מנכ"ל מרכז הפיתוח מיקרוסופט ישראל: "בעוד 20 שנה תהיה רק תעשיית היי-טק"

לדברי יורם יעקבי, מדעי המחשב צריכים להפוך למקצוע ליבה בבתי הספר, כיוון שכל תעשייה תהפך להיי-טק בעתיד הקרוב ■ לאקדמיה הוא אומר: תתעוררו!

טלי חרותי-סובר
צילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי-סובר

יורם יעקבי, מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, סיפר בכנס אלי הורביץ' של המכון הישראלי לדמוקרטיה שמתקיים היום (ב'), כי פגש באחרונה את שר החינוך ונשאל כמה מהנדסים חסרים היום בהיי-טק. "זו לא השאלה הנכונה", אומר יעקבי, "השאלה היא לכמה מהנדסים נזקק בעוד 20-10 שנה, כאשר כל תעשייה בישראל ובעולם תהיה בעצם תעשיית היי-טק".

בעבר, אמר יעקבי, תעשיות מסורתיות השתמשו בהיי-טק לצורכי חישוב או תקשורת. אלא ששוק העבודה העתידי יראה אחרת. "מכונית היא מחשב על גלגלים, בטקסטיל התעשייה תספק גם חומרה וגם תוכנה, וכן בתעשיות אחרות. היי-טק יכנס לכל תעשייה ותעשייה, והעתיד ידרוש עלייה של מאות אחוזים במספר  המתכנתים ואנשי המיחשוב".

"ומה אנחנו עושים בעניין?" שאל יעקבי, "מעט. מספר המהנדסים שמוציאה האקדמיה בסטגנציה. למה? אומרים שאין תקציבים – חבר'ה תתעוררו. לא חייבים מרצה, יש לימודי און ליין. צריכים יותר פרויקטים שדרכם אפשר ללמוד. הסיבה 'אין  משאבים', אינה אמיתית".

הטיפול בצורך העתידי באלפי מתכנתים והמהנדסים ייפתר, לדעת יעקבי, רק אם מדעי המחשב ייהפכו למקצוע ליבה בבתי הספר. "כל ילד בישראל צריך בסיס של תכנות", הוא אומר, "יש להכניס תכנות מגיל צעיר לבתי הספר. לחכות לאקדמיה – זה כבר לא מספיק".

עמיאד תלחמי, מייסד חברת באבקום, חושב בניגוד ליעקבי שלא בהכרח נדרשים מהנדסים או אנשי תכנות מאחר שהצעירים, בני דור ה-Y, הם דור שנולד לתוך הטכנולוגיה, ולכן משתלטים עליה ביתר קלות.

תלחמי סיפר כי באבקום זכתה בפרויקט של ווייז בארה"ב, לשמו גויסו 40 בחורים ובחורות מדליית אל כרמל: "צעירים, חכמים, עם אנגלית טובה" . לדבריו, הם עשו עבודה מצוינת גם ללא השכלה אקדמית עמוקה. עם זאת, ציין תלחמי כי מדובר בעיקר ב-QA, טיוב מערכת טכנולוגית והתאמת פרסומות שונות לנהגים המשתמשים בווייז. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ