מחפשים עבודה לחופש הגדול? אלה הענפים שאינם מכבדים את זכויות בני הנוער

מנתוני תלונות בני נוער עובדים ב-2016 בלטו לשלילה אולמות אירועים וחברות קייטרינג, תחום המזון המהיר והמסעדנות ■ בתי עסק שילמו כ-2 מיליון שקל במסגרת תביעות מצד בני נוער

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: דניאל צ'צ'יק
טלי חרותי-סובר

הוועדה לזכויות הילד קיימה אתמול (ב') ישיבת מעקב בנושא פיקוח ואכיפה על עבודת בני נוער. יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, אמרה בפתח הדיון כי "הקיץ מגיע, בני הנוער שלנו יצאו בהמוניהם לעבודה ותפקידנו להגן עליהם ולוודא שהם לא מנוצלים".

שרית אולשביץ מהנוער העובד והלומד הציגה את נתוני עבודת בני הנוער ל-2016: "במהלך השנה התקבלו אצלנו 4,870 פניות מבני נוער וצעירים בבקשה לקבלת ייעוץ או סיוע. מתוך הפניות שהתקבלו נפתחו 1,454 מקרי טיפול במהלך השנה. כשני מיליון שקל שולמו במסגרת התביעות. הרבה פעמים אין צורך בתביעה - המעסיקים פשוט לא מודעים לכך שבני נוער זכאים להחזרי נסיעות, לימי חופשה".

על פי נתוני הארגון ב-2016 הוגשו 213 תביעות בבתי הדין לעבודה, כשאחוז הנערות הפונות מסך המקרים שנפתחו היה 41%. הענף המוביל בתלונות הוא אולמות אירועים וחברות קייטרינג עם 18% מכלל התלונות (269 תלונות ב-2016 לעומת 208 ב-2015, עלייה של 29%). אחריו אפשר למצוא את ענפי המזון המהיר (15%), מסעדות ובתי קפה (14%), מוכרנות (11%), טלמרקטינג, פרסום ושיווק (5%) וחברות כוח אדם וניקיון (4%).

רחלי הכהן מהמועצה הלאומית לשלום הילד אמרה כי "רוב הפניות המגיעות אלינו נוגעות להעסקה מתחת לגיל העבודה המותר. החשש הוא שרוב בני נוער לא מודעים כלל לזכויות שלהם. בקרוב נפיץ איגרת דיגיטלית לבני הנוער בנושא".

יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון, ואמרה כי "יש כאלה שלא מכירים את הזכויות, אחרים מוכנים לקבל פחות תנאים כי כיף להם בעבודה, פה המקום שלנו - שלא הנוער יצטרך לבקש אלא המעסיק ייתן, ואנחנו צריכים להיות בשטח ולוודא זאת. לגבי מערכת החינוך  אני מאוד מאוכזבת מכך שלא התגייסתם השנה ומצפה שזה יקרה בשנה הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker