אילו מקצועות הכי מוערכים בעיני הציבור הישראלי? מעמד המורים עקף את זה של אנשי הקבע

מדד מכללת לוינסקי, הבודק את מעמדם של שישה מקצועות, מדרג את הרופאים במקום הראשון ■ עם זאת, ענף ההיי־טק הוא הנחשק ביותר בעיני הורים בעבור ילדיהם ■ עורכי המדד: "במקצועות שתרומתם לחברה מדורגת כגבוהה - רופא, מורה ועובד סוציאלי - השכר נתפש כפחות ראוי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים בחדר ניתוח
רופאים בחדר ניתוחצילום: GARO / Phanie

מעמד הרופאים הוא המוערך ביותר בקרב ישראלים, אך רוב ההורים היו רוצים שילדיהם יעסקו בתחום ההיי־טק — כך עולה מסקר שנערך במכללת לוינסקי ובחן את תפישת המעמד של מקצועות שונים בישראל.

בסקר, שנערך זו השנה השלישית על ידי ד"ר ניבה ונגרוביץ ופרופ' יצחק גילת ממכללת לויסנקי לחינוך, השתתפו יותר מ–500 גברים ונשים בני 18 ומעלה, מרחבי ישראל. המשיבים התבקשו לחוות את דעתם על שישה בעלי מקצועות: רופאים, אנשי היי־טק, עורכי דין, אנשי צבא קבע, מורים ועובדים סוציאליים. ההערכות התבססו על שאלות הנוגעות למעמדו של בעל המקצוע בחברה, כמו תרומתו לחברה, רמת המקצוענות הנדרשת ממנו, המידה שבה המקצוע מאפשר התפתחות אישית, האם הורים היו רוצים שהילד שלהם יעסוק במקצוע והאם השכר במקצוע זה ראוי. התשובות שוקללו במדד שנע בין הציון 1 (הנמוך ביותר) ל–6 (הגבוה ביותר).

מחישוב המדד הכללי נמצא כי מעמד הרופאים הוא המוערך ביותר (עם ציון ממוצע של 5.15). במקום השני דורגו אנשי ההיי־טק (4.92) כשאחריהם עורכי הדין במקום השלישי (4.29). למקום הרביעי הגיעו המורים (3.9) — שבפעם הראשונה בשלוש השנים שבהן נערך הסקר עקפו, גם אם בפער קטן, את אנשי הקבע (3.89). את הדירוג סגרו העובדים הסוציאליים, עם ציון ממוצע של 3.60 במדד הכללי.

רמת האטרקטיביות של המקצוע נבדקה באמצעות השאלה "האם הייתם רוצים רוצים שילדיכם יעסקו במקצוע זה?". במדד זה דורגו אנשי היי־טק במקום הראשון (4.97) ואחריהם הרופאים (4.76). עורכי הדין דורגו במקום השלישי בפער גדול (3.57). המורים הגיעו רק למקום הרביעי (3.16) ובפער קטן אחריהם דורגו אנשי הקבע (3.15). גם במדד זה דורגו העובדים הסוציאליים בתחתית בפער גדול, בציון 2.7. דירוג המקצועות בסעיף זה דומה לזה של השנים הקודמות.

"מורים אינם נתפשים כמודל חיקוי"

בתשובתם לשאלה "מי מבעלי המקצועות השונים מקבלים שכר ראוי?", דירגו משתתפי הסקר את אנשי ההיי־טק במקום הראשון (5). למקום השני הגיעו עורכי דין (4.6) ובמקום השלישי דורגו הרופאים (4.3) כשאחריהם אנשי קבע (4) — ובפער גדול מהם דורגו המורים (2.5) והעובדים הסוציאליים (2.4).

"מעמד הרופאים גבוה יחסית בכל המדדים, ואילו מעמד העובדים הסוציאליים נמוך־בינוני ברוב המדדים", אמרו החוקרים. "שלושת המקצועות שתרומתם לחברה מדורגת כתרומה הגבוהה ביותר — רופא, מורה ועובד סוציאלי — הם מקצועות שהתגמול הכספי עבורם נתפש כפחות ראוי באופן יחסי".

המשתתפים בסקר נשאלו גם לגבי מידת שביעות רצונם מרמת ההוראה בישראל. שביעות הרצון של החרדים מרמת ההוראה נמצאה גבוהה ביותר (4–4.75), בעוד שזו של החילונים היא הנמוכה ביותר בכל האזורים (3.25).

"החברה היהודית בישראל מרוצה במידה בינונית מרמת ההוראה", קבעו החוקרים. "חשיבות רבה מוענקת לשילוב הטכנולוגיה בהוראה, אך עדיין קיימת הכרה בחשיבות תפקיד המורה גם בעידן הדיגיטלי. עם זאת, רוב המורים אינם נתפשים כמודל ראוי מספיק לחיקוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker