יעקב גנות - המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה - הסיר את מועמדותו

גנות: "היו מי שבחרו להתמקד בנקודה אחת בעברי; אותות גבורה וימי שירות לא מנעו את ההתמקדות בהערה לפני 13 שנה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר יעקב גנות, מועמדו של השר לביטחון הפנים לתפקיד מפכ"ל המשטרה, הודיע הערב לשר אבי דיכטר, כי אין בכוונתו להתמנות לתפקיד.

"אני ער ורגיש לכל מה שנאמר ולכל מה שפורסם מאז הודעתך על מועמדותי. אני יודע על הרבים והטובים שבירכו על המינוי המיועד, לא רק מתוך תקווה אלא אף מתוך אמונה שאוכל להצעיד את משטרת ישראל אל המחוזות המיוחלים ואל עידן חדש, מתוך מיומנות, נאמנות, הגינות ויושרה.

"על אף שלא הסכמתי ואינני מסכים עד היום עם תוכנה של הערת בית המשפט העליון, שהרי אני ורק אני יודע את האמת ואת כל האמת, קיבלתי את הדין כאיש משטרה וכאזרח. לא ביקרתי את ההערה ולא התווכחתי עם קובעיה. גם בעת זאת לא התווכחתי עם מי שמצא לנכון אחרי שנים רבות כל כך לשלח בי את ההערה מאותם הימים.


"הייתי סבור שעברי יעמוד לי ביום פקודה"

הייתי סבור שעברי יעמוד לי ביום פקודה. עבר בו מילאתי שורה של תפקידים ביצועיים בכירים, כולל תפקידי הנוכחי כנציב בתי הסוהר, תפקיד שאיננו נופל באחריותו, במוסריותו וברגישותו מתפקיד המפכ"ל, תפקיד שנבחרתי לכהן בו לאחר שעברתי את העין הבוחנת של ועדת בך.

"על אף אמונתי הגדולה באמת שלי, על אף רצוני להקדיש שנים רבות, המצטברות לתקופה העולה על 40 שנות שירות, לקידומה של משטרת ישראל, אינני מוכן כי הביקורת שדבקה בי תדבק במערכת. אינני רוצה כי הדינמיקה שהתפתחה תמשיך לחלחל את חלחוליה לתוך העתיד של משטרת ישראל החשובה לי כל כך. אני מסיים בתודתי העמוקה ובאיחולי לעתיד גדול של משטרת ישראל. אין צורך לומר כי אעמוד לרשותך בכל סיוע ועצה שתבקש".

השר לביטחון הפנים דיכטר אמור למצוא כעת מועמד חדש לתפקיד המפכ"ל. המועמד החדש אמור לבוא מחוץ לשורות המשטרה ? כפי שהתבטא השר דיכטר כמה פעמים בשבועות האחרונים. המפכ"ל הנוכחי, רנ"צ משה קראדי, שאמור לסיים את תפקידו ב-1 במאי, יישאר על כסא המפכ"ל עד שמחליפו ייכנס לתפקיד.


פרשת גנות

ב-1996 זיכה בית המשפט העליון את גנות מאשמת קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ושימוש לרעה בכוח המשרה, בסדרה של פרשיות שהתרחשו בעת שהיה מפקד מחוז במשטרה. גנות הושעה מהמשטרה למשך שלוש שנים, בשל האישומים. במסגרת הליך שימוע שנערך לו במשטרה במסגרת הפרשה, הוא הודה בביצוע עבירות משמעתיות. ב-2003 אישרה הוועדה לאישור מינויים בכירים בשירות הציבורי את מינוי גנות לנציב שב"ס, אולם ביקרה את המינוי.

שופט בית המשפט העליון בדימוס, יצחק זמיר, שישב בהרכב שזיכה מחמת הספק את גנות, אמר לאחר שנודע דבר מועמדותו, כי "פסק הדין בעניין זה הוא פסק דין שזיכה אותו ברוב דעות מעבירה פלילית של שוחד והפרת אמונים, למרות שבית המשפט הבהיר שזה גבולי ושהוא התנהג (...) באופן בלתי ראוי. לקחת אדם שיש לו גיבנת כזאת מבית המשפט (לתפקיד המפכ"ל, י"י) - זה לא ראוי".

שופט בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין, אמר כי מינוי גנות "מילא את לבי עצב, צער, בעצם ייאוש. אם זו הדרך שבה מבקשים לשקם את האמון במשטרה - אני יודע מה כבר אפשר לעשות". בהכנת הידיעה השתתף יובל יועז

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker