ועדת העבודה אישרה: התגמול למשרת מילואים עצמאי יגדל ב-25%

בשורה טובה למילואימניקים העצמאיים: התגמול בגין ימי מילואים ייגדל, לאחר עשור של מאבק ■ נשיא ארגון העצמאיים בישראל: "יש מי שחושב על העצמאיים, שעוזבים עסק וצריכים להשלים פערים מול לקוחותיהם"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חייל מילואים, מלחמת לבנון
חייל מילואים, מלחמת לבנוןצילום: דודו בכר

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ג') פה אחד הסכם בין המוסד לביטוח לאומי לבין משרד הביטחון וצה"ל, שלפיו התגמול למשרת מילואים עצמאי יגדל ב-25%. היום התגמול שמקבל עצמאי בגין שירות מילואים מבוסס על ממוצע שכרו ב-3 החודשים שלפני השירות, וזה יגדל רטרואקטיבית מיום 1 בינואר 2016.

ההסכם קובע כי הסכום הכולל של תגמולי המילואים לעצמאי לא יפחת מ-196 שקל ליום, ולא יעלה על 1,441 שקל ליום. עלות יישום ההסכם היא 17 מיליון שקל בשנה, והוא תקף ל-10 שנים.

נציג קבוצת המילואימניקים העצמאיים, יוחנן קפלינקוב, בירך על ההסכם ואמר: "חברים עצמאים שלי ששירתו במילואים פשטו רגל ונכנסו לחובות. הם נאלצו להוציא פטורים ממילואים כדי להציל את עצמם, והעדיפו אוכל לילדים על פני תרומה למדינה. באמצעות ההסכם הזה המדינה אומרת לנו: אנחנו מוקירים אתכם, לא רק במילים אלא במעשים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "זהו הישג נפלא, שמשפר באמת את מצבם של משרתי המילואים העצמאיים. זהו נדבך נוסף בחיזוקם של העצמאיים, החשובים כל כך לכלכלת המדינה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), מיוזמי הצעת חוק בנושא, בירך על אישור ההסכם ואמר: "המאבק הזה נמשך עשר שנים, למרות ההסכמות הנרחבות. אגף התקציבים במשרד האוצר העריך את עלות ההסכם בכ-100 מיליון שקל בשנה, וסירבתי לקבל את ההערכה הזאת. הוכחתי שמדובר בעלות נמוכה בהרבה. טוב שאגף התקציבים שומר על הקופה, אבל לא תמיד המספרים שלהם מדויקים".

שלח ביקש להודות לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, על קידום ההסכם. לדבריו הצטרף ח"כ יואב קיש (הליכוד), אף הוא מיוזמי הצעת חוק. "מטרת ההסכם אינה סיוע לעצמאיים החזקים, אלא לאלה החלשים יותר", אמר קיש. "זו חשיבה נכונה והגיונית, המכירה בעומס המיוחד והנוסף שחל על משרתי מילואים עצמאיים".

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), רועי כהן, סיכם: "זהו שינוי תפישה כלפי עולם העצמאיים, המתבצע תודות לעיקשותו של יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף. טוב שמתקנים את העיוות ההיסטורי ויש מי שחושב על העצמאיים, שעוזבים את העסק ולא חוזרים לחממה של שכירות בתום שירות ממושך, אלא צריכים להשלים פערים מול לקוחותיהם".

ליברמן בירך על ההסכם ואמר כי: "מדובר בהישג חשוב, מאחר שאני רואה במערך המילואים את עמוד השדרה של צה"ל. משרתי המילואים, בוודאי העצמאיים שבהם, מתגייסים לשירות במהלך השנה, כשהם מסכנים לא אחת את מקור פרנסתם, וזה דבר שאינו מובן מאליו. אם לא נדע לתגמל אותם ולהוקיר להם תודה, במעשים ולא בדיבורים, נאבד את הטובים ביותר שלנו. היום עשינו צעד נוסף ומשמעותי לחיזוק מערך המילואים וחיזוק משרתי המילואים העצמאיים. אני מבקש להודות לכל מי שסייעו להגיע לחתימת ההסכם הזה".

ישי פולק, יו"ר ועדת המילואים בביטוח הלאומי ומנכ"ל התאחדות האיכרים: "כחייל וכמפקד במילואים, אני חשוף באופן שוטף לבעיות של משרתי המילואים העצמאיים, שבמשך שנים ארוכות הופלו לרעה ביחס לשאר אוכלוסיות משרתי המילואים. עם מינויי ליו"ר הוועדה, פעלתי לשינוי הגישה בוועדת המילואים בביטוח הלאומי וביחסי הגומלין בין חבריה.

"אני שמח שזכיתי לעמוד בצומת משמעותי שאפשר לי למצות ולמקסם את ההליכים שנדרשו לתיקון עוולה היסטורית זו, ולסייע למשרתי המילואים בכלל ומשרתי המילואים העצמאיים בפרט. אני בטוח שעם שינוי הגישה ויחסי הגומלין בין כל המערכות הרלוונטיות, נוכל להמשיך ולקדם את תגמול משרתי המילואים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker