ח"כ מיכל רוזין: "שוויון זכויות גם לאבות עובדים - לטובת הילד"

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פועלת בדרך כלל למען אי הפליית נשים, אך הפעם היא מבקשת תיקון חוק שיסייע לאבות עובדים שהתגרשו, כיוון ש"החוק מפלה בצורה ישירה גברים שרוצים לקחת חלק משמעותי בחיי ילדיהם, ואינו נותן מענה למצב בו ההורים גרושים או פרודים, ואינם מהווים יחידה כלכלית משותפת"

טלי חרותי-סובר
אבא מחזיק תינוק
אב מחזיק תינוקצילום: Getty Images IL

חוק היסטורי קובע כי אימהות עובדות רשאיות לקבל זכויות שונות ממעסיקים, דוגמת השתתפות במעון, שהאב אינו רשאי לקבל אלא אם אשתו עצמאית או לא זכתה באותן זכויות ובמקרה אחר, אם הילד נמצא בחזקתו הבלעדית.

כיוון שמדובר בחוק היסטורי הוא אינו מתייחס להורים-עובדים גרושים. כך נוצרים מצבים רבים בהם אימהות אינן מקבלות את אותן זכויות מהמעסיקים, אך גם האב לא.

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) מבקשת לשנות את החוק כך שיקבע כי גם לאב עובד שמשמרתו על הילד חלקית, מגיעות זכויות הוריות מטעם המעסיק במידה והאם אינה מקבלת אותן.

"הנושא התעורר בשל פנייתו של אב גרוש שהעלתה בעיה שקיימת בהשתתפות המעסיק בעלות החזקתו של הילד במעון", אמרה ח"כ רוזין, "הפונה הוא עובד מדינה שביקש לקבל תוספת על מעונות כפי שחשב שמגיע לו על פי סעיף 4 של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, ולפי ההסכם הקיבוצי שקובע שאם הילדים נמצאים בחזקתו (אך לא הבלעדית), ובת הזוג אינה זכאית להטבה זו - הוא זכאי לקבל את התוספת.

"למורת רוחו סירבו לתת לו את ההשתתפות. בשיתוף עם הקליניקה לזכויות נשים בעבודה באוניברסיטה העברית, בדקנו את הנושא לעומק. המענה של משרד האוצר לפניית הקליניקה לא סיפקה מענה הולם אך לאחר פניות נוספות הם 'הסכימו' לשלם לו את חלקו היחסי בהתאם לחלוקת המשמורת בינו לבין גרושתו. הוא שלח את הפרטים ולא קיבל תגובה מאז. הקליניקה המשיכה להתעקש ולטעון שעליו לקבל את מלוא הסכום, כפי שמגיע לו על פי ההסכם הקיבוצי והחוק. בתשובה האחרונה שהתקבלה מהאוצר נאמר כי נושא התשלומים לעובד גרוש ידון בקרוב בדיון משותף של האוצר והנציבות, ושבינתיים הוא אינו זכאי כי אין לו חזקה בלעדית על הילדים. יש לציין שבמקרים דומים שנבחנו בבתי המשפט נקבע שמדובר באפליה וכי יש לשלם את התוספת לאב".

ח"כ מיכל רוזיןצילום: מיכל פתאל

עד שההחלטה הרשמית תגיע, אם בכלל, החליטה רוזין להשתמש בכלים שבידיה ולהגיש הצעת תיקון לחוק. בהסבר כותבת רוזין כי "במסגרת המציאות הקיימת בה באופן כללי נשים מרוויחות משכורת נמוכה משל גברים, ובתוך התא המשפחתי רבות הפעמים בהן נשים נסמכות על פרנסתם בני זוגן. טוב עשה המחוקק כאשר קבע כי הזכויות ההוריות יינתנו כברירת מחדל לאמהות, ורק במצב בו האם לא זכאית, יינתנו לאבות.

"יחד עם זאת, החוק בנוסחו כיום אינו נותן מענה למצב בו ההורים גרושים או פרודים ואינם מהווים יחידה כלכלית משותפת. במצב זה אין סיבה שהאב לא יהיה זכאי לזכויות הוריות הקבועות בחוק זה, אם בת זוגו לשעבר אינה זכאית להן, בין אם מדובר ביכולת ההורה להיות עם ילדו בזמן שהוא חולה, ובין אם מדובר בהשתתפות המעסיק בעלויות החזקת הילד במעון. התנאים הקיימים כיום בחוק מפלים בצורה ישירה גברים שרוצים לקחת חלק משמעותי, פעיל ונוכח בחיי ילדיהם. כל זאת כמובן, בנוסף לאפליה כלפי נשים, אשר החוק הקיים שוב מקבע אותן כמטפלות עיקריות בילדיהן ומנציח דעות קדומות וסטיגמות מפלות ופסולות".

ההצעה של רוזין קובעת שאב אשר ילדו נמצא בהחזקתו החלקית יהיה זכאי לזכויות הוריות, בתנאי שהאם אינה זכאית לתנאים אלו. "תיקון זה מבקש להשוות את הזכויות של בני זוג במסגרת חוק זה כך שיוענקו לאבות גרושים גם כן, ובסופו של דבר, לטובת הילד", מסכמת רוזין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker