פתרון זמני: ועדת הרווחה הקפיאה פיטורי 250 עובדים סוציאליים

בסופו של דיון דחוף בוועדת הרווחה של הכנסת הוחלט כי מכתבי הפיטורים שקיבלו למעלה מ-200 עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות יוקפאו, והשביתה תידחה לצורך מו"מ בן שלושה שבועות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים סוציאליים מפגינים מול הכנסת
עובדים סוציאליים מפגינים מול הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

במה שנראה כפתרון זמני למשבר העובדים הסוציאליים, החליטה היום (ב') ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת להקפיא את מכתבי הפיטורים שקיבלו בשבוע שעבר למעלה מ-250 עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות. הודעות הפיטורים הוצאו בשל העובדה שהשלטון המקומי מסרב לממן את התקנים של העובדים המטפלים בקשישים. בדיון דחוף של הוועדה הסכימו משרדי האוצר והרווחה, המוסד לביטוח לאומי והמרכז לשלטון מקומי, לפתוח במשא ומתן אינטנסיבי בן שלושה שבועות לצורך מציאת פתרון לסוגיה.

בכך נענתה הוועדה לבקשתה של מ"מ היו"ר, ח"כ פלוסקוב (כולנו). במהלך תקופת המו"מ לא יוצאו מכתבי פיטורים נוספים לעובדים הסוציאליים, והם לא יפתחו בשביתה שהיתה אמורה להיכנס לתוקף ביום שלישי הבא. "אני רואה פתרון באופק", אמרה פלוסקוב. "ברור לכולם שהעובדים הסוציאליים לא יפוטרו, כי כל הצדדים מעוניינים לפתור את הבעיה. לא ניתן שיפגעו בקשישים, כל סיעות הבית מאוחדות בנושא זה".

מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, תקף בישיבת הוועדה את משרד הרווחה: "לא ייתכן שהמשרד יסתתר מאחורי הסכם שנחתם לפני כ-30 שנה עם המוסד לביטוח לאומי, לפיו המוסד יממן חלק מתקני העובדים הסוציאליים לנושא זיקנה, וכשהמוסד לביטוח לאומי מתחיל לעשות חוכמות ולא רוצה, משרד הרווחה לא מנסה לשכנע ולא מממן במקום המוסד, אלא מפטר".

מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, אביגדור קפלן, השיב לו: "קיצוץ התקנים נעשה בלית ברירה; זה נכון שאין מספיק תקנים לטיפול באוכלוסיית הקשישים. אנחנו מנסים לשכנע את משרד האוצר להקצות כספים נוספים. המוסד לביטוח לאומי כבר הסכים להעלות ב-25% את התמורה המשולמת למרכז השלטון המקומי עבור הקצאת עובדים סוציאליים לצורך בקרות בבתי קשישים".

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, אמר כי "לא הלכנו לאוניברסיטה רק כדי לבקר בבתי קשישים ולבדוק אם יש להם אוכל במקרר. אנחנו אמורים לבצע עבודה טיפולית, ואנחנו עושים אלף דברים אחרים. כל הזמן מעמיסים עלינו עוד ועוד".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), מיוזמי הדיון, אמר כי "מנסים לטאטא את הנושא מתחת לשטיח, העיקר לא לראות מיליון קשישים במדינת ישראל. העובדים הסוציאליים הם כלי משחק בין הרשויות השונות".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), אף הוא מיוזמי הדיון, כינה את התנהלות הרשויות בנושא "הזנחה פושעת", והוסיף: "אם לא יימצא פתרון הולם, נדע איך להפסיק תקציבים לגופים השונים. קיצוץ שני שלישים מהמשרות לטיפול בקשישים זה הזוי ומטורף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker