המשכה של ידידות נפלאה

המנכ"לית החדשה של הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק, היא אשת פיננסים מבריקה שצמחה שנים מאחורי גבו הרחב של הבוס צדיק בינו; בצעירותה, היא היתה בטוחה שתהיה מדענית מפורסמת, עם מינויה, התברר שלה שהיאבחרה במסלול המהיר להצלחה

רם דגן

כשסמדר ברבר-צדיק סיימה את לימודיה בתיכון הגימנסיה הריאלית בראשון לציון, היא היתה בטוחה שאת חייה הבוגרים תבלה כמדענית בעלת שם. אחרי הכל, היא סיימה בהצטיינות ובקלילות את בחינות הבגרות במתמטיקה, בפיסיקה ובכימיה. אלא שמהר מאוד הבינה ברבר-צדיק כי אם היא חפצה בעתיד מבוסס - כדאי לה לבחור במסלול אחר. באחרונה התברר כי ברבר נהגה בתבונה: בתחילת השבוע היא מונתה למנכ"לית הבנק הבינלאומי.

המינוי הפך את ברבר-צדיק לאשה השנייה בבנקאות הישראלית שמתיישבת בכורסת מנכ"ל בנק. האשה הראשונה שפרצה את תקרת הזכוכית בזירה זו היתה גליה מאור שמונתה למנכ"לית בנק לאומי לפני יותר מעשר שנים.

כוכבת נולדת

את דרכה למשרה הנחשקת התחילה ברבר-צדיק בעקבות המלצה מבן-דודה, שעבד כרו"ח וחשב כי התחום יתאים לה. כמו סטודנטים רבים שהצטיינו בלימודי כלכלה וחשבונאות באוניברסיטה העברית, גם ברבר-צדיק (אז, עוד לפני שם המשפחה הכפול - כמה שנים לפני ההיכרות עם בעלה, יוסי צדיק) התמחתה בסוף שנות ה-80 במשרד רו"ח סומך-חייקין. גד סומך זיהה במהרה את הטאלנט החדש והחל בתהליך הטיפוח: ברבר-צדיק הוצבה ביחידה המובחרת של המשרד, המחלקה הכלכלית שניהל סומך בעצמו.

בארבע השנים הבאות נחשפה ברבר-צדיק לעשרות הנפקות והערכות שווי ונהפכה להיות דמות מפתח בפעילות המחלקה. בגיל 29 כבר שיתפה פעולה עם דן פרופר, כשהשניים נפגשו עם משקיעים שעמדו להשתתף בהנפקה הראשונה של אסם. פרופר, שכנראה הבין עם מי יש לו עסק, פינה לה את כל הבמה.

הצמיחה המהירה של ברבר-צדיק לא נעלמה מעיני השותפים במשרד, וההצעות לא בוששו לבוא. בתחילת שנות ה-90 היא נקראה למשרדו של סומך ושם הוצע לה להפוך לשותפה. בנוסף הוצע לה לנסוע לעבוד בחו"ל, כדי ללמוד איך מנהלים את העסק.

דורון דבי, שעבר במסלול זהה, נמנה כיום עם הדמויות הבולטות במשרד - אבל ברבר-צדיק בחרה במסלול אחר. באופן רשמי היא תטען כי לא רצתה להתחייב מראש למסלול שיימשך שנים רבות. עם זאת, בסביבתה אומרים שפשוט הרגישה שהיא יכולה יותר.

רומן מהצד

מעטים הם האנשים שכבר בגיל 31 זוכים לכבוד, להערכה ולהכרה של קהילת העסקים המקומית, וזאת בלי שנולדו עם שם המשפחה הנכון. אך בגיל זה ברבר-צדיק כבר החזיקה ברזומה מאות שעות של ישיבות צמודות עם בכירים כמו עו"ד רם כספי ויונתן קולבר, ועם אחד - צדיק בינו.

ההיכרות הראשונה בין השניים נולדה כשבינו, חבר קרוב של גד סומך, ביקש להכין לו עבודה מפורטת על פז - שבה כיהן אז כדירקטור מטעם בעלי הבית, משפחת ברונפמן. שניהם לא חזו שעשר שנים לאחר מכן רואת החשבון הצעירה תתייצב לימינו של בינו כשישתלט על החברה, בדרך לבניית האימפריה שלו.

בינו עבד שעות רבות עם ברבר-צדיק, והתרשם ממנה לטובה. בעיקר מצאה חן בעיניו העובדה שהעזה להתווכח אתו, ולפעמים אף הצליחה לשנות את דעתו. כל זה הספיק לו כדי להציע לה להצטרף אליו ב-1993.

ברבר-צדיק מצדה, הפגינה את החושים שגרמו לה לרצות לפתוח באותה קריירה אבודה כמדענית: מבין כל החברות ואנשי העסקים שהציעו לה הרים וגבעות בתמורה להצטרפותה לכוחותיהם, היא בחרה דווקא בבינו אחזקות. באותם ימים הנכס היחיד של החברה היה צדיק בינו עצמו - אבל היא ידעה שדברים ישתנו. "זה פשוט הרגיש לי נכון", היא מסבירה למי ששואל.

מי שהרגיש פחות טוב היה סומך, שנאלץ לחזות בחברו הטוב גונב לו מתחת לידיים את הכוכבת של המשרד. עד כמה היתה ברבר-צדיק חשובה לסומך? בשוק מספרים שרואה החשבון הוותיק סירב לדבר עם בינו וברבר-צדיק במשך ארבע שנים.

"סומך גידל במשך השנים מנהלים רבים: ארז ויגודמן, מנכ"ל שטראוס-עלית ורקפת רוסק-עמינח מלאומי, למשל. לכולם הוא איחל בהצלחה כשהודיעו שהם עוזבים - חוץ מלסמדר", מסביר קולגה מקצועית של ברבר-צדיק, שמלווה אותה שנים רבות. "לקח לו הרבה זמן להתגבר על העזיבה שלה, כי הוא ידע מה הוא מפסיד".

פירות ההשקעה

"סמדר צמחה וגדלה יחד עם קבוצת בינו", אוהבים לומר בקבוצה. ואכן, עם ברבר-צדיק לצדו, החל בינו את הצעדים הראשונים לבניית האימפריה שלו: רכישת מפעלי קניאל, קניית משרד הפרסום קשר בראל ומיזוגו עם ענק הפרסום העולמי מקאן-אריקסון. בעסקה הגדולה של הקבוצה בעשור הנוכחי - רכישת בתי הזיקוק - היא לא היתה מעורבת באופן ישיר משום שהיתה כבר בבינלאומי, אך אין ספק שהיתה לה יד בעניין. "היא האדם הכי קרוב לבינו, מלבד מהבן שלו", מעידה חברה וקולגה ותיקה של ברבר-צדיק.

לאחר שבעסקות רבות מילאה ברבר-צדיק בהצלחה את תפקיד היועצת הכלכלית, היא עברה להחזיק את המושכות. רוב הדירקטוריונים של החברות שבינו רכש זכו להכיר אותה מקרוב. כך היה, למשל, עם בעלי השליטה בפז באותם ימים, משפחת ליברמן (השותפים העתידיים של בינו בבינלאומי), שעמם יצרה ברבר-צדיק קשרים חמים.

במשך שנים היא היתה מעורבת בניהול הכספים של בני המשפחה, ובגיל 32 החליטו הליברמנים למנות אותה לדירקטורית בפז. בחברת האנרגיה היתה ברבר-צדיק הרבה יותר מעוד דירקטורית: כיו"ר ועדת העסקים (תפקיד מקביל לוועדת אשראי/השקעות) היא היתה מעורבת בעיצוב ובשינוי המבנה של החברה. "את התוצאות של מה שהיא עשתה בחברה ראו בהנפקה של פז", אומרים בקבוצת בינו.

לאחר עשור עמוס בפעילות, חשה ברבר-צדיק שמיצתה את שלב הדירקטוריונים וכי היא בשלה לשלב הבא. הבעיה: למרות ההיכרות והקרבה לפז, החלפתו של מנכ"ל פז, מודי בן-שך, לא באה בחשבון. אבל ההזדמנות הגדולה הגיעה באפריל 2003: חודש לאחר שהפסיד את הקו-אופ לדודי ויסמן, רכש בינו את הבנק הבינלאומי ממשפחת ספרא. לסמדר ברבר-צדיק נמצא מקום העבודה הבא.

במשך שנה היא שימשה כמנכ"לית פיבי אחזקות, החברה שדרכה מחזיק בינו את השליטה בבינלאומי ביחד עם משפחת ליברמן. בסוף 2004 היא מונתה למנהלת התחום העסקי בבנק - תפקיד שבמסגרתו דאגה בעיקר "לנקות" את תיק האשראי העסקי הבעייתי של המקום. בנוסף, היא היתה מעורבת ברכישת יובנק (אינווסטק) ובקרב על בנק אוצר החייל, שנרכש מהפועלים. לאחר שסיימה את העבודה על תיק האשראי - שלוש שנים בדיוק לאחר כניסתה לעולם הבנקאות - זכתה ברבר-צדיק במינוי לתפקיד המנכ"לית.

אנטי-אייג'ינג

אף אחד לא הופתע מעצם המינוי של ברבר-צדיק למנכ"לית הבינלאומי, אך היו לא מעט שהופתעו מהעיתוי שלו. על אף שהלחשושים במסדרונות בניין ההנהלה הישן במגדל שלום התחילו ברגע שהגיעה לבנק, איש לא האמין שבינו ייתן לה לנהל את ה"בייבי" שלו כל כך מהר.

ברבר-צדיק, שחגגה לא מזמן 43, תיכנס למועדון מנהלי הבנקים הגדולים שבו מככבות דמויות כמו צבי זיו, גליה מאור, אלי יונס וגיורא עופר. האחרון, הצעיר בחבורה, חגג לא מזמן 53.

אין מי שיחלוק על כישוריה המקצועיים, אבל בשבוע האחרון צצו שאלות: האם היא לא צעירה מדי לתפקיד? ובכלל, איך אפשר לנהל בנק אחרי שלוש שנים בלבד במערכת הבנקאית? "להבדיל מחברות עסקיות ותעשיות, בנק זה גוף שכדי לנהל אותו אתה צריך היכרות עמוקה עם התחום ועם הבנק עצמו", מעיד בנקאי בכיר שגדל גם הוא מחוץ למערכת. "יש בתחום הזה הרבה חוקים ותחומים מקיפים שלא קיימים בסקטורים אחרים".

בקבוצת בינו מסרבים להתרגש מהספקות. ראשית כל, מדגישים שם, מינויה של ברבר-צדיק נעשה בשיתוף עם יתר בעלי המניות. אחר כך מציינים בקבוצה את הרקורד העסקי של ברבר-צדיק ואת קרבתה לעולם הפיננסים.

בכיר בקבוצת בינו: "בעבר חשבו שכדי להיות מנכ"ל בענף הבנקאות היה צורך בהיכרות עם המערכת. היו המון חוקים, בעיקר בתחום המט"ח. כיום מנכ"ל בנק צריך לדעת בנקאות, אבל היכולת העסקית ויכולת הניהול שלו לא פחות חשובה".

קולגה של ברבר-צדיק בבנק מתחרה מסבירה: "סמדר מביאה איתה רקע עסקי מהשנים שלה מחוץ למערכת, רקע שהוא לא פחות רלוונטי מהרקע שצוברים בבנק. היא לא היתה באופרה בעשר השנים האחרונות".

המשכה של ידידות מופלאה

ברבר-צדיק תיכנס לתפקיד החדש באופן רשמי באמצע מארס הקרוב. בענף מעריכים כי היא לא צפויה לזעזע את המערכת. בסביבתו של בינו דואגים להעביר את מסר לפיו התנהלות הבנק לא אמורה להשתנות בעקבות המינוי.

בשלוש השנים האחרונות עבר הבנק תקופה אינטנסיווית, כך שעיקר תפקידה של ברבר-צדיק יהיה לסדר את החתיכות של הפאזל במקום. בענף מעריכים שבשלב הראשון זה לא יהיה "מופע של איש אחד". "סמדר היתה שותפה לרוב השינויים שנעשו בבנק בשנים האחרונות, וזה כלל גם את עיצוב ההנהלה", אומר בכיר בענף. "העובדה שהיא תעבוד עם הנהלה ותיקה אמורה לנטרל את העובדה שהיא צעירה באופן יחסי".

"בשלוש השנים שלה בבנק, סמדר הוכיחה שהיא יודעת איך להלך בין הטיפות ולהסתדר עם אנשים", אומרת קולגה בענף. "כשהיא הגיעה לבנק זה היה די ברור שהיא באה להחליף את דוד גרנות, ובכל זאת הצליחה להימנע מלהתעמת אתו ועם המקורבים שלו".

בשוק מעריכים, כי למרות ההערכה לגרנות, בינו רצה מנכ"ל פחות חזק - שיקשיב לו גם בלי שיבקש ממנו. כך או כך, נראה שדרכם של צמד הצדיקים - בינו את ברבר - רק בתחילתה.

האמא הכי חשובה בבית הספר

קשה לבני תמותה רגילים להבין איך סמדר ברבר-צדיק מקדישה לעבודה שעות כה מרובות ומצליחה לגדל שלושה ילדים - כולל הקניות בסופר ואסיפות ההורים. קרובה של ברבר-צדיק, שעובדת גם היא בענף הבנקאות: "כשסמדר נכנסה לתפקיד בבינלאומי היא חטפה הלם. אני זוכרת שהיא היתה מאוד מוטרדת מהעומס, מהאחריות וההשפעה על המשפחה והילדים". שלוש שנים אחרי השוק הראשוני, נראה שהיא מצאה את הדרך שלה: מבחינתה העניין תלוי במספר שעות השינה ושעת ההשכמה. אם קמים מוקדם, מספיקים את הכל.

היא קפדנית ופרפקציוניסטית, שלא מוותרת בפרטים הקטנים: "אין מצב שמכינים דו"ח בלי שסמדר עוברת עליו, בודקת, מעירה ומתקנת", מספרים בבינלאומי. למרות זאת, חברים לעבודה מעידים שהיא יודעת גם להיות אנושית: מנהלת בבנק, גם היא אמא לילדים, מספרת שאף על פי שהיא עובדת פחות שעות מעולם לא הרגישה שסמדר רואה זאת באופן שלילי.

על הפרטיות של משפחתה היא שומרת בקנאות - היא מסרבת לספר פרטים על שלושת הילדים שחיים איתה ועם בעלה יוסי בדירתם בתל אביב. ואולם, ספק אם הילדים פספסו השבוע את קרנבל הכתבות, התמונות וזרי הפרחים שנשלחו לאמא הכי חשובה בבית הספר.

יותר מכל, היא מתרגזת כשבטעות מחשיבים אותה כקרובת משפחה של בינו צדיק. עם יוסי צדיק, כלכלן במקצועו, סמדר התחתנה ב-95' - זמן רב לאחר שהכירה את הצדיק השני בחייה.

סמדר ברבר-צדיק

גיל: 43

מצב משפחתי: נשואה + 3

מגורים: תל אביב

תפקידים קודמים: מנכ"לית סהר פיתוח ואחזקות, מנכ"לית בינו אחזקות

עוד משהו: ממעטת בשעות שינה ומקפידה על הליכת הבוקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker