איום על ההסתדרות? הסכם קיבוצי ראשון בין ועד עובדים עצמאי להנהלה

מה שלא הצליחו לעשות בעבר עובדי אמדוקס, עהושג על ידי ועד עובדי חברת פותחים עתיד, שהוכר על ידי בית הדין לעבודה כארגון עובדים עצמאי ואף חתם על הסכם קיבוצי תקדימי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד

באחרונה נחתם, בפעם הראשונה, הסכם קיבוצי היסטורי בין הנהלת חברת "פותחים עתיד" – חברה בת של הסוכנות היהודית, לבין הוועד שהפך לארגון העובדים שלה. מדובר בהסכם ראשון שנחתם על ידי ארגון עובדים עצמאי שאינו מסונף לאחד מארגוני העובדים המוכרים במשק. בעבר ניסו להתארגן בצורה דומה העובדים בחברות כגון אמדוקס ומנורה, אולם בית הדין לענייני עבודה דחה את בקשות העובדים להכיר בהם כארגון עצמאי, וקבע כי הם חייבים להיות מיוצגים על ידי ארגון עובדים מוכר. מדובר בתקדים שעשוי לשנות את תחום יחסי העבודה בישראל.

לפני כשנתיים פנה ועד העובדים של פותחים עתיד לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בבקשה להכיר בו כארגון יציג ועצמאי של החברה, המונה מעל ל-300 עובדים. לפני כ-8 חודשים קיבל בית הדין האזורי את הבקשה בפסק דין תקדימי, המכיר לראשונה בארגון עובדים עצמאי. בפסק הדין דחה בית הדין את טענת ההסתדרות הכללית, כי לא מדובר בארגון יציג ולכן אין להכיר בו.

פסק הדין ניתן בעקבות החלטה קודמת של בית הדין הארצי, אשר סימן רשימת ליקויים בבקשת הוועד - שתוקנה בעקבות זאת. הוועד פנה שוב, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, מומחה לדיני עבודה, שטען בפני בית הדין כי אין מניעה להכריז על הארגון העצמאי כארגון היציג בחברת פותחים עתיד. 

בהמשך להכרה החל להתנהל משא ומתן לגיבוש הסכם קיבוצי מול הנהלת החברה, שלפני ימים אחדים הבשיל לכדי חתימתו. ההסכם מקנה תוספות שכר משמעותיות על השכר הקיים, מענק חתימה על ההסכם הקיבוצי בסך 500 שקל לכל עובד - המהווה 10% משכר העובדים; הגדלת השי לחג ב-100 שקל; יום חופשה בצום ט' באב על חשבון המעסיק, עשרה ימי חופשה במהלך הקיץ מעבר למכסה המוענקת מכוח חוק חופשה שנתית, וימי חופשה נוספים בערבי חג, בפורים, בחנוכה ובחגים נוספים.

עוד קובע ההסכם החדש 25 ימי מחלה בשנה וכן יום עבודה מקוצר לאם עובדת, קרן השתלמות לעובדים, החזר הוצאות נסיעה מוגדל והחזר כספי בגין שימוש בטלפון נייד. בנוסף קיימת חובת הוועצות עם ועד העובדים במקרה של פיטורי צמצום או התייעלות; החברה אף מחויבת ליידע את ועד העובדים על כל שימוע של עובד, ולוועד העובדים הזכות להביע עמדתו בשימועי עובדים.

עו"ד גורודיסקי: "ההסכם הקיבוצי הזה מוכיח שארגון עובדים עצמאי יכול לקום גם ללא עזרה של ארגון עובדים מסורתי, ולקבל עצמאות כלכלית וארגונית מלאה. למרות שאף אחד לא האמין שארגון עובדים יכול לקום ולהתנהל באופן עצמאי, ואף כי ההסתדרות ניסתה לסכל את המהלך, בסופו של דבר הצלחנו להשיג הסכם קיבוצי ראשון מסוגו. ההסכם צריך לסמן את הדרך גם לוועדים אחרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker