אכלוס הבניין של משרד הרווחה בת"א מוסיף להתעכב: המדינה זרקה לפח 20 מיליון שקל

350 עובדי משרד הרווחה היו אמורים לעבור לבניין חדש בדרום תל אביב כבר לפני שנה וחצי, אך הוועד מסרב בגלל טענות להיעדר תחבורה ציבורית מספקת לאזור

טלי חרותי-סובר
המגדל השוכב, מתחם ברנר, ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב
בניין המשרדים ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב

מאז ינואר 2016 עומד ברחוב קיבוץ גלויות בדרום תל אביב בניין חדש – וריק. מדובר בבניין שאמור לאכלס 350 עובדי משרד הרווחה ועוד כ-100 עובדי רשות המיסים. הבניין הושכר כולו על ידי מנהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר ל-15 שנה עם אופציה להארכה, אך למרות שיש בו חדר כושר, מסעדות שהגיעו כדי לשרת את מאות העובדים, רמת נגישות גבוהה וכמובן משרדים גדולים וחדשים – מסרבים עובדי משרד הרווחה לעבור.

מדינת ישראל, לעומת זאת, עומדת במחויבותה לבעלי הבנין ומשלמת להם שכירות ודמי ניהול בסך כמליון שקלים בחודש, כבר 18 חודשים. לסכום הזה יש לצרף כמליון וחצי שקלים בשנה עבור ארנונה, וכמובן תשלום שוטף עבור המבנים הקיימים שעובדי משרד הרווחה מסרבים לעזוב, שגם אותם מממן משלם המסים. בחישוב פשוט עלה הבניין עד היום יותר מ-20 מליון שקל, על אף שהוא עומד ריק.

לאחרונה עברו אנשי רשות המיסים לבניין, אך 350 אנשי משרד הרווחה לא מגיעים ולא ברור אם יגיעו. ל-TheMarker נודע כי השר נותן גיבוי מלא לוועד המשרד שמסרב לעבור, ואילו מנכ"ל המשרד, אביגדור קפלן, שהיה מזועזע מהבזבוז עם הכניסה לתפקידו, עומד חסר אונים מול הוועד.

הבנייה נעשתה בשיתוף עם אנשי משרד הרווחה. הוועד הקים ועדה מיוחדת שהיתה cקשר עם היזמים, ונתנה רשימת דרישות ארוכה. בין היתר, רק לאחר שהסתיימה בניית הבניין, שמתהדר ברמת גימור גבוהה ורמה גבוהה של נגישות, גילה הוועד כי אין בו חדר כושר. כך פונו כ-150 מ"ר משטח הבניין עבור חדר הכושר. כשהוועד דרש הסעדה הובאו מספר מסעדות למקום, שכרגע לא משלמות שכר דירה, חלקן גם לא חשמל, כיוון שהמחזור העסקי שהובטח להן נמוך בשל היעדר העובדים.

בבניין חניון ל-240 מכוניות עבור 450 איש, שחלקן בנות שירות לאומי. על פי התקן הממשלתי, נדרש מקום חניה אחד לשלושה עובדים. במקרה דנן, מדובר במקום חנייה לפחות משני עובדים.

בנוסף, דרשו העובדים, וקיבלו, עוד תוספת הסתגלות - חצי שעה נוספת בתשלום כדי להגיע ולצאת מן הבניין החדש.

טרם האכלוס טען הוועד כי הקרבה לתחנת הדלק מזיקה לבריאות. עם זאת, נערכו לא מעט בדיקות באזור, גם של איכות האוויר, וכולן העלו כי אין כל בעיה. טענה אחרת של הוועד היא בדבר מחסור בתחבורה ציבורית אלא שקיים קו אוטובוס למקום וכי משרד התחבורה הבטיח קוים נוספים עם האכלוס, אלא שזה אינו מגיע. בנוסף נמצא הבניין בדרום תל אביב (משם מגיעה רוב האוכלוסייה הזקוקה לו) במרחק לא גדול מתחנת רכבת ההגנה.

"ועד משרד הרווחה עושה ככל העולה על רוחו", אומר גורם מקורב למשרד, "התביעות שלהם לא ברורות, המדינה משלמת כפול על שני הבניינים, ובנין חדש שנבנה , בין היתר, על פי הדרישות שלהם, עומד ריק על חשבון משלם המסים".

על אף שידרוג התנאים, הפכו עובדי מדינה את מעבר המשרד לכלי לסחיטת תנאי עבודה. בדרך כלל מבקשים עובדים "בונוס מעבר", ולרוב אף מקבלים אותו. הפעם, בשל התארכות התהליך, מדובר בסכומים קיצוניים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "למשרד הרווחה ורשות המיסים הוקצו שטחי משרדים בהיקף של כ-12,000 מ"ר בכתובת דרך קיבוץ גלויות 107, תל אביב- יפו, בהתאם לבקשת המשרדים ובתיאום מלא עימם. המבנה מוכן לאכלוס החל מינואר 2016.

"עם זאת, המבנה אוכלס ע"י רשות המיסים רק בחודש זה (יולי 2017), ועדין לא אוכלס על ידי משרד הרווחה. המשרד עתיד לאכלס כשני שליש משטח המבנה אותו שוכרת הממשלה.

"עלות אי המעבר של שני המשרדים מסתכמת עד כה בכ-20 מיליון שקל בגין שכר דירה, תשלום עבור חניה וארנונה. המבנה נבנה בסטנדרטים גבוהים, עונה לדרישות הנגישות, זכה לתו תקן ירוק, סמוך לתחנות אוטובוס ולצירי תחבורה ראשיים".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "המבנים והמשרדים בהם מקבלים העובדים את האוכלוסייה נמצאים בתנאים פיזיים ירודים. כך למשל, בכל הקשור לבניין ברח' קיבוץ גלויות, מדובר בדיור שאינו תואם את צורכי מקבלי השירותים במשרד – אין בו מקום לכל יחידות המשרד, יש בו ליקויים בטיחותיים, אין נגישות לפונים – בין היתר גם נכים שיאלצו ללכת קילומטר וחצי מקו התחבורה הציבורית הקרוב לבניין. חודשים ארוכים אנו ממתינים להקמת קווי אוטובוס שיחברו את חצי מיליון האזרחים הפונים למשרד מדרום תל אביב, בת-ים, חולון והסביבה אל הבניין וטרם נעננו. לאור כל זאת, ביקשנו שתוקם ועדת חקירה שתבדוק את מכלול המחדלים הנוגעים לדיור הזה החל מבחירת המיקום הספציפי וכלה בהתאמת הצרכים לפונים.

"לא נסבול יותר מצב שבו משרד העבודה והרווחה הופך לתעלת ניקוז של שולי החברה. באוצר חייבים להבין כי לאוכלוסיות שבטיפול המשרד, ישנן זכויות בסיסיות ואנו נאבק בנחישות על שמירתן למען שמירה על חברה מוסרית, ערכית, שדואגת לאזרחים באשר הם.

"לצערנו הרב, לאורך שנים רבות, עובדי המשרד קופחו בצורה משמעותית, ביחס לשאר עובדי המדינה, ונאלצו לעבוד בתנאים פיזיים שאינם הולמים קבלת קהל, כמו למשל: מצוקת דיור חריפה, במסגרתה לעובדים רבים אין משרדים לעבוד בהם, לקבל קהל ולהעניק שירות איכותי לאוכלוסיות הרווחה במדינת ישראל. צפיפות זאת מייצרת פגיעות קשות במרקם העבודה היום-יומי הן אל מול האזרח והן בתוך המערכת פנימה. הגיע הזמן לשים את הדברים במקומם ולמחות על הזלזול, על האדישות ועל חוסר האכפתיות שמשרד האוצר מגלה כלפי האוכלוסיות שבטיפול משרד העבודה והרווחה.

"עובדי משרד העבודה והרווחה הכריזו על סכסוך עבודה בעקבות ההחלטות השרירותיות של משרד האוצר בגיבוי מלא ממנכ"ל המשרד. עובדי המשרד מוחים נגד חוסר הרגישות של משרד האוצר, האוסר על משרד העבודה והרווחה להוציא לפועל רפורמה שמיטיבה עם העובדים והאוכלוסייה המטופלת במשרד (מנהל מוגבלויות, חוק המהות, הקמת אגף פיקוח ובקרה ועוד). העובדים נתונים תחת עומסי עבודה כבדים, חוקים חדשים שמגדילים את היקפי העבודה (כדוגמת חוק המהות), מבלי שניתנים תקציבים ותקני עובדים לצורך יישום החוקים. השכר והתנאי העבודה אינם עומדים בהלימה עם דרישות העבודה, מה שגורם לתחלופת עובדים רבה.

"מסגרות השכר המשולמות לעובדי משרד הרווחה הינן נמוכות משמעותית ביחס לשאר העובדים במשרדי הממשלה השונים, כך שפעמים רבות, עובדים המגויסים לתקנים חדשים נאלצים, פשוטו כמשמעו, "לשלם על העבודה מכיסם".

"לא יעלה על הדעת כי במדינת ישראל, עובד רווחה, אשר שכרו נושק לשכר מינימום יממן מכיסו את הנסיעות להן הוא נדרש במסגרת תפקידו, יעבוד שעות נוספות ללא גמול כספי ובתנאי עבודה מאתגרים ומלחיצים. רבים מן העובדים החדשים אינם עומדים בלחץ ומתפטרים מהעבודה בחלוף מספר חודשים בודדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker