שדולה בכנסת למען המתמחים: "בעלי אינטרס נהנים מכוח עבודה זול של צעירים רעבים להצלחה"

נושא המתמחים בישראל אינו מוסדר, ומקשה על התנהלותו של המתמחה שהופך לא פעם לכח עבודה זול ומנוצל ■ שדולה חדשה שהקים ח"כ עיסאווי פריג' תנסה להסדיר את המצב

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיור של מתמחים במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל צילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

השבוע תתכנס לראשונה בכנסת השדולה למען המתמחים, בראשות ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) ובשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית. לכנס יגיעו שר הבריאות, יעקב ליצמן, עו"ד אפי נווה, יו"ר לשכת עוה"ד, ורו"ח יזהר קנה, יו"ר לשכת רואי החשבון, לצד נציגים מהמגזר הפרטי, האקדמיה ומומחים. מטרת השדולה תהיה להגדיר את המושג התמחות, מטרותיה, אורכה ואופן המימון שלה. כמו כן, ידונו המשתתפים בשאלת הזכויות למתמחים, תנאים סוציאליים בסיסיים ועוד.

לדברי ח"כ פריג', "יש במשק גורמים בעלי אינטרס שהמצב הנוכחי משרת אותם. הם נהנים מכוח עבודה זול של צעירים רעבים להצלחה. מטרת השדולה לעמת את בעיות המתמחים עם מי שיכול לקדם פתרון שיסייע להם. השדולה גם תבחן האם ההכשרות באמת מכינות לשוק העבודה ואיך ניתן להתאים את בוגרי האקדמיה באופן המיטבי לשוק העבודה המשתנה".

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, מוסיף: "ההתמחויות הן החוט המקשר שבין העולם האקדמי ושוק העבודה, שמתנהלים כאיים נפרדים. הגיע הזמן לעשות סדר בשוק הפרוץ הזה. בתור התחלה, חייבים להסדיר את מעמד המתמחה ולהגדיר את זכויותיו וחובותיו. היום, המתמחים נופלים בין הכיסאות. הם בתחתית שרשרת המזון. כיוון שאין כל פיקוח ואכיפה, כל גוף יכול לעשות ככל העולה על רוחו. השדולה היא צעד ראשון לתהליך ארוך וחשוב של הסדרת מעמד המתמחה".

אנשי השדולה מעידים על הצטברות לא מעט פניות עד היום. כך למשל מספר מתמחה שפרש מההתמחות בתחום האדריכלות: "מתמחים הם יעד קל לניצול, המשרדים יודעים שהמתמחים חייבים לעבור אצלם כדי לקבל את הרישוי ומכניסים אותם ככוח עבודה. התחושה היא שאין פיקוח על כל המערך הזה. השוק שאנחנו נמצאים בו הוא פרובלמטי, מי שמתלונן מסכן את עצמו. יש לי חברים שעובדים במשרד, שהבנו בחוזה דרישה לתת 30 שעות נוספות בחודש מעבר ל-180 שעות של משרה מלאה, ואין למי להתלונן".

בתחום הפסיכולוגיה הקלינית המצב קשה במיוחד. אחת הבוגרות סיפרה כי ממתינה להתמחות בפסיכולוגיה קלינית מעל שנה והתמחות באופק עדיין אין (מקום 214 ברשימת ההמתנה). אחרי 5 שנים בהן עבדה בטיפול ללא שכר יום עד שלושה בשבוע (מהשנה השנייה לתואר הראשון ועד סיום התואר השני, שפרשה על פני שלוש שנים), היא נאלצת לעבוד היום כמנהלת משרד של חברה בתחום ההון סיכון.

משפטן שסיים התמחות לאחרונה אמר: "אני מכיר מקרים רבים בהם פוטרו מתמחים לפני סיום ההתמחות טרם תקופת החגים, כדי לחסוך בעלויות. המתמחים משמשים נערי שליחויות ולא עוסקים בעבודה משפטית. בכל פניה ללשכה, לרוב כלל לא נענית. הלשכה לא מצליחה לפקח על תנאי המשפטים ולכן יש להעביר לגורם נייטרלי כמו משרד המשפטים שיפקח במידה הדוקה יותר".

בתחום התזונה קיים קושי גדול במציאת מקום התמחות. סטודנטית לתזונה, אם חד הורית מספרת על הקשיים: "כאמא חד הורית אני לא יכולה להרשות לעצמי חצי שנה ללא עבודה בציפיה לתחילת ההתמחות. לא לחינם קיימת תפיסה שהתמחויות זה רק לאנשים עם כסף. גרוע מכך: אם לא מוצאים לי מקום להתמחות, תוך 3 שנים אני צריכה לעשות מבחן נוסף, אבל אף אחד לא מתחייב למצוא לי מקום להתמחות. קיים כיום נתק בין האקדמיה למשרד הבריאות בכל הקשור למציאת מוסד להתמחות. בניגוד לרפואה, שם יש מתאם בין הפקולטות השונות לבין בתי החולים בהם עושים התמחות, בכל קשור לתזונה יש כאוס".

סטודנט שהתחיל התמחות בראיית חשבון מספר: "אני מקבל שכר מינימום במהלך ההתמחות וזאת תקופת הכשרה לא קצרה של שנתיים. אני גר בצפון ונוסע למרכז כדי לעשות התמחות במשרד גדול וצריך לשלם את הנסיעות או במקרה יותר גרוע, את שכר הדירה במרכז. אם הייתי נשאר ועושה התמחות היו משלמים לי פחות מהמינימום. יש משרדים שמנצלים ממש ונותנים 2,500 שקל לחודש. במיוחד במגזר הערבי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker