קנסות של כ-30 אלף שקל יוטלו על חברות בנייה שיפרו הוראות בטיחות

מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "יש קבלנים שלא מרוויחים בחודש את סכומי העיצומים האלה. צריך לתת קודם כל אזהרות ולא להפעיל ישר את הגיליוטינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים על הפיגומיםצילום: SERGIO MORAES/רויטרס

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ד') פה אחד את הצו שהגיש משרד העבודה והרווחה, המאפשר למפקחי בנייה המוצאים ליקויים בטיחותיים באתרי בנייה להטיל עיצומים כספיים על קבלנים, בסך 20,160-35,280 שקל.

בין הליקויים שבגינם יוטלו הקנסות: אי בדיקה של סולם לאחר נפילה, ביצוע הריסות שלא לפי תכנית עבודה מפורטת, התקנה ושימוש של פיגום ממוכן ללא אישור וללא בדיקה, אי מינוי ממונה בטיחות, אי התקנת אמצעים להגנה מפני נפילה, עבודה בסמוך לקווי חשמל ללא הגנה, הקמה או הפעלה של עגורן צריח ללא תעודות ובדיקות ראויות. המפקח יהיה מוסמך להטיל את העיצומים הכספיים בו במקום, ללא צורך בהליכים נוספים. הצו ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2018.

המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, טען כי חלק מהסעיפים בצו מבזים את הקבלנים. "יש קבלנים שלא מרוויחים בחודש את סכומי העיצומים האלה. ניהול אתר בנייה זה עניין מסובך. צריך לתת קודם כל אזהרות ולא להפעיל ישר את הגיליוטינה. זה עלול לפגוע בעובדים עצמם, אשר יאבדו את מקור פרנסתם".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הגיב לדבריו ואמר: "אי אפשר לחפש כל הזמן תירוצים למה לא למלא אחר ההוראות. יש דרך להימנע לחלוטין מהעיצומים הכספיים והיא הקפדה למלא אחר הוראות החוק והוראות הבטיחות".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "אתם פישלתם וטיאטתם ליקויים מתחת לשטיח. דבריך הם עזות מצח". עם זאת, להצעת הלר, ביקש היו"ר אלאלוף מנציגי משרד העבודה והרווחה לבחון אפשרות להטיל אחריות גם על העובד, אם סופקו לו קסדות ורתמות והוא בחר שלא להשתמש בהן.

רכזת תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, ביאן ותד, דרשה לא לקיים הצבעה על הצו, מכיוון שלטענתה חלק מהתיקונים לסעיפיו לא הובאו לידיעת שר האוצר, כפי שמחייב הצו אך הוועדה דחתה את טענותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker