יו"ר הוועד למנכ"ל כלל ביטוח: "איזי תתבייש לך, הגעת למשרד אחרי 5 ימים, קופים אתה קורא לנו"

ההנהלה לא מאפשרת לשובתים להיכנס לבניין כלל, בעיקר לא לאנשי הוועד ■ יו"ר הוועד טוען כי הם באו כדי להקים ועדת חריגים שתאשר עבודה במקרים של פיקוח נפש ■ כלל ביטוח: "החברה קוראת לוועד העובדים לנהל את הסכסוך באופן ראוי ומכובד"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועד הפעולה של העובדים בכלל ביטוח, רוני רז
יו"ר ועד הפעולה של העובדים בכלל ביטוח, רוני רזצילום: עופר וקנין

רוני רז, יו"ר ועד עובדי כלל ביטוח, עומד הבוקר (ה') מול בניין החברה בעתידים, ומנסה להיכנס למשרדו, אלא שמאבטחים שעומדים בכניסה לא מאפשרים לו להיכנס. "הם מכניסים רק עובדי קבלן, אנשים עם צמידים כחולים. מי שאין לו צמיד כחול לא יכול להיכנס", אומר רז.

הסיבה להגעתו של רז ביום החמישי לשביתת 3,200 עובדי כלל, היא אישורים הנדרשים מוועדת החריגים של עובדי הוועד. הוועדה אמורה לאשר עובדים מסוימים שיטפלו בתביעות דחופות הקשורות בפיקוח נפש כגון לקוחות סיעודיים, קצבאות נכים או אנשים שמחכים לאישור תשלום עבור תרופות ביולוגיות.

לדברי ההנהלה, היא ביקשה כבר אתמול כי הדברים האלה יסודרו וזה לא קרה. היום הגיעו רז ואיתו חברי ועד נוספים לבניין, אלא, שכאמור, לא מאפשרים להם להיכנס.

כשרז נשאל מדוע לא ניתן להקים את הוועדה מחוץ לבניין (אליו לא נכנס כבר 5 ימים) הוא טוען שכל החומר נמצא אצלו במשרד וכי הוא צריך להפנות למנהלים שאלות הקשורות לוועדת החריגים.

בעודו עומד מול הבניין הגיע אליו המנכ"ל איזי כהן. "תן לו צמיד כחול", צעק רז והוסיף: "איזי תתבייש לך, הגעת אחרי חמישה ימים בפעם הראשונה, קופים אתה קורא לנו" . רז התייחס לדבריו של כהן שאמר אתמול לעובדים כי החברה תהיה סגורה עד שהם "יירדו מהעץ".

העילה לשביתה שהופכת אלימה יותר ויותר היא פיצוץ המשא ומתן על ההסכם הקיבוצי החדש. ההנהלה טוענת שהוועד מציב דרישות חמדניות, והוועד טוען שהוא מבקש את מה שהופיע בהסכם הקודם, וכן סעיפים שמופיעים בהסכמים של חברות אחרות כמו מגדל.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

הוועד דורש העלאות אוטמטיות בסך 3.75%, כשמחצית לעובדים – אם החברה מרוויחה, ומחצית למנהלים. בהנהלה טוענים כי הם מבקשים 5%. בנוסף דורשים בוועד השתתפות בגנים, בשל העובדה שהחברה פועלת היום מעתידים ורוב העובדים מאזור ראשון לציון, כך שאינם יכולים להכניס בבוקר את הילדים לגן כדי להגיע לעבודה בזמן. עוד דורש הוועד חופשה משפחתית כל שנה, ולא אחת לשלוש שנים, "כמו אצל חברות אחרות".

הדרישה החשובה ביותר של הוועד היא עצירת התפתחותו של דור ב' בחברה. לדברי רז, "מדובר ב-40% מהעובדים החדשים שאינם מקבלים משכורת 13, וההפרשות שלהם לפנסיה קטנות יותר מאשר לדור א'. הם גם עובדים 8.5 שעות ביום במקום 8 שעות".

"לא רוצים דור א' ודור ב' בחברה", אומר רז "לא ניתן לזה לקרות". לדבריו, כסף הוא לא הבעיה של החברה: "לא מנהל אותם הכסף אלא אגו של איזי. זה הדבר היחיד שמעניין אותו, שלא יצא כאילו יצא פראייר. הפסד החברה בשבוע הזה זה כל ההוצאות על ההסכם הקיבוצי. איזי הוא אחד שלא אכפת לו מכל העובדים, שיאיים שיוריד מהשכר אבל אל דאגה. אף עובד לא ייפגע מהשביתה. גם בפעם הקודמת ששבתנו (4 ימים לסירוגין) הוא הצהיר שלא ישלם - ושילם. שילמו הכל, וישלמו גם עכשיו".

ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה על השביתה בכלל: "מדובר בשידור חוזר של פרשת מנכ"ל פלאפון גיל שרון, כשמנכ"ל עם שכר חזירי מקמץ בתוספת מזערית לעובדים מן השורה. מאז 2013 קיבל מנכ"ל כלל, איזי כהן, שכר כולל בהיקף של חמישים מיליון שקל אבל כעת הוא מתגאה בכך ש"הסכים" בטובו לתת תוספת שכר של אחוז אחד בלבד לעובדי החברה. גם ההתפארות בכך שהעלה את שכר המינימום לעובדי החברה ל-6,000 שקל היא נלעגת וצינית, וברור שעשה זאת רק בשל החוק להגבלת שכר הבכירים אשר מאפשר לו להעלות את שכרו רק אם יעלה אותו באופן יחסי לשכר הנמוך ביותר בחברה.

"מה שפוגע באיתנות החברה הוא לא דרישות שכר לגיטימיות ומדודות היטב של העובדים, אלא שכר פרוע ובלתי נתפס של כהן עצמו ופערים בלתי נסבלים בתוך כלל.
גם הטיפול בשביתה לגיטימית לחלוטין שנעשית על פי כל הכללים והחוקים, הוא טיפול אלים וכוחני. מתחזק הרושם שיותר משלאיזי כהן מפריע להעלות שכר, מפריעה לו עצם העובדה שהעובדים מאוגדים, והוא מוכן שהחברה תספוג הפסדים כבדים בשל השביתה ובלבד שבמשחקי הכוח הוא יוכרז כמנצח, אלא שהניצחון יהיה ניצחון פירוס, ממש כמו זה של גיל שרון".

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "מדובר במידע שקרי ומסולף שמופץ ללא הרף ואין לנו כל כוונה להתייחס אליו. החברה קוראת לוועד העובדים לנהל את הסכסוך באופן ראוי ומכובד ולחזור ללא תנאים מוקדמים אל שולחן הדיונים".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הביע היום תמיכה במאבק עובדי כלל ביטוח, ומסר כי: "ההסתדרות תמשיך לתת רוח גבית לעובדי כלל ותפעל באופן נחרץ, בכל האמצעים שעומדים לרשותה, על מנת למנוע ולסכל כל ניסיון להחליש את הכוח הארגוני של העובדים. לא נאפשר למדיניות של סחבת להכתיב את הטון ולא ניתן יד לרמיסה גסה של זכויות העובדים או פגיעה בחברי הוועד. אני קורא להנהלת כלל להתעשת באופן מיידי ולחזור לשולחן המו"מ עם כוונה כנה להגיע להסכמות, על מנת לעצור את ההידרדרות ולמנוע משבר עמוק בחברה". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker