העוזרים המשפטיים הפגינו: "בחוזה החדש צריך לעבוד 70 שעות נוספות כדי להישאר עם אותו שכר" - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העוזרים המשפטיים הפגינו: "בחוזה החדש צריך לעבוד 70 שעות נוספות כדי להישאר עם אותו שכר"

כ-300 עוזרים הפגינו היום (ג') מול בית המשפט המחוזי בתל אביב ■ עו"ד שרית טוביס, יו"ר הוועד הארצי של העוזרים המשפטיים, מסרה כי בנוסף מתוכננת הגשת עתירה לבג"ץ בימים הקרובים

2תגובות
הפגנת עוזרי השופטים
מוטי מילרוד

עוזרי השופטים הפגינו הבוקר (ג') מול בית המשפט המחוזי בתל אביב במחאה על כוונת הנהלת בתי המשפט "להרע את תנאי העסקתם", לדבריהם. כזכור, עוזרי השופטים בכל הערכאות שובתים מאז יום חמישי האחרון. השביתה חלה על כלל תחומי העיסוק שלהם, כולל בבית המשפט העליון. בהפגנה השתתפו כ-300 עוזרים משפטיים, ולאחר מכן נפגשו עם הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין במטרה לרתום אותם למאבקם. עו"ד שרית טוביס, יו"ר הוועד הארצי של העוזרים המשפטיים, מסרה כי בנוסף מתוכננת הגשת עתירה לבג"ץ בימים הקרובים.

"אנחנו מוחים נגד היחס המזלזל כלפינו והרעת תנאים חד צדדיים", אמרה היום טוביס, והוסיפה כי הרקע לשביתה, הוא הצבת אולטימטום בפניהם, לפיו או שהם חותמים על הסכם חדש, שלדבריהם מרע את תנאי העסקתם או שהם מפוטרים בסוף 2017. "יש רמת שכר מקסימלית שמגיעים אליה אחרי ותק מסוים, בחוזה החדש הרמה הזו הונמכה בשתי רמות, משמעות הדבר הוא ירידה בכ-30% בשכר", מסרה טוביס, "על פי החוזה החדש אני צריכה לעבוד 70-60 שעות נוספות על מנת להישאר עם אותו שכר".

עוד מוחים העוזרים על אי קבלת שכר בגין שעות נוספות, זאת בניגוד לפסיקת בית הדין האזורי לעבודה שניתנה בפברואר האחרון. "ההנהלה לא משלמת לנו בעבור שעות נוספות משום שלטענתה חוק שעות עבודה ומנוחה אינו חל עלינו בשל היותנו מועסקים במשרת אמון - הטענה הזו הופרכה על ידי בית הדין", אומרת טוביס, "אחר כך טענו שבשכר הגלובלי שאנחנו מקבלים מגולם תשלום בעבור 20 שעות נוספות, אך גם הטענה הזו נדחתה". טוביס הוסיפה כי בבית במשפט העליון העוזרים עובדים שישים שעות נוספות בחודש בממוצע. "האמירה הזו 'אל תעשו שעות נוספות' אינה הגיונית כי אי אפשר לעבוד בעבודה הזו בלי שעות נוספות. בנוסף לעומסים, כל עוזר מרגיש מחוייב לשופט שלו".

כיום מועסקים 650 עוזרי שופטים, רובם נשים, ותפקידם לסייע בניסוח החלטות ופסקי דין, בניהול תיקים ובכתיבת חוות דעת משפטיות. העוזרים מועסקים בחוזים אישיים המתחדשים מידי שנה, ועבודתם מוגבלת לתקופה של ארבע שנים עם אפשרות הארכה של שנתיים נוספות, כאשר בתום התקופה הם מפוטרים - ללא קשר לתפקודם המקצועי. לטענת העוזרים, במשך שנים לא אכפה הנהלת בתי המשפט את המגבלה, וכל מי שהתחיל לעבוד בשנת 2005 עדיין עובד, בהתאם לחוזי הארכה שמחודשים מידי חצי שנה. בנוסף לכך, בסמוך למועד מתן פסק הדין של בית הדין, סגרה ההנהלה את המשרות שהיו פתוחות. אם שופט יפרוש, למשל, אין נכון לעכשיו לעוזר שלו משרה אחרת במערכת להתקבל אליה.

טענת ההנהלה היא "הרצון להכניס דם חדש למערכת", ושהשופטים "לא מסוגלים לפטר עובדים" ולכן צריך לפטר עובדים לא טובים. אך מגבלת השנים אינה קשורה לתפקוד העובד. עד היום, החוזים של כל עוזר הוארכו כל חצי שנה. נוצר מצב של עוזרים ותיקים שחוזיהם הוארכו בעבר, כיום הם בשנות הארבעים לחייהם ויהיה להם קשה למצוא עבודה בשוק, ובמיוחד בעריכת דין, שהרי לעוזרים יש פחות ניסיון בתחום. "התחלתי לעבוד במשרה הזו בשנת 2005", אומרת א', בת 36, עוזרת שופט מתל אביב, "בשבע שנים הראשונות החוזה שלי הוארך כל שנה, ולאחר מכן כל חצי שנה. אין לי ניסיון בעריכת דין ואני עושה את העבודה הזאת מאז שסיימתי את ההתמחות", היא אומרת ומצביעה על הקושי בלמצוא עבודה בתחום בשוק הפרטי בשל המחסור בניסיון בעריכת דין. "את כל השנים השקעתי פה ויש לי חשש לצאת למשרות בחוץ", היא אומרת.

"כשהתמודדתי למשרה ידעתי שיש מגבלת שנים אבל שמעתי קולות שאמרו לי שכל זמני נהיה בסוף קבוע וגם האמנתי שיהיה לזה פתרון הולם," אומרת מאיה בלאו אליה, עוזרת שופט בכיר בבית משפט השלום בנצרת מאז 2009. "קיוויתי שדברים יסתדרו אבל לאורך השנים מורגשת בקרב עוזרי השופטים תחושה של חוסר ודאות וחוסר ביטחון תעסוקתי. כשהתחלתי במשרה הזו הייתי רווקה ומאז התחתנתי וכיום אני אמא לשלושה ילדים. כשלא יודעים אם יאריכו לי את המשרה חצי שנה קדימה או לא קשה לתכנן עתיד. עבדתי שנים בשוק הפרטי לפני כן אבל הגעתי לשירות הציבורי כדי לקחת חלק בעשייה המשפטית" היא מסכמת.

בעקבות השביתה יתכנו שיבושים ועיכובים במתן פסקי דין, החלטות, התקיימות הליכי גישור וגביית עדות מוקדמת בכל הערכאות, ועל פי שופטים ועורכי דין העומסים התחילו להיות מורגשים כבר מהיום הראשון של השביתה, שגרמה לעלייה בעומס המוטל על השופטים - שנעזרים בעוזרים לסיכומי התיקים וניסוח ההחלטות, זאת בנוסף לדחיית דיוני גישור שמתבצעים על ידי העוזרים ולעיכוב בפסקי דין והחלטות המנומקות.

מהנהלת בתי במשפט נמסר בתגובה: "מצער להיווכח כי חרף העובדה שבין הצדדים מתקיימות ישיבות מו"מ בחרו העוזרים המשפטיים לפתוח בשביתה. טענות העוזרים המשפטיים אינן מדויקות ואינן משקפות את המציאות כהווייתה. בית הדין הארצי אישר את קציבת תקופת העסקתם של העוזרים המשפטיים כפי שנקבע בחוזי העסקתם והנהלת בתי המשפט פועלת בהתאם לפסק דינו של בית הדין הארצי ויחד עם הגורמים המוסמכים בנציבות שירות המדינה ובמשרד האוצר כדי לקדם פתרון אשר עולה בקנה אחד עם פסקי הדין של בתי הדין לעבודה. הטענות ביחס לפגיעה קשה בשכרם של העוזרים המשפטיים אינן נכונות ומחר צפויה להתקיים ישיבת מו"מ נוספת בין הצדדים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "האוצר הוא כמובן צד במו"מ מכיוון שמעורבות בו סוגיות שכר. קציבת הכהונה נקבעת על פי הצרכים המקצועיים של המערכת (הנהלת בתי משפט) וזאת בשים לב למהות ואופי התפקיד, אין כל קשר לוותק העובד. חשוב להבהיר בעניין זה, שעמדת המדינה בעניין קצובת הכהונה לא השתנתה. כל עוזר משפטי שהחל העסקתו במערכת חתם על חוזה העסקה בו צוין באופן ברור כי תקופת העסקתו קצובה. יש לציין כי בית הדין הארצי קבע כי למדינה יש סמכות לקבוע קדנציה ואין כל פגם חוקי בעניין".

מלשכת איילת שקד, שרת המשפטים, נמסר: "הנהלת בתי המשפט מנהלת את הארוע בתיאום עם השרה".

מלשכת עורכי הדין נמסר: "הוועד המרכזי החליט לצאת בתמיכה פומבית ומעשית במאבקם של העוזרים המשפטיים, ולגבות את השביתה בה הם נוקטים בימים אלה. לשכת עורכי הדין תקצה לטובת המאבק את משאביה, לרבות יחידות הדוברות, הייעוץ המשפטי, יחידת הממשל והכנסת. כמו כן הוחלט על פנייה לשרת המשפטים, על מנת שתיכנס לעובי הקורה ותפעיל את סמכותה והשפעתה לפתרון המחלוקת בצורה הוגנת ומכובדת. העוזרים המשפטיים הינם חלק בלתי נפרד מלשכת עורכי הדין, והלשכה נטלה חלק בהליכים המשפטיים שהתקיימו בעניינם בבתי הדין לעבודה. יש לחדד ולהבליט את חשיבות עבודתם של העוזרים המשפטיים, שתרומתם חשובה לכלל מערכת המשפט ולציבור כולו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#