תראו מי ממליץ על אהוד ברק - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תראו מי ממליץ על אהוד ברק

מיהו הפוסק הגדול, מליץ היושר, היחצ"ן-לעת-מצוא של אהוד ברק - המנכ"ל לשעבר של משרד ראש הממשלה, שהורשע בבית המשפט העליון בעבירות מרמה והפרת אמונים כשהתערב למען חבריו העשירים

המראיין: תשמעו, תישארו איתי על הקו, ואני מזמין אתכם גם כן לשאול שאלה אחת או שתיים, לא להיסחף כמובן, את המרואיין הבא שלי, ____ ___ שלום

מר ___ ___: "בוקר טוב".

המראיין: מר ____ הביוגרפיה שלך הרי ידועה, אתה מאנשיו, מה זה מאנשיו, האיש הכי מזוהה עם יצחק רבין. אמרת דבר קשים מאוד על אהוד ברק, גם באוזני... מה פתאום קמת יום אחד והחלטת שאהוד ברק הוא האיש המתאים?

מר ___ ___: "א. לא קמתי והחלטתי שאהוד ברק האיש המתאים, אני באתי אליו ולא הוא בא אלי בניגוד למה שאתה סיפרת קודם... על שיחות. הוא באמת שוחח אתי לפני כמה חודשים, בקיץ, בזמן המלחמה אנחנו שוחחנו שיחה מאוד ארוכה, מאוד קשה, מאוד נוקבת, שנאמרו בה דברים מאוד מאוד קשים".

המראיין: מה עיקר החשבון שהיה לך נגדו?

מר ___ ___: "זה לא חשוב עכשיו. אני לא מתעסק בחשבונות. אני באתי אליו לפני כמה שבועות, לא הוא בא. בדיוק כמו פואד בימים האחרונים שקרא לאהוד ברק להתמודד, אני באתי לאהוד ברק ואמרתי לו, תשמע אני עברתי קיץ מאוד קשה כאן, אני חושב ש..."

המראיין: אתה מדבר על המלחמה.

מר ___ ___: "כן, הקטסטרופה הזאת של מערכת הביטחון היא בלתי ניתנת להערכה עד כמה אנחנו בקטסטרופה. אהוד ברק הוא לא, בוא נגיד הוא לא המושלם שבאדם, והוא עשה המון המון טעויות והמון המון דברים קשים מאוד כשהוא היה ראש הממשלה ושר הביטחון, אבל מבין האנשים המועמדים או הקיימים כיום בשדה הפוליטי הוא האדם המתאים ביותר לשקם את מערכת הביטחון". (מתוך ראיון ששודר ב-7 בינואר).

חידה לקוראים: מיהו הפוסק הגדול, הסמכות המקצועית, הגורו הפוליטי, האורקל המנהיגותי שאליו פנו לצורך הראיון שתמלילו מופיע למעלה?

הנה כמה רמזים:

* שופטת בית המשפט העליון מרים נאור אמרה עליו ש"הוא פעל בניגוד אינטרסים מובהק... אין מדובר רק בטובה לחברים... מערכת היחסים הכספים שהיתה לו עם (חבריו הקבלנים) בתקופה שקדמה למינויו (לתפקיד ממשלתי מאוד בכיר) נותנת למעשיו בענייניהם של חבריו-מיטיביו מימד של שחיתות".

* נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק אמר עליו: "קיומו של המניע הנוסף, מעבר לאינטרס הציבורי, בנסיבות העניין שלפנינו, מבסס ניגוד עניינים הפוגע באופן מהותי בטוהר המידות".

* השופט מישאל חשין אמר עליו: "מעשיו של המשיב טבלו עמוק בטובות הנאה חומריות לידידיו, ובמעשים שעשה תוך ניגוד עניינים מובהק פגע ממילא באורח משמעותי בערכים שהעבירה של הפרת אמונים באה לסוכך עליהם. כמי שהיה המנהל הכללי של משרד ראש הממשלה, פגע המשיב במעשיו באורח משמעותי בטוהר המידות, בתקינות הפוליטית הנקייה של המינהל הציבורי ובחובת האמונים שהוא חב בה כעובד ציבור שהחזיק בעוצמה אדירה בידיו".

התנהלות מכוערת ומושחתת

כן, בשלב זה כבר הבנתם מיהו הפוסק הגדול, מליץ היושר או היחצ"ן-לעת-מצוא של אהוד ברק: זהו כמובן שמעון ("מסדר ת'חברים") שבס - המנכ"ל לשעבר של משרד ראש הממשלה, שהורשע בבית המשפט העליון בעבירות של מרמה והפרת אמונים בשתי פרשיות חמורות שבהן התערב בצורה בוטה למען חבריו: משה שטרן והאחים הקבלנים גיל ודורון שולדנפריי.

שבס, למי שכבר שכח, דאג להרים טלפונים, להזיז אנשים, לשלוח שליחים ולהפעיל את סמכותו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה כדי לקדם את העסקים הפרטיים של חבריו הקרובים. העסקות שבהן שבס היה מעורב הניבו לאחים שולדנפריי רווחים של עשרות מיליוני שקלים - ולאחר שסיים את תפקידו הציבורי מיהרו השניים להעסיקו כיועץ תמורת מאות אלפי שקלים.

הרכב של לא פחות מתשעה שופטי בית המשפט העליון בראשות הנשיא אהרן ברק הרשיע את שבס בעבירות של מרמה והפרת אמונים. זאת לאחר שבערכאות נמוכות יותר הוא הצליח לחמוק מהרשעות חמורות הרבה יותר בעבירות של שוחד, בגלל הקושי הרב, לדעת בית המשפט, בהוכחתן.

כתב האישום שהוגש נגד שבס והדיונים הארוכים בכל הערכאות של בית המשפט חשפו התנהלות מכוערת ומושחתת של שבס - כיצד איש ציבור בכיר ביותר עושה בנכסי המדינה ובפקידיה כבתוך שלו - למען חבריו העשירים.

מדינת ישראל רעשה בימים האחרונים סביב פרשת השחיתות לכאורה ברשות המסים; כל העיתונאים והפרשנים הבכירים מקוננים, צועקים ומייבבים את שיר השחיתות, קינת הפשע ונהי המוסר.

אבל נניח שנגד הבכירים המעורבים בפרשיית המסים יוגשו כתבי אישום, והם גם יורשעו על ידי בית המשפט בעבירות של מרמה והפרת אמונים. מה תהיה המשמעות של ההרשעות האלה?

האם הם יוקעו מהציבור? האם קריסת הקריירות הציבוריות שלהם והתמוטטותם הכספית ייהפכו לתמרור אזהרה ציבורי לכל פקידי הציבור ולאנשי עסקים המשחרים לטובות הנאה של השלטון?

כמובן שלא: שנה או שנתיים לאחר ההרשעה הם יחזרו בגדול לעולם העסקים, ייהפכו אולי ליועצים מבוקשים לתחום המס, מוזמנים בכירים לכל האירועים הנכונים - ולחביבי כלי התקשורת.

מי שחושב שבעיית השחיתות בישראל נעוצה בכמה פקידים מושחתים, בכמה אילי הון חסרי עכבות, במשטרה או בפרקליטות - משלה את עצמו. כל סולם הערכים והנורמות במדינה התעוות בהדרגה בשנים האחרונות: אם יש לך כסף, כוח וחברים - אתה תמיד תהיה עמוק בתוך הקונסנזוס.

הנה אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, מתכנן בקפידה את הקאמבק שלו לעולם הפוליטי - כמו מבצע צבאי. ומיהו העוזר, המקורב, היחצ"ן שהוא רוצה לצדו בשעה זאת, כשהוא יוצא למסע השיווק תחת הסיסמה "למדתי מטעויות, השתניתי"? פקיד ציבור בכיר שהורשע על ידי בית המשפט העליון בפלילים.

האם לאהוד ברק לא נדלקה השבוע נורית אזהרה, בעקבות המעצרים במס הכנסה? אולי שמעון שבס אינו הדמות המתאימה ביותר לשיווק וליח"צון שלו כרגע?

כמובן שלא, ובצדק מבחינתו. הרשעתו של שבס בעבירות פליליות לא מעניינת כהוא זה את כלי התקשורת. המורשע בפלילים הוא לדידם לא רק מרואיין לגיטימי, אלא גם פוסק לגיטימי בשאלה מי מתאים להיות שר ביטחון, ראש ממשלה או מנהיג.

השחיתות בישראל נוגסת בכל חלקה טובה בשלטון ובמגזר העסקי בישראל כבר שנים ארוכות; מדי שנה מועברים מיליארדי שקלים של נכסי ציבור בקרקעות, בהיתרים, בזיכיונות, בקיצורי תורים, בפטורים, במכרזים, במבנים מונופוליסטיים ובמינויים לאלפים בודדים ממקורבי השלטון.

המעצרים והחשדות ברשות המסים אינם מפתיעים ולא מרעישים - הם לכל היותר הבזק פלאש על נקודה נוספת בשטח החשוך והענק שמחבר בין השלטון לעולם העסקים והפוליטיקאים.

המבחן אם זה פלילי או לא, אם ניתן להוכיח כוונה פלילית או לא, אם יש ראיות מספיקות או לא - אחראי לחלק ניכר מההשחתה של המשק; אנשי ציבור ועסקים שבמעשיהם נמצאו פגיעה חמורה בטוהר המידות ממשיכים לדהור קדימה. גם הבודדים שמערכות האכיפה והמשפט מצליחות להרשיעם בפלילים לא משלמים לעתים קרובות את המחיר, לא מוקעים מהציבור - ולעתים גם חוזרים לקדמת הבמה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#