בנק ישראל מתקשה לגייס עובדים מהחברה הערבית: "הם מגלים את השכר - והולכים למקום אחר"

בבנק ישראל טוענים שמאז 2012 נעשה מאמץ גדול לקלוט עובדים מאוכלוסיות מגוונות כמו החברה הערבית, החרדית והקהילה האתיופית ■ המצב היום אמנם טוב משהיה בעבר, אך הבנק עדיין רחוק מייצוג הולם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי-סובר

מתוך 823 עובדי בנק ישראל - שרובם המוחלט עובד בירושלים - רק אחוז קטן הם בני אוכלוסיות מיעוט: 12 ערבים ודרוזים, 22 חרדים ו-8 בני הקהילה האתיופית. בבנק מודעים לקושי ועושים לא מעט מאמצים בניסיון להגביר את הגיוון. פנינה קרן, מנהלת חטיבת משאבי אנוש בבנק ישראל, שהגיעה מאוניברסיטת בן גוריון ב-2012, טוענת כי היא יצאה במהלך לקידום הנושא, אלא שהבנק מתמודד עם חסמים לא פשוטים. דווקא בתחום המגדר נושא בנק ישראל את דגל השוויון, כאשר 50% מכלל העובדים הן נשים - וחלקן הגדול מועסק בתפקידי ניהול.

פנינה קרןצילום: דוברות בנק ישראל

"אנחנו נתקלים בלא מעט חסמים, בין היתר החסם הגאוגרפי", מסבירה קרן, "בעוד במשרדי הממשלה ניתן ייצוג הולם לבני מיעוטים, בין היתר בשל העובדה שהם מפוזרים ברחבי ישראל, עובדי בנק ישראל נדרשים רובם ככולם לעבוד בירושלים. אף כי הבנק מציע סיוע בשכר דירה של יותר מ-2,000 שקל בחודש, כלכלני המגזר הערבי מעדיפים עבודה בצפון הארץ". קרן עצמה מכירה היטב את הנושא. ראש המטה שלה, תפקיד ניהולי בכיר, חי בנצרת ונוסע כל יום לירושלים. בימים אלה היא בודקת כיצד ניתן לאפשר לו ולאחרים לעבוד יום או יומיים בשבוע בתל אביב.

חסם נוסף שבו נתקל הבנק הם הסכמי השכר של דור ב', שלא מאפשרים חתימת הסכמים אישיים - כמו במשרדי ממשלה שונים. "מדובר בשכר של עובד מדינה, ולא מעט אקדמאים מהאוכלוסיות שאנחנו מחפשים מגיעים לראיון, שומעים מה השכר והולכים למקום אחר", אומרת קרן. לדבריה, הפתרון הוא לאפשר חוזים אישיים שיעלו את רמת השכר.

כדי למשוך נשים ערביות ונשים מאוכלוסיות מיעוט אחרות לעבודה בבנק, קרן שוקלת להרחיב הטבות לאימהות. "אנחנו עושים הרבה מאוד מאמצים שלא תמיד מעלים פרי, וזה מעט מתסכל", היא אומרת. "עשינו מפגש בדליית אל כרמל עם סטודנטים, העובדים מתראיינים בתקשורת הערבית כדי לחשוף את הבנק, ולאחרונה הבטיחה לי נציבת שיוויון הזדמנויות בעבודה, מרים כבהה, להכניס אותנו לפיילוט חדש לקידום עובדים ערבים בבנק. חשוב לנו שיידעו שיש משרות ויש דלת פתוחה".   

בעוד בחברה הערבית ישנם כלכלנים, סטטיסטיקאים ורואי חשבון רבים, הרי שבקרב בני העדה האתיופית המקצועות הללו פחות נפוצים. בבנק ישראל מודעים לכך שמדובר במספרים נמוכים מאוד, ועושים מאמצים למשוך מועמדים מתאימים מהקהילה.

הפילוח בקרב עובדי המגזר החרדי מצביע על עלייה גדולה יחסית במספר הנשים, שמגיעות בעיקר לתפקידי IT. קרן אומרת כי מדובר בתופעה משמחת, אך החסם בקרב המגזר החרדי ברור: הדרישה להיות אקדמאי מאוכלוסייה שגברים רבים בה לא לומדים במסגרות ההשכלה גבוהה.

היעד אותו הציבה קרן לעצמה ולבנק בשנתיים הקרובות הוא להגיע לשיעור עובדים מאוכלוסיות מיעוט של 8%. לדבריה, תוך ארבע שנים או פחות 10% מעובדי הבנק יהיו מאוכלוסיות מיעוט - השיעור הנדרש על פי חוק ייצוג הולם במגזר הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker