"מעולם לא חילצנו אדם מתוך הלהבות ששאל אותנו כמה יחידות אנגלית עשינו": לוחמי האש נלחמים בתנאי הסף החדשים

לוחמי האש פתחו במחאה ברשתות החברתיות כנגד ההחלטה לדרוש תעודת בגרות מלאה כתנאי להצטרף לשירות ■ נציב הכבאות: "הגיע הזמן לקפוץ כיתה"

טלי חרותי-סובר
לוחם אש
לוחם אשצילום: כבאות והצלה ירושלים

ארגון הכבאים המקצועיים בישראל פתח במחאה כנגד החלטת נציב הכבאות, דדי שמחי, לחייב תעודת בגרות מלאה כתנאי סף לשירות כלוחם אש. כתגובה להחלטה, החלו לוחמי אש ללא תעודת בגרות מלאה לפרסם את תמונותיהם ברשתות החברתיות, כשהם אוחזים בשלט המציין כמה חיי אדם הצילו במסגרת השירות, וזאת - מבלי שיש להם תעודת בגרות.

המחאה הגיעה לאחר שבועות ארוכים שבהם ניסה הארגון לפעול מול הנציבות על מנת שלא לפרסם את תנאי הסף החדשים, אולם כעת לאחר שפורסמו, הוחלט לצאת למחאה ציבורית לשינוי ההחלטה.

במסגרת המחאה, עלה אתמול לעמוד הפייסבוק של ארגון הכבאים פוסט, שבו נכתב כי "תעודת בגרות היא חשובה. מאוד. אבל האמת היא שמול השדות הדולקים ובתוך הבניינים הבוערים לאיש מאתנו לא אכפת באיזה כיתה ישב האדם שלצידו. בתוך הסיטואציות הקשות והמסוכנות ביותר, הדבר היחיד שמשנה הוא האם לוחם האש שנלחם עמך כתף לכתף הוא האדם שעליו אתה יכול לסמוך שיעשה הכל על מנת לשמור עליך, לבצע את המשימה בצורה הטובה ביותר ולהציל חיים. הקרבה, אומץ, נחישות – אלו לא תכונות שמגיעות ביחד עם תעודת הבגרות.

"מדובר בהחלטה לא ברורה ותמוהה שבכוונתנו לפעול על מנת לשנותה, אבל יותר מכל מדובר ביריקה בפרצופם של רבים מחברינו הנלחמים לצידנו ומרגישים כעס וזלזול בגין ההחלטה. אנו מזמינים אתכם לשתף את הפוסט, לעקוב אחר הפעילות בעמוד ולקחת חלק במאבק לשינוי ההחלטה".

יו"ר ארגון הכבאים, אבי אנקורי, אמר: "מאז שפורסמו תנאי הסף החדשים קיבלתי אינספור שיחות זועמות מלוחמי אש שטענו כי מדובר ביריקה בפרצופם. אלו אנשים שעושים לילות כימים תוך סיכון חייהם למען הציבור. מדובר בהחלטה שפוגעת בשכבות אוכלוסייה ומגזרים רבים בציבור הישראלי ואני קורא לנציב הכבאות לחזור בו מהחלטתו לאלתר".

שמחי מסר בתגובה: "לשמחתנו, יש ביקוש עצום לתפקיד לוחם אש, ולכן אנו מחפשים את המובחרים מבין כל המתמודדים. תעודת בגרות מהווה תנאי בסיסי לגיוס ליחידות עילית במשטרה ולגופי ביטחון אחרים. לוחמי האש מתמודדים עם טכניקות מורכבות בכיבוי וטיפול בחומ"ס שמחייבים למידה. תעודת בגרות אינה תכונה מולדת. כל מתמודד ששואף להיות כבאי יכול להשלים בגרות, להגיש את מועמדותו ומערך הכבאות יקבלו בבברכה.

"אני רואה בהשכלה כלי חשוב בטיפוח וקידום העובדים. כבן הפריפריה שנולד במושב בדרום אני מצר על דברי הוועד, שהבקשה לבגרות כתנאי גיוס לכבאות פוגעת באנשי הפריפריה כאילו הם פחות משכילים. לא אשתף פעולה עם קומץ (שלחלקו יש תואר שני) שרוצה להציג אותנו כחסרי השכלה ודוחי קידמה. אנו ב-2017, אני מעריך ומוקיר את כל הוותיקים שהקימו את הכבאות המפוארת שלנו ללא בגרות, אך הגיעה העת 'לקפוץ כיתה' ולהתקדם עם הנוער המדהים שלנו".

תעודת בגרות היא תנאי הכרחי כבר שנים רבות בכל מכרז או פתיחת תפקיד בשירות המדינה. בנציבות הכבאות וההצלה מציינים כי השנה גדל תקציב הלימודים, על מנת לאפשר ליותר כבאים ללמוד תואר ראשון, מה שיאפשר קידום לתפקידי קצונה בכירים כנדרש על ידי נציבות שירות המדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker