מעסיקים, היזהרו מהעובד הרעיל

העובד הרעיל הוא איש צוות שעושה דרמה מכל תקלה ומתלונן על כל דבר שזז ■ לעתים, יספק העובד רכילות מרושעת דרך קבע בפינת הקפה ויהפוך התלחשויות על עמיתים ועל הבוס למנהג עקום

נעמי לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הגרסה האמריקאית ל"המשרד"צילום: אי־פי
נעמי לנדאו

בשקט בשקט, מתפתחת תחת אפנו תופעה חדשה שצריכה להדאיג עובדים ומעסיקים כאחד - תופעת העובד הרעיל.

נחשפתי אליה באחרונה, דרך מקרה שבו עובד הטיל דופי חמור במנהל ארגון גדול. העובד הפיץ שמועות זדוניות על הבוס, שגרמו לאווירה מורעלת ועכורה באמצעות התלחשויות בפינת הקפה ורכילויות. בעזרת מסע ההכפשה, העובד גרם לעובדים מקצועיים טובים לעזוב את הארגון. חמור מכך: העובד שיתף פעולה עם המתחרים במטרה לפגוע במקום עבודתו - מטה לחמו. מקרה זה ומקרים נוספים שנתקלתי בהם בחודשים האחרונים פקחו את עיני וגרמו לי להכיר בקיומה של תופעת העובד הרעיל.

מיהו העובד שזוכה לתואר המפוקפק העובד הרעיל? מדובר באיש צוות שעושה דרמה מכל תקלה ומתלונן על כל דבר שזז. לעתים, יספק העובד רכילות מרושעת דרך קבע בפינת הקפה ויהפוך התלחשויות על עמיתים ועל הבוס למנהג עקום. העובד הרעיל גם ייקח לעצמו קרדיט על משימות של אחרים, שהתרומה שלו בהן היתה שולית בלבד. כתוצאה מאלה העובד הרעיל מעורר רגשות שליליים בקרב הקולגות שלו.

לעובד כזה יש פוטנציאל לגרום לנזק ממשי רב לכל עסק או ארגון, כפי שמאשש מחקר רחב ראשון שנערך לפני כשנה על ידי אוניברסיטת הרווארד שבדק את היקף התופעה ונזקיה. במחקר נאספו נתונים על כ-50 אלף עובדים בארגונים אמריקאיים שונים ונבדקו השלכות של התנהגות רעילה של עובדים על כלל הארגון.

הנה כמה מהמסקנות הבולטות שעלו במחקר:

עו"ד נעמי לנדאוצילום: סטודיו גילי ומירי

1. החלפת עובד רעיל בעובד ממוצע (ללא כישורים יוצאי דופן), משפרת את ביצועי הארגון בצורה ניכרת, אפילו יותר מגיוס טאלנט לארגון. החוקרים מצאו כי החלפת עובד ממוצע בעובד בעל הניסיון המקצועי העשיר ביותר והיכולות הגבוהות ביותר תחסוך לארגון בממוצע 5,303 דולר בשנה, בעוד החלפת עובד רעיל בעובד ממוצע, תחסוך לארגון 12,489 דולר בשנה.

2. עובדים החשופים דרך קבע להתנהגותו השלילית של עובד רעיל יתחילו לחקות אותו ביום מן הימים.

3. העובד הרעיל מעורר אנטגוניזם בקרב כלל העובדים. גם כשאחד העובדים אוזר סוף־סוף אומץ ופונה למעסיק כדי לשתפו בנעשה - מעסיקים רבים מעדיפים להדוף, להבליג, או להעלים עין. לרוב העובד הרעיל קונה את המעסיק ב"ביצועיו המרשימים", ביכולתו לעורר אמפתיה או בדברי החנופה הנכונים.

4. התעלמות הבוס מרעילותו של עובד פוגעת במוטיבציה של יתר העובדים להמשיך לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר. במקרים רבים ההתעלמות מביאה לנשירת עובדים איכותיים, ומאלצת את המעסיק לנקוט הליכי גיוס מייגעים.

5. המעסיק מתעורר רק כשהוא מגלה שההתנהלות הרעילה מביאה לדחיקת לקוחות לזרועותיהם של מתחרים והמרקם החברתי בארגון נפגע קשות.

ממצאי המחקר צריכים להדליק נורה אדומה לכל מעסיק ולכל ארגון חפץ חיים - זאת חובתם של מנהלי הארגון להיות ערים לכל הסימנים שיכולים להצביע כי מישהו מפזר ארס בסביבת העבודה.

במקרה כזה, חובה על המנהל לבצע בדיקה מקיפה בסביבת העבודה של הארגון, ולאתר את אותו עובד רעיל. ברגע שהתגלה, יש למזער נזקים ולשחרר עובד רעיל מעבודתו. כל ניסיון למזער ולנטרל את הנזק בעוד העובד אוחז במשרתו -נדון לכישלון. גיוס העובדים הנכונים הוא קריטי לעתיד העסק. את זה אנחנו כבר יודעים, אבל לא פחות קריטי לדעת מתי להעזיב את העובדים הלא נכונים שפוגעים בעמיתיהם, במעסיק ובארגון.

הכותבת היא מומחית לדיני עבודה, עומדת בראש משרד נעמי לנדאו ושות' וראשת האגודה לחקר יחסי העבודה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker