשה העירייה לשלוט בנושא, והיא זו שבחרה את העובדים ואף מפקחת עליהם, בעוד חברת הקבלן היא הצינור המשלם לעובדים וזו שנותנת את ציוד הטיאוט בלבד.

לפי דהן, בשל התרשלות של החברה הכלכלית, לא הועברו דו"חות הנוכחות של העובדים, וחברת הקבלן לא יכולה היתה לשלם. "מאז 3 בספטמבר אנחנו בקשר עם החכ"ל, שהגיע עד צרחות", היא מספרת. "דרשנו לקבל את הדו"חות כדי לשלם לעובדים. קיבלנו אותם אתמול, והיום השכר שולם".

קשיש המועסק בניקיון רחובות
קשיש המועסק בניקיון רחובותצילום: טל כהן

דהן אומרת כי חברת פורד תדרוש מהעירייה פיצוי על עוגמת הנפש, שיעבור כולו לעובדים. "מהותית הם עובדי עירייה כי הבחירה והפיקוח הם בידיה. אנחנו רק הצינור", היא חוזרת ואומרת, ומדגישה כי העובדים מקבלים את שכרם כחוק, כולל כל ההטבות הסוציאליות. על השאלה מה היה קורה אם הדו"חות היו מועברים בעוד חודש, היא אומרת שבמקרה כזה בעל החברה היה משלם מכיסו. "התקלה הזו כואבת גם לנו. מצד אחד העירייה רוצה לעזור לאוכלוסייה מקומית להתפרנס, ומצד שני היא גם זו שיצרה את התקלה". 

העסקת קשישים בעבודות ניקיון ברחובות ישראל אינה תופעה חדשה. גם כיום ניתן לראות קשישים המנקים רחובות ערים, חלקן גדולות ועשירות כמו רמת גן, נס ציונה ותל אביב. דהן מספרת כי החברה מספקת שירות גם בערים אחרות, בהן מודיעין, רעננה, ירושלים, הוד השרון, בני ברק ועוד - ובכולן מועסקים קשישים בעבודות ניקיון.

חברות הקבלן מעדיפות את העובדים הקשישים מכיוון שהם מסכימים לעשות עבודה שמעטים מוכנים לה. הקשישים, בדרך כלל יוצאי חבר העמים או בני הקהילה האתיופית, לא זוכים לפנסיה המאפשרת קיום בכבוד, ולוקחים כל עבודה המאפשרת להם להרחיב מעט את הכנסותיהם. כך נוצר מצב שאת רחובות הערים בישראל מנקים בעיקר קשישים בני 70 ואף יותר, כשהעיריות מעדיפות לא לקלוט אותם להעסקה ישירה, אלא להמשיך את ההתקשרות עם חברות הקבלן.

נחמה מסוימת ניתן למצוא בעובדה שבמהלך השנים הנושא הוסדר בחוק. אם בעבר העובדים לא קיבלו שכר מינימום וזכויות סוציאליות, הרי שכיום הנושא נמצא במודעות ועובדי הקבלן יודעים מגיעים גם לבתי הדין כשזכויותיהם מופרות. יתרה מכך, ברגע שנכנס לתוקף החוק המאפשר תביעה אישית של מזמין השירות, גם העיריות אמורות לבדוק האם עובדי הקבלן מקבלים את שכרם כחוק. נחמה קטנה נוספת ניתן לראות בעובדה שלנוכח המקרה בקרית גת איש לא נותר אדיש: ארגון חברות הניקיון התערב בנושא, ובמקביל פנתה גם ההסתדרות לעירייה, ווידאה כי העובדים אכן מקבלים את שכרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ