בגלל ההסכמים הקואליציוניים? פחות גברים חרדים עובדים – רבעון שני ברציפות

שיעור התעסוקה של גברים חרדים עלה לרמה של 52% בתקופת כהונתה של הממשלה הקודמת ■ הנתונים החדשים עדיין ראשוניים, אך מעוררים חשש מתפנית שלילית - שנובעת מההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות שהקלו את הלחץ הכלכלי על גברים חרדים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ברק. קצבת אבטחת ההכנסה לאברכים הועלתה
בני ברק. קצבת אבטחת ההכנסה לאברכים הועלתהצילום: אייל טואג

האם נרשמת תפנית שלילית בהיקף התעסוקה של גברים חרדים? נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מלמדים על ירידה במשך שני רבעונים רצופים, האחרון של 2016 והראשון של 2017, בתעסוקת גברים חרדים - שצנח חזרה מתחת לרף הסמלי של 50%.

שיעור ההשתתפות המעודכן של גברים חרדים היה 49.6% בלבד ברבעון הראשון - ירידה משמעותית ביחס לשיעור ההשתתפות הגבוה ביותר של גברים חרדים, 53%, שנרשם ברבעון האחרון של 2015. מאז שיעור ההשתתפות של הגברים החרדים התייצב על כ–52%, עד לשני הרבעונים האחרונים, שבהם החלה להירשם ירידה בשיעור ההשתתפות של הגברים החרדים.

הלמ"ס מודדת את החברה החרדית לפי שתי הגדרות שונות. ואולם גם לפי ההגדרה המרחיבה יותר, שיעור ההשתתפות של הגברים החרדים נמצא בירידה זה הרבעון השני ברציפות - וירד משיא של 57.5% בסוף 2015 ושל 56.6% ברבעון השלישי של 2016 ל-53.4% כיום.

מכיוון שמדובר רק בשני רבעונים, מוקדם עדיין לקבוע נחרצות כי מדובר בתפנית שלילית במגמת השיפור המתמשכת בנושא, והיו כבר תקופות של עליות ומורדות בשיעור ההשתתפות - אך בדרך כלל נשמרה בשנים האחרונות מגמה של עלייה ביציאת חרדים לעבודה.

לפיכך, הנתונים החדשים מעוררים דאגה, על רקע החשש כי מדובר בהשפעה לרעה של ההסכמים הקואליציוניים, שעליהם חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם המפלגות החרדיות ערב הקמת ממשלתו הנוכחית - ובהם בוטלו מרבית ההישגים בתחום, שבממשלתו הקודמת אילצו את החרדים לצאת לעבוד.

בין השאר, בהתאם להסכמים, תקציב הישיבות כמעט הוכפל, הישיבות תומכות באברכים, וכך מאפשרות להם להתקיים מחוץ לשוק העבודה. גם קצבאות הילדים וכן קצבת אבטחת ההכנסה לאברכים הועלו מחדש - כל אלה הקלו את הלחץ הכלכלי על גברים חרדים לצאת לעבוד.

ההסכמים הקואלציוניים ביטלו הישגים חשובים נוספים בנוגע לשילוב החרדים בצבא (האיום של קיצוץ בתקציב ישיבות, שלא תשלחנה את בני הישיבות להתגייס) ובנוגע ללימודי ליבה (האיום להפחית את תקציב הישיבות הקטנות, התיכונים החרדיים, אם לא ילמדו ליבה). אלא שחוקים אלה לא נכנסו עדיין לפועל בכל מקרה, כך שלא ברור אם לביטול שלהם היתה השפעה על הנטייה של הגברים החרדים לצאת לעבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker