מחקר: אסירים שעובדים מחוץ לכלא משתקמים טוב מאחרים

לפי מחקר באוניברסיטה העברית, רק 17%–20% מהאסירים המועסקים מחוץ לכותלי הכלא חוזרים לפשיעה - לעומת 41% בקרב כלל האסירים ■ למרות זאת בשב"ס מתקשים לגייס מעסיקים ■ "אסיר שעובד צובר ניסיון, וכשהוא משתחרר מהכלא הוא כבר מוכן לעבודה מלאה. כולם מרוויחים"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים עובדים במפעל טקסטיל בכלא איילון
אסירים עובדים במפעל טקסטיל בכלא איילוןצילום: דניאל צ'צ'יק

ה' מרצה מאסר עולם על רצח. אחרי 18 שנה שבמהלכן עבדה במטבח בכלא נוה תרצה, היא פנתה לוועדת שחרורים, שהחליטה שהיא בשלה לעבור לעבודה במפעל מחוץ לכלא. כבר שנתיים היא עובדת במפעל לאמצעי הצללה. העבודה פיזית וקשה, אבל גם מספקת. "אני מקבלת כאן יחס של שווה בין שווים, לא שופטים אותי או מתנשאים עלי", היא מספרת. "אני לא מרגישה פה חריגה".

גם ב' עובדת באותו מפעל, גם היא מרצה מאסר בשל רצח. כבר 20 שנה היא יושבת בכלא — ויש לה עוד עשר שנים עד לשחרור. "אני ספרית במקצועי, ובשנים הראשונות שלי בכלא עבדתי במתפרה כמבקרת איכות לווילונות המיוצרים בכלא", היא אומרת. "היום אני כבר לא האישה המרוסקת שהגיעה לכלא לפני 20 שנה. השיקום והעבודה שינו אותי".

שתי האסירות האלה הן חלק מקבוצה קטנה של אסירים שרשאים לעבוד מחוץ לכותלי הכלא, לאחר שהוכיחו כי ניתן לסמוך עליהם. בימים אלה עובדים מחוץ לכלא 200 אסירים, מספר זעום לעומת 2,600 האסירים שעובדים במפעלים שבתוך הכלא, ועוד 2,500 אסירים שעובדים במקצועות שירות (מכבסה, קנטינה ועוד).

בשב"ס מעוניינים לשלב יותר אסירים בעבודה מחוץ לכלא, אך שוב ושוב נתקלים בקושי לאתר ולגייס מעסיקים. רמי דרזיה, בעלים של מפעל אמצעי ההצללה דומוס בראשון לציון, המעסיק את ה' וב', מספר שהרעיון להעסקת אסירות הגיע במקרה: "השר לביטחון פנים דאז, גדעון עזרא, הגיע לביקור בתחילת שנות האלפיים, ואמר לי ששיקום אסירים הוא נושא חשוב, והציע לי לחשוב על העסקת אסירים", נזכר דרזיה, "ככה התחלנו". "יש כאן אסירות שאין לי שמץ של מושג מדוע הן יושבות בכלא. אני לא שופט אותן, מגיעה להן הזדמנות שנייה".

לדבריו, מעולם לא חשש מבעיות משמעת או מחוסר אמינות. "מה שהפחיד אותי בהתחלה היתה האחריות עליהן", הוא אומר, "זו אחריות גדולה להעסיק עובדים שמוחזקים בכלא, אבל זו אחריותו של השב"ס". האסירות מגיעות למפעל יחד עם יתר העובדים בהסעה, שאוספת אותן בשלוש תחנות: רמלה, לוד ונווה תרצה. את ארוחת הצהריים הן אוכלות יחד עם כל העובדים. לדברי דרזיה, "הם יושבים כולם יחד ללא הפרדה, והם ביחסים טובים".

בתעבורה, חברה מרמלה שעוסקת בשינוע מנופים ומטענים כבדים, רבע מהעובדים על הפס הטכני הם אסירים. "בארבע השנים האחרונות הגדלתי את מספר האסירים העובדים", אומר בני ביתן, המנהל הטכני של החברה. "חלק מהאסירים נקלטים אחרי שחרורם מהכלא כעובדים מן המניין. יש לכך יתרון מסיבה פשוטה — אסיר שעובד כאן צובר ניסיון, וכשהוא מסיים את תקופת המאסר הוא כבר מוכן לעבודה מלאה. כולנו מרוויחים".

לדברי ביתן, בארבע שנות עבודתו עם אסירים הוא נתקל בבעיות משמעת רק מצד אסיר אחד. ההתנהגות של האסיר דווחה לשב"ס, וההעסקתו במפעל הסתיימה. "יש לאסירים מה להפסיד אם הם לא מתנהגים באחריות או ביושר, ולכן רובם מקפידים על אמינות והתנהגות טובה", אומר ביתן. "למעט אותה פעם, אין כאן בעיות, והאסירים הם חלק אינטגרלי מהצוות".

לדברי ניסים קשי, ראש מערך התעסוקה בשב"ס, מחקר של האוניברסיטה העברית על שיקום אסירים מלמד על הצלחה משמעותית לשיקום הקבוצתי שמתבצע מחוץ לכותלי הכלא. רמת הרצידיביזם (חזרה לפשיעה ושיבה לכלא) נמוכה מאוד בקרב אסירים שעבדו מחוץ לכלא — 17%–20% בלבד לעומת 41% בקרב כלל האסירים. במלים אחרות, אסירים שעובדים מחוץ לכלא במהלך היום — חוזרים לכלא פחות לאחר שחרורם בהשוואה לאסירים אחרים.

מעסיקים המעוניינים להעסיק אסירים יכולים לפנות לחגי דהן, מנהל שיווק בשב"ס, בטלפון 6278782–050

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker