1,600 סטודנטים בלחץ: פתיחת שנה"ל הקרובה במרכז האקדמי כרמל בסכנה

המרכז האקדמי כרמל פנה לבג"ץ בטענה כי מל"ג מציבה בפניו תנאים שלא יאפשרו את פתיחת הלימודים בשנה הבאה, לאחר דו"חות אקדמיים ופיננסיים קשים במיוחד ■ הסטודנטים יוכלו ללמוד בקרית אונו או בנתניה, כמו כרמל מכללות פרטיות לא מתוקצבות ■ כ-80% מבין הסטודנטים למשפטים במכללה לא עוברים את מבחני הלשכה

טלי חרותי-סובר
סטודנטים באוניברסיטת תל אביב
סטודנטיםצילום: ניר כפרי

עתירה לבג"ץ שהגיש המרכז האקדמי כרמל ונידונה בשבוע שעבר כנגד המועצה להשכלה גבוהה, חושפת מערכת יחסים בעייתית בין המוסד והרגולטור, שעלולה להביא לסגירת המוסד מהר מן הצפוי.

בעתירה טוען המרכז האקדמי כי מל"ג מתעמרת בו, ודורשת תנאים מופרכים שלא יאפשרו לו לפתוח את שנת הלימודים עבור כ-1,600 הסטודנטים שעוד לומדים בו, ביניהם תלמידי שנים ב ו-ג' בלימודי משפטים (לאחר שנאסר על המרכז לרשום סטודנטים לשנה א') וכן תלמידים קיימים וחדשים בתחום מנהל עסקים. בג"ץ הורה למל"ג לענות לעתירה עד ה-6 לאוגוסט, אך מל"ג נחושה בדעתה שלא לסגת משני התנאים שהציבה בפני המוסד, כדי לאפשר לו להתמזג עם מוסד אחר, לדוגמה מכללת נתניה.

כזכור מל"ג ותת דנה כבר זמן רב בעתידו של המרכז האקדמי כרמל, לאחר פרסום דו"חות אקדמיים קשים על המוסד, מהם עלה כי רמת הלימודים במקום נמוכה ביותר. התוצאות החיצוניות של הסטודנטים אינן מזהירות – כ-80% מבין הסטודנטים למשפטים לא עוברים את מבחני הלשכה. כיוון שמדובר במכללה פרטית ולא מתוקצבת דרשה כרמל בתחילת הדרך מן הסטודנטים (חלק נכבד מהם מהמגזר הערבי בצפון) לשלם עבור כל התואר מראש, כ-100 אלף שקל. בהוראת המל"ג נאלץ המרכז לבקש את התשלום בכל שנה.

לא רק דו"חות אקדמיים קשים הגיעו אלא גם דו"חות פיננסיים הכוללים מעורבות-יתר של היזם אבי ביתן, מי שהיה גם הבעלים של המכללה באור יהודה ומי שהביא לישראל את שלוחת אוניברסיטת דרבי בעבר. מקור המעורב בנושא טוען כי ביתן הוא המושך בחוטים במקום, על אף שמדובר במוסד אקדמי מפוקח.

בשנה שעברה כבר אסרה מל"ג על קבלת סטודנטים חדשים אך השנה דרשה שני תנאים עבור המשך הפעילות: האחד הוא העמדת דמות אקדמית מרשימה בראש הקמפוס שיתמזג עם מכללה אחרת, דוגמת מכללת נתניה, וכן הודעה מצידו של ביתן כי אין לו כל דרישות מן המרכז, גם אם זה ילך לפירוק על ידי בית המשפט.

במרכז האקדמי כרמל הציעו כדמות משמעותית את צבי ארד, בן ה-75, שעמד במשך 22 שנה בראש המכללה האקדמית נתניה ואולץ לפרוש על ידי המל"ג, שלא הסכימה לקבלו כדמות המשמעותית להבראת המרכז בחיפה. ארד הוא אחד משיאני השכר בתחום ההשכלה הגבוהה ושכרו עמד על כמיליון שקל בשנה. במקביל לא קיבלה מל"ג כל התחייבות מצידו של ביתן.

כיוון שהמרכז אינו עומד בשני התנאים האלה, מל"ג חותרת לסגירת המרכז באופן הדרגתי, עד שאחרון הסטודנטים יסיים את לימודיו. בכרמל לא מרוצים מאותם שני תנאים, והודיעו למל"ג כי כיוון שנאסר עליהם לקלוט סטודנטים חדשים לא יעמדו כלכלית בנטל וייאלצו להיסגר כבר השנה.

לסטודנטים יש שתי רשתות בטחון עליהם התחייב המוסד עם הקמתו. תלמידי משפטים יוכלו להיקלט בקריה האקדמית אונו, שנמצאת במרכז הארץ, בעוד רוב הסטודנטים כאמור מן הצפון, או בכל מקום אחר שיקבלם. את הסטודנטים למנהל עסקים מחויבת לקבל מכללת נתניה, כך שאין סיבה שלא יוכלו להמשיך את לימודיהם.

מאתר האינטרנט של המרכז האקדמי כרמל בחיפה לא ניתן ללמוד על הסערה המתחוללת בתוכו. הוא אינו מעדכן את הסטודנטים הקיימים כי שנת הלימודים עלולה שלא להיפתח ומשדר עסקים כרגיל, כולל  דף ובו דבר הנשיא יוסי יגיל, על אף שזה התפטר כבר לפני חודשים, ואיתו רוב חברי הדירקטוריון. מעשית לא ברור מי מנהל בימים אלה את המרכז האקדמי, ומי עומד בראשו. ניסיונות רבים להתקשר למקום לא מקבלים מענה הן מצד ההנהלה, וגם לא מהמרכז ליעוץ והרשמה.

ממל"ג נמסר: "בתום דיונים ארוכים, שהתמשכו בעקבות דו"חות ביקורת של ועדת אקדמיות מטעם המל"ג ומטעם רו"ח חיצוניים שמצאו ליקויים משמעותיים בתפקוד המכללה, ומתוך דאגה לסטודנטים ומועמדים עתידיים, המל"ג בחנה חלופות שיבטיחו את המשך פעילות המכללה בצורה מיטבית.

"המל"ג אף דנה באחרונה בהצעה למיזוג של מכללת כרמל עם מכללת נתניה, וקבעה מספר התניות שבכפוף לעמידה בהן יאושר המיזוג. בין ההתניות: הצבת דמות אקדמית ניהולית בעלת ניסיון משמעותי שתנהל את הפעילות בקמפוס האקדמי כרמל והסדרה ברורה של ההתחייבויות הכספיות של מכללת כרמל מול היזם. לפיכך המל"ג אף הודיעה כי במידה והסכם המיזוג אכן יעמוד בהתניות, ייפתח רישום סטודנטים לשנת הלימודים הקרובה. עם זאת מאחר והמוסד פנה לבית המשפט, הנושא יטופל על פי הנהלים בערכאות המשפטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker