הכלכלן הראשי: הגברת התעסוקה בקרב ערבים וחרדים תפחית ב-21% את רמת העוני בישראל

לפי הסקירה השבועית של הכלכלן הראשי, אם רמת ההשכלה ואיתה התעסוקה בקרב החברה החרדית והערבית תהיה שווה לזו שבקרב האוכלוסייה היהודית הלא חרדית, יעלו שיעורי התעסוקה במשק ב-8.4%

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת חרדים נגד במאה שערים, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי
טלי חרותי-סובר

הקשר השלילי הברור בין תעסוקה והשכלה לבין הסיכוי להיות עני ניכר שוב בשיעורי העוני הגבוהים באוכלוסיות החרדית והערבית. מסיבה זו שאל הכלכלן הראשי בסקירתו השבועית עד כמה יקטן היקף העוני באוכלוסיות אלו, לו שיעורי התעסוקה בהן ישתוו לשיעורי התעסוקה במשק. אם זה יקרה, מצא הכלכלן הראשי - תירשם עלייה של 5.3 נקודות האחוז בשיעור התעסוקה במשק (8.4%), מ-62.9 אחוזי תעסוקה ל-68.2%.

העלייה החדה ביותר תירשם במקרה כזה בקרב נשים - 6.9% נקודות האחוז (12%) בהשוואה לעלייה מתונה יותר, של 3.6 נקודות האחוז (5.2%) בקרב גברים.

במקביל, תחולת העוני של האוכלוסייה החרדית צפויה להצטמצם בכ-11 נקודות האחוז, כלומר ש-25% ממשקי הבית החרדים העניים יפסיקו להיות מוגדרים ככאלה. תחולת העוני של האוכלוסייה הערבית צפויה להצטמצם בשיעור משמעותי אף יותר, של כ-29   נקודות האחוז - ירידה של 54% במספר משקי הבית המוגדרים כעניים בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל.

מנגד, תחולת העוני של האוכלוסייה היהודית הלא חרדית צפויה לרשום גידול מזערי.

לסיכום, הגדלת שיעורי התעסוקה באוכלוסיות המיעוט צפויה לתרום לירידה של 4.1 נקודות האחוז (ירידה של 21% ) בתחולת העוני בכלל האוכלוסייה. בעוד כיום כל משפחה חמישית מוגדרת כענייה, במקרה זה כל משפחה שביעית בישראל תוגדר ככזו.

כיווןן שהגדלת שיעורי התעסוקה בקרב האוכלוסיות החרדית והערבית צפויה לתרום באופן משמעותי לצמצום העוני בצשק, ממליץ הכלכלן הראשי "להשקיע משאבים ברמת ההשכלה של הפרטים באופן כללי, ובפרט באוכלוסיות החרדית והערבית".

שכר שעתי מקסימלי - בגיל 57

נתונים מעניינים נוספים מסקירת הכלכלן הראשי מלמדים כי תינוק (גילאי 4-0) במשק הבית מגדיל את ההסתברות של יציאת גבר לעבודה, אך מקטין את ההסתברות של האם לעבוד. מנגד, ילדים (18-5) מקטינים את ההסתברות של שני ההורים לעבוד במידה שווה. לגבר או אישה חד הוריים הסתברות גבוהה יותר להיות מועסק, ובמקביל - ההסתברות להיות מועסק גבוהה יותר אם גם בן הזוג שלך מועסק.

באשר למספר שעות העבודה לשכיר, אלה  מגיעות למקסימום בגיל 37 לערך. שלא במפתיע, תינוקות (גילאי 4-0) וילדים (18-5) מצמצמים את שעות העבודה של שני ההורים, כאשר השפעת תינוקות על שעות העבודה של ההורה גבוהה ביותר מפי 2 מההשפעה של ילדים. עוד מצא הכלכלן הראשי כי שעות העבודה באוכלוסיות החרדית והערבית נמוכות משעות העבודה ביתר האוכלוסייה, וכי באוכלוסייה היהודית הלא חרדית מספר שעות העבודה של נשים נמוך בכ-6.5 בכל שבוע ביחס לגברים. פערים אלו נשמרים גם באוכלוסייה הערבית, כאשר באוכלוסייה החרדית הפערים אף גדולים יותר - קרוב ל-8 שעות.

פרטים לומדים עובדים כ-10 שעות פחות מפרטים שאינם לומדים. כשמדובר בלימודים בישיבה, הפער גדל ל-17 שעות.

הגיל שבו מגיע השכר השעתי למקסימום הוא 57 לערך, בכ-20 שנים גבוה בהשוואה לגיל בו ההסתברות להיות מועסק ומספר שעות העבודה מגיעים למקסימום. שכר הנשים נמוך יותר במובהק. לא נמצא פער בשכר השעתי בין נשים חרדיות לנשים יהודיות לא חרדיות.

כל שנת לימוד מגדילה את רמת השכר בכ-7%. שנות לימוד בישיבה תורמות אף הן לרמת שכר גבוהה יותר, אולם הגידול בשכר קטן יותר מאשר במוסדות לימוד אחרים.

הורים לילדים (גילאי 5 ומעלה), הנדרשים לממן את עלויות החינוך של ילדיהם, עשויים להיכנס לשוק העבודה ברמת שכר נמוכה יותר. מנגד, הורים לתינוקות עד גיל 4 (כולל) ידרשו רמת שכר סף  גבוהה יותר. הורדת עלות מעונות היום והמשפחתונים עשויה לתרום באופן משמעותי ליציאתן של נשים לעבודה.

רמת השכר של עולים חדשים נמוכה יותר מאשר של צברים. רמת השכר הממוצעת של תושבי מחוזות תל אביב והמרכז גבוהה באופן מובהק מרמת השכר של תושבי יתר המחוזות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker