ייצוגית נגד חנות א.ל.מ בדיוטי פרי: לא מאפשרים לעובדים לשבת

עובדי א.ל.מ סחר בדיוטי פרי נאלצו לעמוד על רגליהם גם כאשר לא היו לקוחות בחנות בכל שעות המשמרת ■ בשבוע שעבר אישר בית הדין לעבודה בתל אביב תביעה ייצוגית נגד החברה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הדיוטי פרי בנתב"ג
דיוטי פריצילום: דודו בכר

הפרסומות הרבות של חברת א.ל.מ סחר, המחזיקה בין היתר את חנות מוצרי החשמל בדיוטי פרי, לא כוללות את התביעה הייצוגית  שאושרה בשבוע שעבר בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. את הבקשה לאישור התביעה הגישו שמונה עובדים ששימשו כנציגי מכירות בחנויות החברה בנתב"ג.מסרטי הווידאו שהציגו העובדים עולה כי אולצו על ידי החברה לעמוד גם כשכלל לא היו לקוחות בחנות. התובעים טענו כי לפחות חלק מעבודתם יכלו לעשות תוך כדי ישיבה וכי נגרמו להם נזקים גדולים מן העמידה הממושכת, והמיותרת.

בהחלטה עליה חתומה השופטת אופירה דגן טוכמכר, נכתב כי אין חולק כי בתקופת עבודתם של התובעים הנתבעת לא איפשרה להם לשבת במהלך שעות העבודה, אלא בהפסקות בלבד. 

עוד נכתב בהחלטה כי החברה שינתה את גרסתה – בתחילה טענה כי היא מאפשרת ישיבה וכי רק קבוצה קטנה צריכה לעמוד. אחר כך הסתבר שאותה קבוצה שולית מונה 163 עובדים. החברה גם  טענה כי בשל העבודה המאומצת בדיוטי פרי נציגי המכירות מתוגמלים בשכר גבוה יותר יחסית לחנויות אחרות,  וכי הדרישה לעמוד  נובעת מהתנאים המיוחדים במקום בו אנשים נכנסים ויוצאים תוך פרקי זמן קצרים.

בהכרעה מזכירה השופטת את זכות העובד לעשות את עבודתו בישיבה שנחקקה כבר ב-2007. החוק חוקק ביוזמתה של ח"כ שלי יחימוביץ' עבור הקופאיות בסופר פארם, שנדרשו לעמוד ליד הקופות על אף שיכלו לעשות את אותה עבודה גם בישיבה.

בעוד השופטים מקבלים את טענת א.ל.מ כי העובדים צריכים להסתובב בחנות כדי לבדוק שמוצרים לא נגנבים, לסדר את המוצרים וכמובן לתת שירות ללקוח, הרי שהם אינם מקבלים את הטענה כי "המתנה ללקוחות מבלי לבצע משימה קונקרטית משמעה בטלה". "התרשמנו כי במהלך יום העבודה ישנם פרקי זמן בהם נציג המכירות ממתין ללקוחות ואין מניעה כי יעשה זאת בישיבה", נכתב בהכרעה. בנוסף נקבע כי "השכר היותר גבוה אינו יכול  להחליף העמדת כסא".

העובדים שתבעו לא רק זכו באישור להגשת התובענה הייצוגית, הרי שהחברה שהכריחה אותם לעמוד על רגליהם במשך כל המשמרת גם כשלא היו לקוחות בחנות, תשלם את הוצאות המשפט בסך 10,000 שקל. יתרה מכך,  פרסום התביעה כנהוג  בשני עיתונים ארציים (במטרה להודיע לכל בעל ענין שמבקש להצטרף) יעשה על חשבון א.ל.מ. שחר

עו"ד ניר בורשטיין, שייצג את א.ל.מ סחר, סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker