החשד לשחיתות בתעשייה האווירית: יאיר כץ הגיע לשימוע עם עו"ד, אהוד נוף החרים - וניסנקורן מאיים בסכסוך עבודה

בשבוע הבא אמורה הנהלת החברה, יחד עם חברי הדירקטוריון, להחליט האם ששת חברי הוועד החשודים יושעו עד לסיום החקירה וההליכים בעניינם ■ השישה, וביניהם בנו של חיים כץ - יאיר כץ, זוכים לגיבוי ותמיכה מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר כץ

ששת חברי הוועד המושעים של התעשייה האווירית, ביניהם בנו של חיים כץ יאיר כץ, והיו"ר אהוד נוף, זוכים לגיבוי ותמיכה מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שנמצא בעיצומה של מערכת בחירות מול שלי יחימוביץ'.

ניסנקורן, שלא אמר מילה כאשר לאחר שימוע הושעו חמישה עובדים שנחקרים בפרשת השחיתות החמורה בתעשייה האווירית, מטיל את כל כובד משקלו במטרה למנוע את השעייתם של ששת חברי הוועד שנחקרים באותה פרשה. מבין השישה - חמישה כבר עברו שימוע שלפני השעיה. יאיר כץ, בנו של השר כץ, הופיע לשימוע יחד עם עו"ד יעקב וינרוט וקבוצה של עוד שמונה אנשים ממשרדו, ובסך הכל ליוו אותו לשימוע תשעה אנשים. אלא שיו"ר החברה, אהוד נוף, לא טרח להופיע, ולכן השימוע לא התקיים. בשבוע הבא אמורה הנהלת החברה, יחד עם חברי הדירקטוריון, להחליט האם השישה יושעו עד לסיום החקירה וההליכים בעניינם, או שיוכלו לשוב לעת עתה לעבודתם.

מכל מקום, כל המושעים בשל חקירת משטרה ימשיכו לקבל 50% משכרם עד תומה, וחברי הוועד אף יוכלו להמשיך למלא את תפקידם בוועד גם תוך כדי השעיה, ובלבד שהפעילות לא תיעשה מתוך משרדי החברה. ועד עובדי התעשייה האווירית מורכב מעשרות חברים המייצגים קבוצות שונות בחברה, בעוד המושעים הם שישה בלבד - שכאמור עדיין יכולים להמשיך לכהן בתפקידם. חשוב מכך - ההסכם הקיבוצי עליו חתומים העובדים וההנהלה מאפשר השעיית עובדים בשל חקירת משטרה, אלא שכל זה לא מניח את דעתו של יו"ר ההסתדרות.

לפני פסח ביקש ניסנקורן פגישה בהולה עם מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייס, והשניים אכן נפגשו ב-20 באפריל. במהלך הפגישה ניסה יו"ר ההסתדרות לשכנע את המנכ"ל להימנע מהשעיית חברי הועד, אך זה טען כי הוא לא לבד, וכי מדובר בעיקר בהחלטה של הדירקטוריון, שכזכור פועל ללא יו"ר כבר למעלה מחצי שנה, בין היתר בעקבות פסילת מועמדותו לתפקיד של יאיר שמיר - המקורב לחיים כץ,  יו"ר התעשייה האווירית לשעבר, שבנו, יאיר כץ, הוא בין הנחקרים.

אחרי אותה פגישה שלח ניסנקורן לוייס מכתב, שבו הוא מתריע מפני הליכי השעיית עובדים שלא בתום לב. בין היתר כותב ניסנקורן כי "עצם קיומה של חקירת משטרה בוודאי אינו מהווה טעם המצדיק השעיית עובד". במקביל הודיע ניסנקורן על הפסקת בוררות שמתקיימת כיום בין העובדים לבין ההנהלה במסגרת תוכנית ההבראה של החברה. אתמול, 3 במאי, שלח ניסנקורן מכתב שני וחריף בהרבה, שבו הוא מאיים בסכסוך עבודה, "עקב פגיעה בארגון העובדים ועקב ההכרח לדחות את יישום פרק ב' להסכם הצמיחה", כדבריו.

"אנו עומדים על כך שבסוגיית ההשעיה תימנעו מקבלת החלטה, ובוודאי שמהוצאתה לפועל, כל עוד לא תושג בינינו הכרעה על מנגנון מוסכם", כותב ניסנקורן לוייס, ולמעשה דורש כי את הדיון בהשעיית הנחקרים תערוך ההנהלה בשיתוף עם ההסתדרות - שכאמור מתנגדת להשעיה.

בהמשך מסביר ניסנקורן את השלכות הפעילות העצמאית של הנהלת תע"א, וכותב כי "אין מנוס מדחיית יישום פרק ב' להסכם הצמיחה". לדבריו "ככל שניווכח כי כוונותיכם חד צדדיות בנוגע להשעיית עובדים, וככל שפרק ב' לא ידחה לאלתר לתקופה שתוסכם - לא תיוותר להסתדרות כל ברירה אלא לנקוט בכל הצעדים העומדים לרשותה, לרבות הכרזה על סכסוך עבודה" (הדגשה במקור). הכרזה על סכסוך עבודה פירושה מתן פרק זמן בן 14 ימים להתדיינות, שלאחריו יכולה ההסתדרות להודיע על השבתה - כך שלמעשה מאיים ניסנקורן בהשבתת החברה.

לאבי ניסנקורן יש סיבה טובה לצאת להגנת חברי הוועד הנחקרים ולהשיבם מהר ככל האפשר לעבודה. הבחירות להסתדרות יתקיימו בסוף החודש, וככל שחלק גדול יותר מחברי הוועד מושבתים, כך עומדים לרשותו פחות אנשים שעובדים בשבילו. כמו כן, באופן מסורתי יוצאת ההסתדרות להגנת חברי ועד שסרחו. כך למשל עמדה ההסתדרות מאחורי בכיר בוועד תע"א, שלמה גרינברג, שהיה יד ימינו של חיים כץ, שהודה בהטרדה מינית של עובדת בחברה, ואף שילם קנס לאחר החלטת בית הדין המשמעתי בתע"א. גרינברג נותר בסופו של דבר בתפקידו, בחסות ההסתדרות, עד שפרש לגמלאות.

ל-TheMarker נודע כי הנהלת התעשייה האווירית פנתה לשופטים בדימוס לצורך קבלת חוות דעת בנושא.

תעשייה אווירית סירבה להגיב.

בכיר הוועד החשוד בפרשת השוחד יפרוש?

מגעים לפרישה מוקדמת לפנסיה של בכיר בועד עובדי התעשיה האוירית (תע''א), אלי כהן (63), אחד מנחקרי פרשת השוחד בחברה, כך מסרו מקורות בקרב עובדי החברה. מקורות אחרים בחברה אמרו כי במהלך השימועים עלתה הצעה כזו, אולם בחברה לא מתכוונים לאמץ אותה.

המקורות אמרו כי כהן, הנחשב אחד מחברי הוועד החזקים בחברה, שעבד במפעל בדק ונחשב מקורב מאוד לשר העבודה והרווחה, חיים כץ, עשוי לפרוש בסוף החודש, אם יבשילו המגעים לפרישתו. כהן היה בין הנחקרים שזומנו לשימוע לפני השעיה, אולם עד כה לא הושעה מהחברה.

לדברי מקורות נוספים, כהן מבוגר ונכה, ולכן ישנו הגיון בכך שלא ישוב למפעל בו עבד, אם בפרישתו המוקדמת יתחשבו בזכויותיו בחברה לאורך שנות עבודתו בה. מקורבים אחרים אמרו, כי מהלך של הוצאתו לפנסיה מוקדמת עדיף על השעיה, או פיטורים בגין החקירה, מה גם שבחברה ניסו במשך שנים להביא לפרישה מוקדמת שלו, ללא הצלחה.

לדברי המקורות, החשש הוא, שיהיו גורמים בעלי אינטרס למנוע את הוצאתו לפנסיה, כיוון שפרסומים בדבר חקירה נגד פנסיונר פחות מעניינים את התקשורת מפרסום חקירה וצעדים נגד בכיר בחברה.

עוד אמרו כי מהלך של פרישה מוקדמת, שעשויה להכנס לתוקף בסוף החודש, יכול להיות פתרון הולם למתיחות שנוצרה בין הנהלת תע''א לועד העובדים של החברה ולהסתדרות, המאיימת להשבית את החברה אם ההנהלה תנקוט צעדים חריפים נגד חברי ועד העובדים שנחקרו בפרשה. בפועל בתע''א לא מוותרים על מהלך ההשעיה, אולם מושכים את התהליך זמן רב מהמתוכנן.

כהן היה מעצורי הגל הראשון של חקירת המשטרה במארס 2017. הוא נעצר בחשד לעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ודרישות כוזבות של עובד ציבור. באחרונה נערך לו שימוע לפני פיטורים בתע''א, כמו לעובדי חברה אחרים שנחקרו. בתע''א מתכוונים להשעות את הנחקרים עד לסיום החקירה. בהסתדרות מתנגדים להשעייה בנימוק, שעד שלא מוגשים כתבי אישום, אין למהר להשעות אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker