משרד הפנים: ראש העיר טירת הכרמל חייב להחזיר כסף למדינה - כבר 4 שנים

משרד רואי החשבון הכין ב-2013 דו"ח עבור משרד הפנים שקבע כי אריה טל צריך להיות מחויב באופן אישי על כל ההוצאות המיותרות שהושתו על העירייה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה טל בבחירות לראשות העירייה ב-2008
טלי חרותי-סובר

באוגוסט 2013 הגיש משרד הפנים טיוטת דו"ח חמורה המפרטת את התנהלותו של אריה טל, ראש העיר טירת הכרמל, מאז שזה נבחר ב-2008. בין היתר, עלה מן הדו"ח כי טל העניק קרוב ל-100 אלף שקל בתוספת מצטברת לראש לשכתו, כחריגת שכר, מינה את מי שהיה דובר הקמפיין שלו לדובר העירייה, בסכומים מופרכים, ודאג גם לקבלן הקולות שסייע לו בבחירות להפוך, ללא אישור או עמידה בתנאי סף, ליועץ לענייני עדות וקליטה, בשכר.

משרד רואי החשבון שהכין את הדו"ח עבור המשרד חשב כי טל צריך להיות מחויב חיוב אישי על כל ההוצאות המיותרות שהושתו על העירייה. עד היום – 4 שנים לאחר מכן – הדבר עוד לא קרה. הדו"ח הולך וחוזר בין העיריה והמשרד. בטיוטה האחרונה, הכוללת השלמת הביקורת, שהגיעה לידי TheMarker עולה כי העירייה צריכה להגיב שוב עד ב-22 ביולי על הטענות נגדה.

מדו"ח הביקורת עולים דברים קשים. בין היתר, נכתב כי "בהתאם להוראתו של ראש העיר, בוצעה העלאת שכר לגב' אירמה אליאשווילי" ללא כל אישור. בין 2012-2011 הגיעו חריגות השכר ל-90,400 שקל. האחראים על פי הדו"ח: ראש העיר, הגזבר, ומנהל כוח האדם.

עוד עולה מן הדו"ח כי ב-2009 נעשתה גם התקשרות שלא כדין עם "יועץ חיצוני לשירותי דוברות". מדובר במוריס אסייג, אחיו של הבדרן שלום אסייג, שביקש כי התשלום עבור שירותיו, בסך 19 אלף שקל בחודש, יועבר ל"חברת שלום אסייג הפקות בע"מ".

על אף שפרק הזמן עבורו נחתם חוזה ההעסקה עבר, העירייה המשיכה להעסיק את אסייג ללא מכרז או חוזה במשך כמה שנים, בסכומים גבוהים מאלה שמאפשר לה החוק. עד 2012 שילמה העיריה לאסייג בכל שנה בין 230-216 אלף שקל. ואף גרוע מכך – אסייג שימש בתקופת הבחירות ב-2008, דוברו האישי של טל כשהתמודד על תפקיד ראש העיר.

האחראיים על התשלום הלא חוקי, 442 אלף שקל, על פי הדו"ח, הם טל וכן גזבר העיריה הרצל רגב. בינתיים, הפך אסייג מדובר העיריה לממלא מקום וסגן ראש העיר.

הנושא השלישי שבו דן הדו"ח הוא העסקת "יועץ לראש העיר לענייני עדות וקליטת עליה", מכרז שפורסם ביוני 2009 ודרש תנאי סף כמו השכלה אקדמית או חמש שנות ניסיון בתחום. בתפקיד זכה מיכאל כהן, מי שנחשב לקבלן קולות בעיר, ומי שהביא את הנצחון לטל. כהן לא עמד בתנאי הסף והעסקתו נעצרה על ידי הממונה על השכר בפברואר 2010. עם זאת, עד אז שילמה לו העיריה משכורת. על פי הדו"ח, חייבים ראש העיר והגזבר בשל העסקתו כ-76 אלף שקל.

מעיריית טירת הכרמל נמסר: "הנושא נדון בימים אלו ובבדיקה מעמיקה של העירייה וכל הנוגעים בדבר מטעמה. אנו בהחלט מתכוונים להגיש את תשובותינו ועמדותינו במועד שנתבקשנו על ידי משרד הפנים. לא יאה שנעביר את תגובתנו לכלי התקשורת טרם העברתה למשרד הפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker