ועדת הפנים: להאריך זמן הפינוי למתחם ירקונים; "צריך לדאוג ל-500 עובדים"

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם דנה היום במשבר מתחם ירקונים שנבנה על קרקע חקלאית תוך חריגות בנייה משמעותיות ■ המתחם אמור להיסגר עד ל-1 בספטמבר, וכתוצאה מכך צפויים מאות עובדים לאבד את פרנסתם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הקניות בצומת ירקונים
מתחם הקניות בצומת ירקוניםצילום: עופר וקנין

משבר מתחם ירקונים נדון היום (ג') בוועדת הפנים של הכנסת. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, מטרת הדיון היא לנסות להגיע לפתרון עבור כ-500 העובדים, רובם מרוויחי שכר מינימום, שישלמו את מחיר עבירות הבנייה במתחם שבית המשפט קבע כי נבנה באופן לא חוקי.

לילך שפר, יו"ר ועד עובדי המתחם, הדגישה כי בקשת העובדים אינה להכשיר את המקום אלא לקבל ארכה שתאפשר לבעלי החנויות לאתר מקום חלופי שימשיך להעסיק אותם. עם זאת, נשאלת השאלה מדוע בעלי הרשתות דוגמת אייס, שידעו כבר ב-2012 כי המתחם אינו חוקי ומיועד להריסה, לא השכילו למצוא מקומות חלפויים לפעולתם עד היום.

במתחם פועלות כיום, בין היתר, רשתות סופר-פארם, טויס אר אס, מחסני תאורה, H&O, אייס ועוד, המעסיקות מאות עובדים. המתחם נמצא בבעלותם של חברת הכשרת הישוב שבשליטת עופר נמרודי, ושל אנשי העסקים עמוס לוזון, לוי שטרית ואפרים מאיר. כ-35% מהעובדים במתחם הם בני 60+, 45% בגילאי 60-40, ו-65 עובדות הן אימהות חד הוריות. במידה שלא יימצא פתרון דחוף למשבר, מרבית העובדים יפוטרו וייפלטו ממעגל העבודה.

לדברי אשר זליגר, עו"ד במחלקת אכיפת דיני מקרקעין של מחוז ת"א בפרקליטות המדינה, בית המשפט  קבע כי המתחם אינו חוקי וכתב אישום הוגש כבר ב-2006, ובינואר 2013 הסכימו הצדדים כי המתחם יפונה עד יולי 2015, אך הדבר לא קרה עד היום.

ח"כ אמסלם אמר בתגובה כי יש להרחיב את רמת  הענישה על  עברייני בנייה, אך לא להעניש את העובדים. "למדינה יש אחריות לדאוג ל-500 העובדים שנמצאים במצב קשה", אמר אמסלם. ח"כ מיקי לוי הציע להאריך את פינוי המתחם ב-24 חודשים, ובזמן הזה לחלט את שכר הדירה מהבעלים.

בסיכום הדיון הציע ח"כ אמסלם כי נציגי העובדים והפרקליטות יתכנסו בתיווכו למציאת פתרון לדחיית מועד הפינוי. לדבריו, הוועדה בראשותו תקיים פגישות מעקב בנושא כל 4-3 חודשים, ואולם הפתרון אינו ברור שכן המתחם אמור להתפנות בתוך שלושה שבועות.

מתחם הקניות בכפר קאסם, שהוצע כפתרון לבעיית העובדים, יוקם רק בעוד שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker