טלי חרותי-סובר

בפברואר 2017 דיווח TheMarker על מינוי חדש של שר הרווחה חיים כץ: רמי גראור, סמנכ"ל משאבי אנוש בביטוח הלאומי ימונה למנכ"ל בפועל. גראור הגיע אל הביטוח הלאומי רק ארבעה חודשים קודם לכן מהתעשיה האווירית, והפך למנכ"ל בשל עיכוב מינויו של מאיר שפיגלר, לשעבר מנכ"ל קק"ל ומועמדו המועדף של השר, על ידי היועץ המשפטי לממשלה. גראור הוא עדיין המנכ"ל, ולא ברור מתי יקבל היועמ"ש את החלטתו בענין המשך איתור המנכ"ל הקבוע.

לביטוח הלאומי יש דירקטוריון הנקרא מועצת הביטוח הלאומי, המונה 56 חברים. באתר המועצה נכתב כי "שר הרווחה ממנה את חברי המועצה המורכבת מנציגי המעסיקים, נציגי העובדים, נציגי ממשלה ומומחים מתחומים שונים. המועצה מכהנת 4 שנים". השר מינה את חברי המועצה ה-15 המכהנים עכשיו. החברים אינם מקבלים שכר, אך מתוגמלים עבור ישיבות ומפגשים. תקציב המועצה: מיליון שקל בשנה. "מדובר בחותמת גומי להחלטות השר", אומר מקורב למשרד "ובעיקר לגורם שמאפשר הענקת ג'ובים וכיבודים. רוב החברים כלל אינם מגיעים לישיבות".

לשר, שכאמור ממנה את כולם, יש שישה מינויים שהוא בוחר באופן אישי – הם נקראים "מומחים", ובאתר המועצה לא נכתב תחום מומחיותם. גם בביטוח הלאומי מתקשים להסביר מה תפקידו של כל אחד מהם. ארבעה מתוך השישה קשורים לתעשייה האווירית, אחת נוספת קשורה לסיעת עוז בהסתדרות אותה הקים חיים כץ.

בין המומחים מינה השר את המקורבת אורנה אנג'ל, לשעבר דירקטורית בתעשייה האווירית כמומחית בתחום הקיימות. בנוסף מינה את נעמי בלנק, לא ברור בדיוק מה תחום מומחיותה. בלנק היא בת זוגו של אהוד נוף, מי שהחליף את חיים כץ בתפקיד יו"ר ועד התעשייה האווירית, ואחד החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות הנחקרת היום על ידי המשטרה. מומחה נוסף שמינה כץ הוא עו"ד שמואל ליאור, המשמש גם כיועץ משפטי של ועד עובדי תע"א. ערן יאראק רנאטו, הוא מומחה רביעי, והוא גם רו"ח של ועד עובדי תע"א. מומחית נוספת שמינה השר אינה קשורה לתע"א. ד"ר זהבה תנא היא פעילת ליכוד וחברת סיעת עוז בהסתדרות, אותה סיעה שהקים חיים כץ, ועמד בראשה זמן רב.

שני אנשים נוספים שאינם מומחים מופיעים ברשימת חברי המועצה ה-15 של הביטוח הלאומי. הגימלאי אריה פנסו היה סמנכ"ל משאבי האנוש של התעשייה האווירית ונחשב מקורב מאוד לשר. פנסו רשום כאחד מנציגי ההסתדרות. לצידו, חבר אחר מטעם ההסתדרות הוא אברהם זך, לשעבר חבר ועד בתעשייה האווירית. יצויין כי בראש המועצה ה-15 (הנכחית) עמד אליעזר יבלון ז"ל, מנכ"ל המשרד לשעבר, עד פטירתו לאחרונה. גם יבלו היה איש התעשייה האווירית. סביר להניח כי היום מחליף אותו גראור.          .

מהביטוח הלאומי נמסר: "הרכב המועצה הינו מגוון ומייצג את מנעד החברה הישראלית. יו"ר המועצה הוא שר העבודה והרווחה, וסגנו בד"כ הינו מנכ"ל המשרד. השר רשאי, על פי התקנות, למנות שישה מומחים מטעמו, שאושרו על ידי ועדת גיל אור שתפקידה לאשר מינוי דירקטורים, והמינוי שלהם נמצא ראוי.

"למומחים שמונו למועצה יש השכלה אקדמאית רלוונטית וכולם בעלי רקע של פעילות ציבורית ועבודה בארגונים, כך לדוגמה: פרופסור אברהם וייס הוא פרופ' לגריאטריה והוא יו"ר ועדת הסיעוד של המועצה, רו"ח ועו"ד רנטו (ערן) יארק, חבר בלשכת רואי החשבון, משמש כיו"ר ועדת הכספים של המועצה, גב' נעמי בלנק – מרצה באוניברסיטה, היסטוריונית ואף התמחתה בתחום הטרור וכן עסקה בניהול במגזר הפרטי בעבר. בלנק משמשת כיו"ר ועדת נפגעי איבה במועצת המוסד".

מלשכת שר הרווחה סירבו להגיב.

רשימת חברי המועצה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker