החקלאים יוכלו לקזז יותר משכר העובדים הזרים בשביל "מחיה"

מחר אמורה ועדת העבודה בכנסת לאשר תקנות שעל פיהן ינוכה סכום גבוה ממשכורות העובדים השרים בחקלאות, אך נושא הפיקדון שאותו אמורים להפקיד החקלאים – נעלם ■ ח"כ אלאלוף: "מודע לכך שסדר הדברים אינו אופטימלי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים זרים בחצבהצילום: אליהו הרשקוביץ
טלי חרותי-סובר

על סדר יומה של ועדת העבודה והרווחה שתתכנס מחר מונח אישורן של תקנות חדשות שהוגשו לה על ידי השר חיים כץ. מדובר בתקנות הקובעות כי החקלאים הישראלים יורשו לנכות, בעבור דמי מחיה, 530 שקל בחודש משכר העובדים הזרים בחקלאות, במקום 280 שקל כיום. בעוד הניכוי כמעט מוכפל, נעלמו מן התקנות הזכויות של אותם עובדים, כפי שהוגשו לוועדת הרווחה רק בפברואר שנה זו.

התקנות הקודמות, שהוגשו לפני חמישה חודשים בלבד, כוללות העלאת סכום הניכוי ל-480 שקל. עם זאת, לשם קבלת אותו סכום, המדינה דרשה מהחקלאיים להפריד סכום שיקבע ויופרש מכיסו של המעסיק לקרן מיוחדת, שתהווה פיצויי פיטורין אותם יוכל העובד לקבל בצאתו מן הארץ. הדרישה נובעת מהעובדה שכיום החקלאים אינם מפרישים פיצויי פיטורין, כפי שקובע החוק.

בפברואר הוגשו התקנות כמקשה אחת, כפי שאמרה נציגת משרד העבודה והרווחה: "בדיון שהיה בסוף מאי בנוגע לתקנות הפיקדון, שאושרו בענף הסיעוד לגבי חברות הסיעוד, הבניין והטכנולוגיה הייחודית – סוכם על ידך, אדוני היושב ראש (ח"כ אלי אלאלוף), שהנושא של החקלאות יובא כמקשה אחת. אנחנו אמרנו שאנחנו מבקשים שתקנות הניכויים והעלאת הסכומים לניכוי יבואו בד בבד עם הסדרת הנושא של הפיקדון, שאנחנו מנסים לקדם בערך משנת 2005".

על אף שלפני חמישה חודשים בלבד דובר על הסדרת הפקדון במקביל להעאת הניכוי ממשכורות העובדים, הרי שהתקנות שיובאו מחר לאישור הועדה, עליהן חתמו גם שרת המשפטים ושר האוצר, כוללות הוראות אחרות לגמרי: סכום הניכוי קפץ ל-530 שקלים, ונושא הפיקדון כלל לא מופיע.

הוועדה רשאית לדחות את התקנות כלשונן, בשל אותו פליק פלאק מוזר של משרד העבודה והרווחה, אלא שח"כ אלאלוף לא מתכוון לעשות זאת.

בשבוע שעבר חשף TheMarker את המשך ההתעמרות במהגרי העבודה (מסתננים), הפעם בשל העובדה ששר הפנים, אריה דרעי, לא טורח לחתום על שינוי התקנות הקובעות הפחתה של הסכומים אותם אמורים העובדים, וכן המעסיקים להפריש לפקדון. על פי החוק המקורי, יפרישו העובדים 20% משכרם והמעסיקים עוד 16% על שכרם, לחשבון בנק מיוחד שיפתח רק עם יציאת העובד מהארץ. לפני שבועיים נענה השר כחלון לדרישת המסעדנים והפחית את הסכום: העובד יפריש 16.5% בעוד המעסיק 12.5%. על אף ששר האוצר וכן שר העבודה והרווחה חתמו על התקנות, הרי ששר הפנים אריה דרעי אינו טורח לעשות זאת, כך שגם במשכורת יולי (כמו גם במשכורת יוני) ינוכו סכומים מופקעים הן מהעובדים והן מהמעסיקים. כלל לא ברור אם ניתן יהיה להשיב להם רטרואקטיבית.

ארגון קו לעובד הביע התנגדות לתקנות החדשות. בנייר עמדה שהוגש ליו"ר הוועדה נכתב: "בישיבה הקודמת בניהולך, הבהירו נציגי משרד העבודה והרווחה כי השר כורך את שני הנושאים הללו זה בזה, ואינו מוכן 'לוותר' לחקלאים על חובתם החוקית להפקדת הזכויות הסוציאליות של העובדים בקרן הפיקדון, בתמורה להעלאת הניכויים. לפיכך, באותה ישיבה, עקב התנגדות החקלאים להעברת התקנות הנוגעות לפיקדון, משך השר גם הוא את העלאת הניכויים. ואילו כעת, מתברר כי הפעם מועברות תקנות הניכויים לבדן – בלא תקנות הפיקדון, וכי השר נכנע ללחצי החקלאים.

"לטעמנו, הדבר מהווה הפקרה מוחלטת של זכויות העובדים: לא זו בלבד שלא יזכו לקבל זכויות סוציאליות המגיעות להם מידי המעסיקים, עקב העובדה שהמדינה כושלת בהעברת תקנות שהחובה להתקינן נקבעה בחוק עובדים זרים בשנת 2000, אלא שכעת מסייעת המדינה למעסיקים להפחית עוד יותר את שכרם של העובדים החלשים ביותר בשוק העבודה".

מטעם ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ויו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), נמסר כי "יו"ר הוועדה מודע לכך שסדר הדברים אינו אופטימלי, אך מתכוון לפעול בהתאם לסיכום עם שרי העבודה והרווחה, האוצשר, המשפטים והחקלאות, ויעמוד על כך כי בקרוב מאוד יוגשו לוועדה הן התקנות העוסקות בפיקדונות והן תקנות המיטיבות עם העובדים הזרים בנקודות זיכוי במס"

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "הנושא בטיפול גורמי המקצוע והוועדה צפויה לדון בתקנות הפיקדון כבר בשבועות הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker