עבודה מהבית

איך להעסיק עובדים מרחוק בלי להיכוות

אף שהיא נוחה לעובדים, עבודה מהבית מציבה אתגרים לא פשוטים למעסיקים בתחומים שונים: פיקוח על שעות נוספות, עבודה בימי מנוחה ואבטחת מידע

תמר גולן וגלית גולן־רתם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עבודה מהבית (אילוסטרציה)

ענקית המחשוב הבינלאומית יבמ הודיעה באחרונה לעובדיה כי לאחר שנים ארוכות שבהן עודדה אותם לעבוד מביתם, יהיה עליהם לשוב ולעבוד במשרדי החברה. זאת, בין היתר, על רקע 20 רבעונים רצופים של ירידה בהכנסות החברה.

להעסקה מהבית יתרונות חשובים. היא מאפשרת להעסיק הורים לילדים קטנים, עובדים המטפלים בהוריהם הקשישים, עובדים עם מוגבלויות ועובדים המרוחקים ממקום עבודתם. עם זאת, עבודה מהבית מציבה אתגרים לא פשוטים שעל המעסיקים להביא בחשבון.

האם עבודה מהבית יכולה להיחשב כעבודה בשעות נוספות?

בהתאם לחוק, מעסיק מחויב לנהל רישום של שעות עבודתו של העובד, ובמידת הצורך, ככל שהעובד חורג מהיקף שעות העבודה הקבוע בדין, ובאישור המעסיק, הוא זכאי לתשלום שעות נוספות. מטבע הדברים, כשהעובד מבצע את עבודתו מביתו, נפגעת יכולת המעסיק לפקח על שעות עבודתו של העובד — דבר שמגדיל את חשיפתו לטענות לביצוע שעות נוספות.

הפתרון המוצע: לדרוש מהעובד דיווח מפורט, הן לגבי שעות העבודה שביצע והן לגבי מהות העבודה, ולהגביל מראש את היקף השעות הנוספות המאושרות.

האם מותר להעסיק עובדים מהבית בימי חג ומנוחה?

בהתאם לדין, חל איסור על העסקת עובדים בימי המנוחה השבועיים ובימי חג, למעט מקרים שלגביהם ניתנים היתר מיוחד ותמורה מוגדלת. כשהעובדים עובדים מהבית קיים חשש כי העבודה תבוצע גם בימי המנוחה והחג, באופן החושף את המעסיק להפרת האיסור שבחוק וחיוב בתשלום מוגדל.

הפתרון המוצע: להגדיר באופן ברור את האיסור על עבודה בימי המנוחה ולוודא שעבודה כזאת אינה מתבצעת.

האם העבודה מהבית אינה פוגעת בחובות אבטחת המידע החלות אצל המעסיק?

בארגונים רבים אבטחת המידע היא נושא קריטי למעסיק וללקוחותיו. עבודה מהבית, בפרט כזו המתבצעת באמצעות ציוד פרטי של העובד, עלולה לפגוע באבטחת המידע ולחשוף גורמים שלישיים למידע רגיש, ואת המעסיק לתביעות.

אחד הפתרונות: להסדיר מנגנוני עבודה מהבית המאפשרים לעובדים להשתמש בציוד המעסיק גם מביתם, תוך קביעת כללים ברורים לגבי אופן ביצוע העבודה.

האם מעסיק רשאי לעיין בתיבת אי־מייל אישית של עובד המבצע את עבודתו מהבית?

בתי הדין לעבודה מבחינים בין תיבות אי־מייל פרטיות ומקצועיות של עובדים. בהתייחס לתיבה מקצועית, נקבע כי על המעסיק ליידע את עובדיו באשר לגבולות השימוש בה, וכי בכפוף להסדרת הנושא, המעסיק יהיה רשאי להיכנס לתוכן התכתובת המקצועית שבתיבה כזאת. בהתייחס לתיבה הפרטית נקבע כי למעסיק אסור לקיים מעקב כלשהו אחר שימוש העובד בתיבה זו, ובוודאי שאסור לו לחדור אליה, אלא בהינתן צו שיפוטי. בהתחשב במגמת הפסיקה, הערכתנו היא כי בכל הקשור לעבודה המתבצעת מהבית באמצעות ציוד אישי של העובד — המעסיק יתקשה לבצע מעקב אחר תכתובת מקצועית המתנהלת בתיבה הפרטית ובמחשבו האישי של העובד.

הפתרון המוצע: לדרוש הקפדה על הפרדה מלאה בין סוגי תיבות הדואר ולהשתמש בציוד משרדי.

האם עובד שנפגע בביתו יוכר כנפגע תאונת עבודה ויהיה זכאי לפיצוי?

כדי להכריע אם תאונה של עובד מהבית תוגדר כתאונת עבודה, על העובד להוכיח כי התאונה נגרמה "עקב" ו"תוך כדי עבודתו של העובד". מאחר שבין כותלי הבית קיים עירוב אינהרנטי בין העבודה לפעילותו הפרטית של העובד, חלה על העובדים חובת הוכחה מוגברת. על העובד יהיה להוכיח בבירור כי תאונת העבודה אכן אירעה עקב עבודתו בבית ובמהלכה, ולא בעת שביצע פעילות פרטית.

עו"ד גולן היא ראש מחלקת דיני העבודה במשרד מ. פירון ושות'; עו"ד גולן־רתם היא שותפה במחלקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker