"תוקפני, מאיים ולא מתנצל": המדריך של 888 לעבודה עם ישראלים נחשף

מסמך של חברת 888 מדריך זרים העובדים עם ישראלים: אתם עשויים לחוש שהישראלי נוהג בכם בתוקפנות משום שטון הדיבור שלו גבוה, ביטויי הפנים שלו יכולים להיות מאיימים והוא בעל שפת גוף אגרסיבית ■ 888: זהו מסמך ישן. היום היינו משנים אותו

חיים הנדוורקר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת 888
חיים הנדוורקר
ניו יורק

מסמך של חברת 888, חברה בינלאומית הפועלת בישראל בתחום המשחקים האינטרקטיביים וההימורים, שהגיע לידי TheMarker, חושף את דרכי ההכשרה של זרים לעבודה עם ישראלים. בפתח המסמך כתוב (באנגלית כמובן): אתה עשוי לחוש שהישראלי נוהג בך בתוקפנות משום שטון הדיבור שלו גבוה, ביטויי הפנים שלו יכולים להיות מאיימים ולשון הגוף שלו אגרסיבית.

המסמך, המתפרש על פני שבעה עמודים, מיועד להכין זרים העובדים בחברת 888 להימצאות במגע עם ישראלים במסגרת עבודתם. מדובר במסמך מרתק הכולל הרבה הכללות וסטראוטיפים - יש שאף יגידו אמיתות - על אופיים והתנהגותם של הישראלים.

העמוד הראשון במסמך של 888

בין היתר נכתב במסמך כי ישראלים משתמשים בביטויים ישירים ותוקפניים יותר מהמקובל במקומות אחרים בעולם. בשעה שאדם שאינו ישראלי יבחר להשתמש במילים: "יש בעיה קטנה עם...", הישראלי ישתמש בביטוי : "זה מאד רע". אמריקאי יגיד: "אני חושב שלא הבנתי אותך", ואילו הישראלי יגיד: "אתה טועה". אמריקאי יגיד: "אני לא בטוח שזה בר ביצוע", ולעומת זאת הישראלי יגיד: "אני לא יכול לעשות את זה".

888 היא חברת הימורים בבעלותה של משפחת שקד, הרשומה למסחר בלונדון. החברה נסחרת לפי שווי של כמיליארד ליש"ט, לאחר זינוק של כ-340% ב-5 השנים האחרונות. בשנת 2016 דיווחה 888 על הכנסות של כ-521 מיליון דולר, גידול של 12% בהשוואה ל-2015. הרווח לפני מס הסתכם ב-2016 בכ-59 מיליון דולר, זינוק של 88% לעומת הרווח שנה קודם לכן.

ישראלים, כך על פי מסמך ההנחיות שנחשף, אינם משתמשים במילים מרככות כגון "לדעתי", "זה עשוי להיות" או "ייתכן שאני טועה אבל", ולעומת זאת ישתמשו לעתים קרובות במילים החלטיות כמו "כל" ו"תמיד".

משרדי חברת 888צילום: עופר וקנין

על פי ההנחיות של 888, הישראלים הם גם הרבה יותר שוויוניים בגישה המעמדית שלהם. כתוצאה מכך, בפגישות עימם הם לא ישתמשו בתארים שלהם. בין היתר, נכתב במסמך, הם עשויים לנהוג בך באופן שונה מזה שאתה- הזר- מורגל אליו. במקרה שבו יש לטפל בבעיה שמתעוררת, הישראלים עשויים לגשת מיד לדרגים הבכירים ביותר בארגון או בחברה. עובדים ישראלים עשויים גם להיות פחות צייתניים ולאתגר את בעלי הסמכות, והם נוטים שלא לפעול לפי הכללים, למשל - הם מתקשים ליצור תור מסודר.

הישראלים אינם מתלבשים באופן פורמלי "כפי שהייתם מצפים מהם", בעבודה ובפגישות. בנוסף, אופן הישיבה של ישראלים בישיבה אינו מבטא סדר היררכי - ולא תוכלו לקבוע על פי סדר הישיבה ליד השולחן מי הוא הבכיר או הזוטר, נכתב במסמך.

על פי המסמך נושאי השיחה בפגישות יכולים לגלוש גם לתחומים שאמריקאים או זרים אינן מורגלים לדבר עליהם. למשל - כמה אתם מרוויחים, מצבכם המשפחתי ושאלות בנושאי פוליטיקה ודת. בנוסף, מאד ייתכן שהישראלים יספרו לכם בדיחות לא הולמות.

הישראלים, כך על פי כותב המסמך, אינם מרגישים בנוח עם שתיקה. למשל, הם עשויים לא להניח לכם להשלים משפט וייכנסו לדבריכם. הרגישו חופשי להפריע לישראלים כאשר הם מדברים. זה מקובל ואפילו מצפים מכם שתעשו זאת. בנוסף, כדאי שתדברו לאט ותחזרו על דבריכם בגלל קשיי הבנה.

החלק הבא במסמך מטפל במשא ומתן עם ישראלים. צפו, כך כתוב במסמך, שהישראלים יהיו מאד ישירים ומרוכזים בשורה התחתונה, באופן שלפעמים עשוי לגרום לכם עלבון. ישראלים נושאים ונותנים בשיטה של הכל או לא כלום. המגעים עשויים להיות בעלי אופי לעומתי ומאד רגשיים במושגים שלכם. זיכרו - רגשות חזקים המבוטאים על ידי הישראלים אינם מבטאים בהכרח קרע במשא ומתן. המילה "לא" אינה בהכרח סופית. תתפלאו שגם אחרי שהישראלים אמרו "לא", הם מוכנים לשמוע רעיונות נוספים שבסופו של דבר עשויים לשנות את דעתם.

צילום: בלומברג

כותב המסמך דווקא סבור שיש שוויון בין המינים במקום העבודה בישראל. בין השאר תוכלו למצוא התייחסות לכך שמנהלות ישראליות אינן לבושות באופן שמרני כפי שאתם מורגלים. עוד נכתב כי הלא ישראלים עשויים להתפלא על היחסים הבלתי פורמליים הנוהגים בין גברים ובין נשים ישראלים, שטפיחה על השכם ומגע גופני פיסי ביניהם - מאד מקובלים. במקום העבודה בפרט גילויי חיבה בין גברים לנשים - כולל חיבוקים ונשיקות - נפוצים ביותר.

הישראלים, אם לא ידעתם, הם גמישים הרבה יותר בכל הנוגע למושג הזמן. פגישות  עשויות להידחות או להתבטל בקלות, ואף להתארך מעבר למצופה. הזמנים סביב הפגישה עשויים להיות גמישים ובפגישות לא תמיד יש אג'נדה ברורה.

אתם יכולים גם לגלות שישראלים עושים מספר פעולות באותה העת. למשל, הם משמשים באופן בלתי פוסק במכשיר הטלפון שלהם, שולחים טקסטים ואף משוחחים עם אנשים אחרים. זה עשוי לקרות לכם תוך כדי פגישות, מזהיר המסמך את הזרים, ומוסיף - אל תתפלאו אם זה קורה לכם ואל תעלבו מכך. בישראל יש גם טשטוש בין חיי העבודה וחיי המשפחה - זה עשוי להיראות כאילו שהישראלים עובדים כל הזמן.

הזרים גם מקבלים הדרכה בנוגע לרקע הדתי של הישראלים. רוב הישראלים בתחום ההיי-טק, נכתב במסמך, אינם דתיים. באופן כללי תזהו את הישראלי הדתי על פי הכיפה שהוא חובש, ועל פי העובדה שהוא שומר על השבת. אם יש לכם ספק - שאלו אותם, נכתב. יחד עם זאת, קחו בחשבון שגם ישראלים לא דתיים עשויים לכבד כמה איסורים - כמו אכילת חלב ובשר ביחד ואכילת בשר חזיר - ולכן תמיד עדיף לשאול אותם אם זה בסדר להזמין מנה מסוימת.

מחבר המסמך מכין את הזרים לשיחות חולין עם הישראלים. הישראלים מסתבר, מאד נלהבים לדבר על פוליטיקה ועל דת. הם דעתניים ולא מעוניינים לשמוע דעות מנומסות מהאורח הזר שלהם. בכל זאת, ממליץ המסמך, הימנעו מלהיכנס לנושאים שבמחלוקת - כמו למשל מדיניות הביטחון של ישראל, התנהגות ישראל בגדה המערבית וחוסר השוויון בחברה הישראלית.

משרדי חברת 888צילום: עופר וקנין

לסיכום מונה המסמך מספר עקרונות מנחים לזר המתכנן לעבוד עם ישראלים:

- עליך להיות בעל עור עבה במגעים עם הישראלים.

- אל תיעלב אם ישראלים ידברו בעברית בנוכחותך. צפה שכך אכן יעשו.

- תתרגל לכך שיפסיקו אותך באמצע  המשפט.

- צפה שהגבולות שלך ייחצו במגע עם הישראלים. ישראלים עשויים להיות קרובים אליך פיסית ורגשית - זה גם יסייע  לכם לעבוד יחדיו.

- קח נשימה עמוקה כאשר הישראלים לא צמודים ללוחות הזמנים ואף לא מתנצלים על כך.

- הישראלים  מאד רגשניים. אל תתפלא אם הישראלים יבטאו רגשות חזקים במקום העבודה - זה חלק מהתרבות שלהם.

- ההתנהגות של הישראלים שמטרידה אותך אינה אישית נגדך, היא מבוססת על הנטיות התרבותיות שלהם.

נעמה קושניר, מנהלת כוח אדם ב-888 ישראל, מסרה בתגובה: "מדובר במסמך ישן שכמעט ואיננו משמשים בו. אם היינו מקיימים הדרכה מסוג זה היום הייתי משנה אותו", (את ההמלצות-הנחיות ח.ה.).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker