יריד תעסוקה לאסירים: "מי שעובד לא חוזר לפשע"

היריד, שנערך בשיתוף פעולה בין שב"ס, רשות שיקום האסיר והמרכז הבינתחומי הפגיש בין 150 אסירים לקראת שחרור עם כ-100 מעסיקים פוטנציאליים

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים עובדים בבית הדפוס בכלא איילון
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

יריד תעסוקה לאסירים התקיים היום (ד') בבית חיל האוויר בהרצליה בשיתוף בין שירות בתי הסוהר, רשות שיקום האסיר, וקליניקת "משפט רחוב" במרכז הבינתחומי הרצליה. מטרת היריד היתה להפגיש כ-150 אסירים לקראת שחרור מכל הארץ עם כ-100 מעסיקים במטרה להיקלט המקום עבודה עם השחרור. בין המעסיקים שנכחו ביריד מלונות דן, דלק, תעבורה, ורשות העתיקות,שהיא הרשות הציבורית הראשונה שמוכנה להעסיק אסירים.

"האסירים עוברים תהליך טיפולי של שיקום, השלמת השכלה, ורכישת מקצוע, זאת מתוך מחשבה שעבודה נותנת לאסירים משוחררים בסיס יציב שבלעדיו קשה להישאר מחוץ למעגל הפשיעה, אבל כשהם יוצאים החוצה קשה להם להיקלט בשוק העבודה, בגלל סטיגמות והסתייגות בקרב מעסיקים מלהעסיק אסירים משוחררים, "אז התחלנו לחשוב על מיזם לעידוד העסקת אסירים משוחררים יחד עם הקליניקות המשפטיות במרכז הבינתחומי, בנוסף, פנינו למעסיקים ולהתאחדות התעשיינים ששיתפו איתנו פעולה. במקביל, הכנו את האסירים והדרכנו אותם איך מתראיינים למקומות עבודה ואיך כותבים קורות חיים".

בבתי הכלא מועסקים האסירים במפעלי אריזה, רהיטים ורתיכה שונים, בנוסף למטבח, מה שנותן להם הכשרה מקצועית ב"עבודות כפיים" שיש להם ביקוש בתעשייה אך מחסור במי שעובד בהן. "העסקת אסירים מייצרת מצב של ווין ווין", אומר יהודה היימן, סמנכ"ל התאחדות התעשיינים, "התעשייה משוועת לאלפי עובדים במקצועות כמו מסגרים, חשמאליים, ורתכים אז קליטת אסירים שעברו במקצועות האלה הכשרה בהחלט מסייעת לתעשייה, ומצד שני, בקליטת אסירים משוחררים קיימת בעיה חברתית קשה של חזרה למעגל הפשיעה כשאסירים משוחררים נקלטים בשוק העבודה, הסיכויים שלהם לחזור למעגל הפשיעה יורד".

כאמור, היריד נערך בשיתוף פעולה עם הקליניקות המשפטיות במרכז הבינתחומי, ובעיקר קליניקת "משפט רחוב" שעובדת עם אסירים ומלמדת אותם על החוק בישראל. "בשיעור שהגענו בו לדיני עבודה האסירים אמרו שאין להם זכויות בשוק העבודה ושהם לא יכולים לעבוד כשייצאו מהכלי כי 'מי ייקח אותם" אומר עידן פורטנט, מצוות הסטודנטים בקליניקה, "אז חשבנו לערוך יריד תעסוקה - פשטו עשינו מרתון טלפוני והתקשרנו לבתי עסק שונים. היא מעסיקים שהסתייגו מהרעיון אבל ניצלנו את המחסור בעובדי כפיים כדי לתרום לחברה ולשכנע אותם להעסיק אסירים משוחררים".

"קשה למצוא רתכים ומסגרים". אומר אלי גן, מנכ"ל חברת מול ההר פרויקטים שבונה אגורנים, "כשאני מעסיק אסירים משוחררים הרווח כפול - הוא רווח שלי כמעסיק ורווח חברתי. צריך לתת הזדמנות נוספת כדי למנוע את חזרתם לפשיעה ולאפשר להם חיים יותר טובים". "אנחנו מעסיקים אסירים משוחררים זה 20 שנה," אומר ליאור דדוש, מנהל משאבי האנוש בחברת תעבורה, "במשך עשרים השנים הללו לא נתקלנו בבעיות משמעת. כמובן שחששנו בהתחלה, אבל אנחנו מאוד מרוצים מהניסיון שלנו".

"בכלא עבדתי בתור טבח, הייתי מכין לאסירים ארוחות וגם מתוקים," אומר י', בן 43 שיושב בכלא על עבירת רצח, "אני משתחרר עוד חודשיים ואני משתוקק לחזור לחיים. יש לי ידיים טובות ואני יודע לעשות הרבה דברים, מקווה לעבוד במסעדה כשאצא".

א', אסיר עם תואר במשפטים, שעובד כיום בהוראה בבית הכלא ומלמד אסירים מתמטיקה ומחשבים טוען שכל המעסיקים שביריד מציעים עבודות שלא מתאימות לו, "אני לא יכול לעבוד בעריכת דין כשאצא, אבל אני אובר קוואליפייד למשרות המוצעות פה", הוא טוען.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker