המשטרה חוקרת את תעשיית תעודות רפואת השיניים המזויפות מארמניה

מדובר בתלונה שהוגשה על ידי משרד הבריאות, לאחר עדויות שהגיעו לעמותת רופאי השיניים המגזר הערבי. התעשייה מעבירה לארמניה סטודנטים שנכשלו באוניברסיטאות מוכרות, ושם הם "מסיימים" את לימודיהם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאת שיניים וילד. למצולמים אין קשר לכתבה
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

בימים אלה נבדקת תלונה שהגיש משרד הבריאות למשטרת ישראל בנושא תעשיית התארים המזויפים מארמניה. מדובר בתלונה שנובעת מעדויות שהגיעו לעמותת רופאי השיניים במגזר הערבי, בראשה עומד ד"ר פחרי חסן.

לדברי חסן, בישראל פועלים לא מעט סוכנים המאתרים סטודנטים ערבים שיצאו ללימודי רפואה או רפואת שיניים במדינות כמו ירדן, גרמניה או איטליה, ולא הצליחו לעבור את השנה הראשונה או השנייה. לאותם סטודנטים שנכשלו, כ-200 איש, כולם מהמגזר הערבי, מציעים הסוכנים (גם הם מהמגזר הערבי) העברה לארמניה, הכוללת מגורים והשמה באוניברסיטאות מקומיות, תמורת כסף רב. עדויות שונות מדברות על 10,000 יורו להשמה.

הסטודנטים יוצאים לארמניה, שם מחכה להם נציג של אותה סוכנות, ערבי ישראלי, הדואג לכל מחסורם. במוסדות אליהם הם מגיעים, הם לא נדרשים לחזור על לימודי השנה שנכשלו בהם, אלא מתחילים היישר מן השנה השניה או השלישית, ואף מסיימים שם את הלימודים ומקבלים תעודות כאילו סיימו חמש שנים בהצלחה. כלל לא ברור אם אכן לומדים באותן אוניברסיטאות.

 "מדובר בתעשיה שלמה של חברות מסחריות שפועלות בישראל, שזיהו את הרצון להיות רופא או רופא שיניים בכל מחיר, ומגלגלות מיליונים מזיוף תעודות" אומר חסן.

העדויות הרבות שהגיעו למשרד הבריאות יצרו מצב בו למעלה משנה לא מאושרות תעודות סיום לימודי רפואה או רפואת שיניים מארמניה, איתן מגיעים מאות סטודנטים חזרה לישראל. בחודשים האחרונים אף פורסמה אזהרה מטעם משרד הבריאות, המיועדת לסטודנטים שחושבים לנסוע ללמוד דווקא שם, שלפיה ייתכן ולא יכירו בתעודות איתן יחזרו.

לא די בהצגת תעודות סיום לימודים כדי לקבל הסמכה כרופא שיניים בישראל. משרד הבריאות דורש מעבר של שתי בחינות הסמכה, אחת תיאורטית והשנייה מעשית. גם בנושא הזה נותנים אותם סוכנים מענה.

חסן: "תמורת 30,000 שקל הם מקיימים מרתון תיאורטי, כדי לעזור לסטודנטים לעבור את הבחינה. זה לא קשה כיוון שהשאלות בבחינה התיאורטית הן אותן שאלות כבר 15 שנה, וכל סטודנט לרפואת שיניים מכיר אותן".

במקביל, לדבריו, הם לומדים גם לבחינה המעשית הדורשת פעולות פשוטות יחסית, במרפאות שונות בישראל. האימונים נעשים על בובות. "חלק מן הסטודנטים עוברים את שתי הבחינות", הוא אומר, "ואז מתחילים לטפל באנשים, שכלל לא יודעים שאותו רופא שיניים לא באמת למד באוניברסיטה מוכרת איך עושים סתימת שורש, או משהו מעט יותר מורכב מסתימה פשוטה. הם הופכים לרופאי שיניים לכל דבר ועניין".

כאמור, במשרד הבריאות כבר ערים לתעשיית הזיוף, והאפשרות לגשת לבחינות ההסמכה, לבוגרי ארמניה, נעצרה גם היא. במקביל הוגשה תלונה למשטרה שנבדקת בימים אלה. ייתכן שלמשטרה יהיה יותר קל, כיוון שלאחרונה החלו גם שלטונות ארמניה, שזיהו זרם גדול של ישראלים וסטודנטים ממדינות ערב שונות, לבדוק את הנושא.

לפני מספר שבועות דיווחו כלי התקשורת כי שלושה דיקנים של אוניברסיטאות שונות נעצרו בחשד להענקת תעודות מזויפות. עם זאת, ד"ר חסן טוען כי בימים אלה מתרבות העדויות לכך ש"התעשייה" נודדת למדינות אחרות. "עם סגירת הברז הארמני, פועלים אותם סוכנים להעברת הסטודנטים למוסדות במולדובה, אוקראינה וגאורגיה. תעשיית הזיוף ממשיכה לגלגל מיליוני שקלים, כל פעם במדינה אחרת".

ממשרד הבריאות נמסר: "בשל החובה והדאגה לבריאות הציבור, על משרד הבריאות לוודא כי מי שאושר לעסוק ברפואה אכן למד ועומד בדרישות כדין. במשרד הבריאות הצטברו עוד ועוד עדויות לכך שהלימודים של מקצועות רפואיים במוסדות שונים בארמניה לכאורה פיקטיביים, וכי דיפלומות שניתנו במוסדות אלה, לכאורה פיקטיביות. אם אכן כך, מדובר בעבירות פליליות. עם זאת, נציין כי כל מקרה נבדק לגופו. רוב הבוגרים למדו רפואה ורפואת שיניים שנים רבות במדינות אחרות, במוסדות אחרים, נכשלו בלימודיהם במוסדות האחרים ואף על פי כן, התקבלו לשנים מתקדמות בארמניה. הוגשה בנושא זה תלונה למשטרת ישראל והנושא נמצא בבדיקה".

משטרת ישראל אישרה כי אכן קיבלה תלונה וכי זו נבדקת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker