"תנו לנו פתח של תקווה": עובדי מתחם ירקונים מפגינים נגד הסגירה

כ-80 עובדים הפגינו הבוקר וחסמו את הכניסות למתחם, מחשש כי זה ייסגר בסוף החודש, ויותיר כ-500 עובדים ללא פרנסה ■ כבר ב-2012 הורשעו היזמים – עופר נמרודי והכשרת הישוב, עמוס לוזון, לוי שטרית ואפרים מאיר, בבניה בלתי חוקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העובדים מפגינים במתחם ירקונים, הבוקר

כ-80 עובדי מתחם ירקונים סגרו החל מהשעה שבע הבוקר (א') את הכניסה למתחם ירקונים לכחצי שעה ויצרו פקקים ושיבושי תנועה בכניסה למתחם. העובדים מוחים על סגירת המתחם הצפויה עד סוף החודש בהוראת בית המשפט.

ב-22 במאי פסק שופט בית המשפט השלום בכפר סבא, מיכאל קרשן, כי עד ל-1 בספטמבר יש לפנות את כל העסקים במתחם ה"פאוור סנטר" בצומת ירקונים בפתח תקווה. לטענת בעלי החנויות, תקופת הזמן שניתנה לבעלי העסקים במקום למצוא מיקום חלופי לעסקיהם, רובן ככולן חנויות דגל של הרשתות המובילות, לא איפשרה להם למצוא חלופות ראויות, מה שמחייב אותם לפטר לאלתר את כל 500 העובדים המועסקים על ידם במתחם. כ-35% מהעובדים במתחם הם בני 60+, 45% בגילאי 60-40 ו-65 עובדות הן אימהות חד הוריות. רובן ככולם יישארו ללא עבודה החל מספטמבר.

העובדים נשאו שלטים "תנו לנו פתח של תקווה", "הגורל שלנו בידיים שלכם", "אל תכבו לנו את האור" ו"דחייה של שנתיים זה כל מה שאנחנו מבקשים". העובדים קראו "סגירה מיידית- סכנה מיידית" וביקשו להשאיר את המתחם פתוח עד למציאת פתרון חלופי.

מתחם ירקונים הוקם בשנות ה-90 בידיעה ובאישור ועדות התכנון המקומית והמחוזית. שתי הוועדות אישרו היתרים לשימוש חורג בקרקעות, שייעודן המקורי הוא לחקלאות. במקביל, קידמו מוסדות התכנון תוכנית מתאר לשינוי הייעוד של המתחם - למסחרי. ב-99' החליטו הוועדה המחוזית ווועדות של המועצה הארצית לתכנון לחזור בהן מהתוכנית המקורית להקמת מרכז מסחרי במתחם ירקונים, ולקדם במקומה תוכנית מתאר חדשה לפארק ירוק. בעקבות ההחלטה של המועצה הארצית על הקמת הפארק, שכוללת את פינוי שטחי המסחר מהשטח, הגישה הפרקליטות תביעה נגד יזמי המתחם.

בשנת 2012 הרשיע בית משפט השלום בכפר סבא את יזמי המתחם, במסגרת הסכמי טיעון, שבמסגרתם הודו הנאשמים, עופר נמרודי וחברת הכשרת הישוב יחד עם עמוס לוזון, לוי שטרית ואפרים מאיר, באישומים שיוחסו להם.

ביהמ"ש הורה אמנם לפנות את המתחם עד ל-1 בספטמבר, אך עבודות ההריסה של המתחם צפויות להתחיל תשעה חודשים לאחר מכן - ב-1 ביוני 2018, וזאת עוד מבלי שהוגשה או אושרה תוכנית חלופית לשימוש בקרקע של המתחם. כמו כן, עדיין לא הוגשה או אושרה אלטרנטיבה לרכבת ישראל, שהגישה לתחנה המרכזית שלה בעיר פ"ת היא ממתחם ה"פאוור סנטר - מה שיפגע באלפי הנוסעים הפוקדים את התחנה מדי יום.

יש לציין כי בצמוד למתחם ירקונים קיים מתחם נוסף שלפני כחמש עשרה שנים קבע בית המשפט שנדרש להרוס אותו לאלתר, מכיוון שנבנה על קרקע חקלאית בצורה לא חוקית. נכון להיום, המבנה לא נהרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker