אושר לקריאה שנייה ושלישית: בנות זוג של משרתי מילואים יעבדו שעה פחות

החוק יחול על בני זוג במשרה מלאה להם ילד שטרם מלאו לו 13 בשירות מילואים של חמישה ימים ומעלה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי מילואים
חיילי מילואיםצילום: אליהו הרשקוביץ

 ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק עבודת נשים – זכות להיעדר מעבודה בעת שירות מילואים של בן הזוג, של ח"כ איתן כבל ורועי פולקמן, אליה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מוטי יוגב, איל בן ראובן.

על פי ההצעה, עובד/ת שבן או בת הזוג שלו נקראו לשירות מילואים של לפחות חמישה ימים רצופים, יוכלו להיעדר מן העבודה למשך שעה בהגעה לעבודה או בחזרה מהעבודה מבלי שזו תנוכה להם משכרם. ההצעה תחול על עובדים במשרה מלאה להם ילד שטרם מלאו לו 13. יש לציין שעובד שכבר זכאי לשעת הורות, לא יקבל שעה נוספת, ואילו עובד שזכאי לחצי שעת הורות יהיה זכאי לחצי שעה. עובדים בשירות הביטחון בעלי צורך מבצעי מיוחד, יוחרגו לזמן מוגבל בלבד מהצעת החוק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "נשים שבני זוגן משרתים במילואים נאלצות לשאת לבדן בנטל הטיפול במשפחה בכל תקופת המילואים, נוסף על חובותיהן במקום עבודתן לא אחת הן נאלצות להיעדר מהעבודה בשל הצורך לטפל בילדים ולדאוג להגעתם למסגרות שהם שוהים בהן ובחזרה".

יו"ר הוועדה ויוזם ההצעה ח"כ איתן כבל אמר: "אני מוביל את העניין הזה 7 שנים רצופות ועברנו כברת דרך לא פשוטה.  חייל מילואים שיוצא והוא מוטרד ממה שקורה בביתו התפוקה שלו היא אחרת. החוק מהווה בשורה קטנה אבל מאוד משמעותית כי יש בה הכרה במי שנשאר לשמור על המשפחה שהיא לב ליבו של איש המילואים".

ח"כ מוטי יוגב אמר כי: "אלו צעדים מהותיים וחשובים לטובת משרתי המילואים מתוך הבנה שמשרת המילואים אינו לבד ובת/ן הזוג הנותר מאחור בבית עם הילדים, נרתם למאמץ וראוי להערכה בחוקי מדינת ישראל. משרתי המילואים זו הנבחרת הלאומית המתנדבת שנים, להגן על קיומנו. תפקידנו בכנסת לסייע להם לקיים את משפחתם בעת יציאת בן או בת הזוג למילואים, בוודאי בפתע פתאום בצו 8 ללא כל הכנה מראש".

ח"כ איל בן ראובןציין כי: "צבא המילואים הוא אחד מהלבבות החשובים בחיי החברה הישראלית. אנחנו חבים למילואימניקים המון, וחייבים לתגמל אותם ולאפשר להם לשרת בראש שקט ובלב חפץ. אני שמח שדווקא ביום המילואים אישרנו חוק חשוב ביותר לטובת משפחות אנשי המילואים, שהן הנושאות בעול השירות של בני הזוג".

ח"כ רועי פולקמן: "עד עתה בכל תקופת המילואים בזמן שאחד מבני הזוג תורם תרומה משמעותית למדינה, בן הזוג השני נאלץ לשאת לבד בטיפול בילדים. כאבא לשלושה ילדים ומשרת במערך המילואים, אני מכיר את הנושא מקרוב. במדינה שהמילואים בה הם חלק בלתי נפרד מהמציאות בה אנו חיים, אפשר וצריך לזכור את ההקרבה של המשפחות באותה המידה".

ענבל פרן פרח, בת זוג של משרת מילואים אמרה בוועדה: "מעבר לשעת העבודה מה שבסופו של דבר חשוב לנו היא ההכרה המאוד משמעותית שמשפרת את התחושה".

אבי סייג יו"ר העמותה למשרתי המילואים: "בלי קשר לתפקידי בעמותה אני גם בעל חברה שמעסיקה מאות עובדים. הבעיה היא לא של הגופים הממשלתיים שמבקשים החרגות. אנחנו ביקשנו שהעלות תושת על הביטוח הלאומי ולא בעלי העסקים. אני מבקש מהגופים הממשלתיים להראות נכונות ללכת לקראת אנשי המילואים, מדובר בהערכה מינימלית לציבור המשרתים. אני מבקש מחברי הכנסת לא לתת החרגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker