"כשנוכל לעדכן - נעדכן": למה מינוי מנכ"ל לביטוח הלאומי מתעכב כבר חצי שנה?

היועץ המשפטי לממשלה בוחן את מינויו של מאיר שפיגלר למנכ"ל הביטוח הלאומי זה שישה חודשים ■ לעת עתה תהליך המינוי מוקפא, ולביטוח הלאומי אין מנכ"ל קבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטוח לאומי חיפה
ביטוח לאומי חיפהצילום: איציק בן מלכי

במהלך חודש פברואר האחרון, לפני כחצי שנה, החליט היועץ המשפטי לממשלה להקפיא את תהליך מינויו של מאיר שפיגלר, מנכ"ל קק"ל לשעבר ומי שהיה מועמד יחיד לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי.

שפיגלר, מועמדו המועדף של השר חיים כץ, אמור היה לעמוד כבר בינואר לפני ועדת גילאור לבדיקת מינויים בכירים, אלא שאז התפרסם דו"ח מבקר המדינה בנושא קק"ל. זמן קצר לאחר מכן הודיע היועמ"ש לוועדה כי יש להקפיא את התהליך עד לסיום בדיקתו.

מאז, כאמור, כבר חלפו שישה חודשים, אך בדיקת היועמ"ש לא התקדמה להכרעה לכאן או לכאן, והמינוי מוקפא. כתוצאה מכך - לביטוח הלאומי, אחד המוסדות הגדולים והחשובים במדינה, אין מנכ"ל קבוע, וכממלא מקום מכהן רמי גראור, מקורבו של השר חיים כץ שהגיע לביטוח הלאומי מהתעשייה האווירית כדי לשמש סמנכ"ל משאבי אנוש, רק חודשים ספורים לפני שקיבל את הקידום המטאורי למנכ"ל זמני.

בדו"ח המבקר מוזכר שפיגלר כמי שהשתמש במשרדים בפארק אריאל שרון, והיה שותף להקמת גן בבית החולים איכילוב, אך לטענתו לא נפל כל פגם בהתקשרויות שערך.  

בהופיעו בפני הוועדה לענייני ביקורת המדינה, שדנה בדו"ח המבקר, שאלה יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), לגבי התחייבות קק"ל להגדלת המימון להקמת גן דנה לילדים חולי סרטן בבית החולים איכילוב. שפיגלר השיב כי "למיטב זכרוני ההחלטה התקבלה ב-2013. ההחלטות בדבר פרויקטים התקבלו, לצערי הרב, באופן שאולי היושב במרומים יודע איך - אני לא יודע. אחרי 10 בפברואר 2014, כשנחשפתי לראשונה, והייתי אחד מיני רבים בוועדת פרויקטים עליונה א', לא הייתי מעורב במישרין או בעקיפין בסדר היום ובקבלת ההחלטות בענין הפרויקטים... הבעתי את מורת רוחי על כך שהדבר לא צריך להתנהל בצורה כזו, וכי הגורמים הנבחרים לא צריכים לשבת בוועדת פרויקטים עליונה, אלא שההחלטות צריכות להתקבל על ידי גורמים מקצועיים שבוחנים ובודקים את הפרויקטים".

עוד אמר שפיגלר באותה ישיבה, כי "נכנסתי לתפקיד מנכ"ל קק"ל באופן מלא ביוני 2013. לוקח זמן להכיר מערכת. תוך פרק זמן קצר עשיתי כל שלאל ידי כדי לשנות סדרי בראשית בהתנהלות השוטפת של קק"ל. למשל, הפרדה בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי. במשך עשרות שנים התנהלה קק"ל על ידי הדרג הנבחר, פעלנו כעת כדי ליצור את ההפרדה. אי אפשר לשנות הכל ברגע אחד".

כאמור, בדיקת היועמ"ש אורכת כבר חצי שנה אך סיומה לא נראה באופק. ממשרד המשפטים נמסר: "לא ידוע על משהו חדש. כשנוכל לעדכן, נעדכן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker