להגיע לעבודה ולצאת מתי שרוצים, לעבוד מהבית - מה יותר חשוב לכם?

סקר בינלאומי שערכה חברת מנפאואר בין עובדים מ-19 מדינות מראה שכניסת דור ה-y לשוק העבודה הפכה את הגמישות לאחד משלושת המרכיבים החשובים בהחלטות הקריירה ■ באופן מפתיע - גברים מבקשים גמישות כמעט כמו נשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עבודה מהבית

עם השתכללות  הטכנולוגיה וחילופי הדורות בשוק העבודה (בני דור ה-Y תופסים יותר עמדות ניהוליות ובני דור ה-Z נכנסים למשרות ראשונות), הופך נושא הגמישות בעבודה להיבט מרכזי בשיקולי המועמדים. כך עולה מסקר שערכה חברת מנפאואר בקרב 14 אלף עובדים ב-19 מדינות. 38% מהמשתתפים דיווחו שגמישות בשעות העבודה היא אחת משלושת הגורמים החשובים ביותר הנלקחים בחשבון בקבלת החלטות קריירה.  

המספרים משתנים בין המדינות. בנורבגיה וספרד 47% מהעובדים מבקשים גמישות, ובהולנד - 46%,  בעוד בגרמניה, שנמצאת בתחתית הרשימה - רק 20%, פחות מבסין (26%) ובהודו (30%). במחצית מן המדינות שנבדקו הגמישות היתה חשובה ל-40% או יותר מכלל העובדים.

נתונים בכתבה

עם זאת, הגדרת המושג "גמישות" משתנה. אחד מכל ארבעה עובדים (26%) ציין שגמישות בשעות ההגעה והיציאה היא החשובה ביותר. אחד מכל חמישה (22%) ציין שהאפשרות לעבוד מהבית או ממקום אחר היא החשובה. 15% מכלל העובדים אמרו שהאפשרות לבחור משמרות היא החשובה, ו-5% קבעו שהאפשרות לצאת לשבתון או לחופשות ללא תשלום לפרק זמן ארוך היא המהותית עבורם.

שיעור גדול מאוד מהנסקרים, 63% מכלל העובדים, סבורים שנוכחותם ליד שולחן העבודה במשרד כלל אינה הכרחית לביצוע העבודה. ואכן, בתחומי הטכנולוגיה והפיננסיים 32% מהנשאלים אמרו שיעדיפו עבודה מלאה מהבית ו-27% אמרו שיעדיפו שלא להיות תלויים במיקום. בתחומי הבריאות והשיווק 12% מהנשאלים אמרו שיעדיפו עבודה במשמרות, ו-23% ציינו שיעדיפו לשלוט על המספר והעיתוי של המשמרות שלהם.

באופן מפתיע, גם גברים מבקשים גמישות בעבודה - לא הרבה פחות מנשים. 45%  מהגברים הגדירו גמישות כחשובה ביותר, לעומת 55% מהנשים. ההתפלגות המגדרית דומה ברוב המדינות למעט אוסטרליה, בריטניה וקוסטה ריקה - שם 60% מהנשים ביקשו גמישות לעומת כ-40% מהגברים. בפולין דווקא לגברים יש צורך גדול יותר בגמישות – 53% מהגברים ציינו אותה כחיונית לעומת 47% בלבד מהנשים.

נתונים בכתבה

נתון מעניין נוסף מעלה שכמחצית מהעובדים (54%) יעדיפו משרה מלאה עם גמישות בשעות או במיקום. עם זאת, אחד מכל שלושה עובדים (36% מהנשאלים) מעדיפים עבודה חלקית או במסגרות פרילנס ולא משרה מלאה. במדינות כמו פרו, קולומביה, ברזיל וארגנטינה יותר עובדים מעדיפים להיות עצמאיים - 46%-55% - בעוד באירופה וארצות הברית רק 26%-38%  מעדיפים זאת.

אמנון רדר, יו"ר מנפאואר ישראל, מסר כי "בניגוד למה שחושבים, הרצון לגמישות הוא לא נחלתם של הצעירים בלבד. אנו רואים שעובדים בכל קבוצות הגיל מעניקים חשיבות לפרמטר הגמישות במשרה, כל גיל וצרכיו שלו. עובדים מבוגרים יותר זקוקים לגמישות בשביל ילדיהם, בעוד צעירים, שנולדו לעידן מחובר ודיגיטלי, מנסים לנצל באופן מירבי את יתרונות הטכנולוגיה".

רדר ממליץ לארגונים המעוניינים לשפר את הגמישות שהם מציעים לעובדים להתחיל בצעדים קטנים וזהירים. "חברה אינה צריכה לכפות בן-לילה את המעבר ממקום עבודה רגיל לווירטואלי. די במעבר לשעות עבודה מ-10:00 עד 19:00 או הקצאת מספר ימים קבוע לעבודה מרחוק, כדי להתחשב בזמני נסיעה ארוכים", הוא אומר. "כדי לנטרל  את הסטיגמה הקשורה בגמישות על ידי שינוי של התרבות הארגונית והפיכת העבודה מחוץ למשרד לדבר מקובל, יש  להתחיל מלמעלה – הבכירים צריכים לפעול באופן שקוף ולשמש דוגמה. בנוסף, ולא פחות חשוב, נדרשת התאמה בין תמריצים לתוצאות. החלפת הדרישה לנוכחות פיזית בדרישה לרישום שעות עבודה דרך רשת VPN עלולה להיתפס כלא משקפת. עדיף להגדיר יעדים ולקבוע תאריכי יעד; אם העובדים מצליחים לעמוד בהם, המנהלים יכולים לדאוג פחות ביחס להחתמת כרטיס שעות בכניסה וביציאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker