גלאון: "לא נאשר הנוסח הנוכחי להעלאת גיל הפרישה לנשים"

בתוך שלושה חודשים אמור חוק גיל הפרישה להיכנס אוטומטית לתוקף, אלא אם יוחלט בוועדת הכספים אחרת ■ היום אמורות המלצות חדשות של שר האוצר לעלות על שולחן הועדה, אך האוצר לא מסוגל לגבש אותן ■ חברות הכנסת: "לא ניתן לחוק לעבור"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל
טלי חרותי-סובר

היום (א') הוא האחרון לתקופה שהקציבה ועדת כספים לשר האוצר, משה כחלון, להגיש את "סבב ב'" של המלצות הוועדה להעלאת גיל הפרישה לנשים. בסוף 2016 המליצה הוועדה להעלות בהדרגה את גיל הפרישה מ–62 ל–64 במשך עשר שנים — תוך פרישת רשת ביטחון לנשים, שיתחילו לקבל את קצבת הזקנה שנתיים מאוחר יותר. אך נראה כי היום לא יועברו המלצות חדשות לוועדה, מכיוון שמשרד האוצר ואגף התקציבים במשרד אינם מסוגלים לגבש אותן.

שלי יחימוביץ'צילום: מוטי מילרוד

להמלצות התנגדו חברות ועדת הכספים הח"כיות זהבה גלאון (מרצ), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואורלי לוי־אבקסיס. בשל ההתנגדות לא החל הליך החקיקה, ואגף התקציבים נשלח לסבב שני של המלצות, שבהן אמורה הוועדה לדון עד סוף יוני, ולא — ייכנס לתוקף אוטומטית החוק הקובע העלאה.

מבחינת גלאון, יחימוביץ' ולוי־אבקסיס, החוק לא ייכנס לתוקף אוטומטית, אלא ישונה בוועדה, אם לא תנוח דעתן בכל הקשור לרשת הביטחון לשתי קבוצות: מובטלות מעל גיל 50 ונשים במקצועות שוחקים. למרות פגישות שהתקיימו בין נציגי האוצר לחברות הכנסת בחודשים האחרונים, הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה על רשת הביטחון.

לדברי גלאון, "הפתרונות המוצעים במסקנות הוועדה דלים וחלקיים. נשארו חורים גדולים מדי במסננת, שדרכם ייפלו נשים מוחלשות ומבוגרות. אני משוכנעת ששר האוצר ידחה את המסקנות". גלאון מבהירה כי אינה מתנגדת חד־משמעית להעלאת גיל הפרישה לנשים, אבל טוענת כי העלאה כזאת צריכה להיעשות בזהירות ובהדרגה.

אורלי לוי-אבקסיסצילום: אמיל סלמן

עדיין לא נקבעה ישיבת ועדת כספים בעניין. באוצר מעדיפים לדון בהעלאת גיל הפרישה לנשים אחרי הבחירות להסתדרות בסוף מאי, שבהן מתמודדת יחימוביץ'.

באוצר סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker