יום ראשון חופש: מי תוקע את היוזמה שעובדים רבים מצפים לה

יוזמתו של שר הכלכלה למספר ימי חופשה נוספים בשנה ביום א' לא מתקדמת, שכן ההסתדרות עוצרת את החקיקה - ומבקשת לקדם יוזמה חלופית לקיצור שבוע העבודה ■ בינתיים, שתי היוזמות מעלות אבק

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף שדות ים ליד קיסריה
טלי חרותי-סובר

יוזמת יום א' של שר הכלכלה אלי כהן, על פיה יקבלו כלל עובדי ישראל 6-4 ימי חופשה נוספים בשנה בימי א' - תקועה. עד היום כהן לא הגיש מתווה סופי של החוק, שכבר עבר בקריאה טרומית. הוא אמנם הגיע להסכמות  עקרוניות עם התאגדות התעשיינים, אך לא עם ההסתדרות, שעוצרת את התקדמות החקיקה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, דרש לפני הבחירות האחרונות לתפקיד, כי שבוע העבודה בישראל יקוצר מ-43 שעות בשבוע ל-42 בלבד. גם לדרישה זו הסכימו התעשיינים - ובהסכם עמם נכתב כי יוזמתו של ניסנקורן תחליף את יוזמת יום א'. נראה כי שתי היוזמות לא יכולות לדור בכפיפה אחת, שהרי אם יוזמת יום א' תתקיים לא יהיה צורך בקיצור שבוע העבודה, כיוון שממילא יקוצרו מספר השעות.

נכון להיום אף אחת מהיוזמות לא מתקדמת, ונראה כי שתיהן הגיעו למבוי סתום. במשרד הכלכלה אומרים כי לא ניתן לקדם את יוזמת יום א' בשל התנגדות ההסתדרות. מנגד,  יוזמת ההסתדרות אינה מקודמת בחוק או בצו הרחבה כל שהוא, כיוון שמשרד הכלכלה (שמבקש את יוזמת יום א') אינו מעוניין לקדם אותה.

את יוזמת יום א' החל בזמנו השר סילבן שלום, שביקש לחזור לעבודה בימי שישי ולנוח ביום ראשון, הן עבור קידום המסחר והן עבור המגזר הדתי. היוזמה עברה לא מעט גלגולים ולבסוף הפכה לחופשה בימי א' בלבד, פעם בחודש, או תוספת של 12 ימי חופשה בשנה. בחלוף הימים, ובהמשך להתנגדות התעשיינים שטענו כי לא יוכלו לתת כל כך הרבה ימי חופשה נוספים בשכר - הצטמצמה היוזמה ל-6 ימים בלבד, ששניים מהם ממילא נופלים על חופשי חגים או קיץ, קרי - תוספת של 4 ימי חופשה בשנה.

היוזמה התקבלה בברכה בעקבות הנסיונות ליצור שוויון בין ימי החופש הרבים של הילדים לאלו של הוריהם - אלא שהיא לא תעשה זאת, מאחר שהמשק כולו יהיה בחופש, כולל מערכת החינוך שתשלח גם את הילדים לחופש. בנוסף, אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מעוניין מאוד במימוש היוזמה, שכן מדובר בחופש שאינו חל ביום שבת, דבר שיעודד ויגביר את המסחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker