הטרדות מיניות, מעילה, עזיבת המנכ"ל ורומן בין בכיר לעובדת: מה קורה במרכז האקדמי רמת גן?

הטרדה, מעילה וגירעון היו בשנים האחרונות מנת חלקו של המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן ■ כיום, לאחר שינוי מבני בהנהלה ותוכנית הבראה, טוענים כי התקופה הקשה מאחוריהם: "עברנו לעודף הכנסות והגירעון נמחק; נתרחב לתחומי שוק ההון והבנקאות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז האקדמי למשפט ועסקיםצילום: דודו בכר
טלי חרותי-סובר

הסערות שעברו על המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן בשנים האחרונות אינן תואמות את מידותיו. המרכז, שבו לומדים כ–2,200 סטודנטים, מעסיק 33 חברי סגל מן המניין ו–100 מרצים מן החוץ. ואולם מאז 2015 נרשמו בו שני מקרה הטרדה מינית על ידי חברי סגל, רומן בין בכיר לעובדת, מעילה, פיטורי מנכ"ל ועזיבת נשיא. במוסד, שאינו מתוקצב על ידי המדינה אך נתון לפיקוח המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), לא מכחישים את הדברים — אך טוענים כי האירועים טופלו במהירות ובנחישות.

באחרונה פורסם כי פרופסור למשפטים במוסד, חבר סגל מן המניין, קיים רומן קצר עם סטודנטית בוגרת (45), שאף טענה כי הרתה לו. הסטודנטית פנתה להנהלת המרכז ודיווחה על המקרה, והפרופסור פוטר בתוך חודש.

בנוסף, ביולי 2015 פורסם כי דיקן הסטודנטים, ד"ר אופיר ברנע, הטריד מתרגלת במרכז האקדמי. במהלך בירור תלונתה של המתרגלת עלתה טענה שלפיה ברנע, שלימד גם במרכז האקדמי רופין ובאוניברסיטת תל אביב, כלל אינו זכאי לתואר הדוקטור שבו התהדר ב–13 השנים שקדמו לפרשה. בעקבות ההטרדה והחשיפה בנושא תוארו של ברנע, הוא פוטר מיד מהמרכז האקדמי ונשללו ממנו פיצויי פיטורים. בהמשך גם הוגשה נגדו תלונה במשטרה מטעם המרכז.

בשנתיים האחרונות התגלתה גם מערכת יחסים שהתפתחה בין סמנכ"ל במוסד ואחת מהעובדות הכפופות לו. השניים דיווחו להנהלה על הקשר ביניהם, אך בשל קוטנו של המוסד לא ניתן היה להפריד בין תפקידיהם. עם זאת, סוכם כי אם יסתיים הקשר, הגבר הוא זה שיעזוב את מקום עבודתו, ולא האשה — וכך אכן קרה.

פרופ' משה כהן אליה, נשיא המרכז האקדמי רמת גןצילום: עופר וקנין

במקביל טיפלה הנהלת המרכז גם במקרה של מעילה בכספים מצד איש תחזוקה זוטר, שנתפס מועל בכספי החניון. בעקבות הפרשה פוטרה גם מנהלת החשבונות של המרכז, וצעדים משמעתיים ננקטו נגד שני אנשי צוות נוספים.

נשיא שהוא גם מנכ"ל

המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן הוקם ב–1995 על ידי פרופ' פנחס שיפמן, בעקבות יוזמה של מרצים בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. כעבור כמה שנים קיבל המרכז מהמל"ג מעמד של מכללה עצמאית ללימודי משפטים, מינהל עסקים וחשבונאות. המכללה היא מוסד פרטי, אינה מתוקצבת על ידי המדינה, אך נתונה לפיקוח המל"ג.כיום, שכר הלימוד הרשמי במרכז האקדמי הוא 31.5 אלף שקל בשנה.

מ–2013 סבל המרכז ממשבר ניהולי וכלכלי, והגירעון השוטף עמד על 2.5 מיליון שקל. ב–2014 הוא עלה ל–4.5 מיליון שקל.

ב–2015 החליט יו"ר האסיפה הכללית של המרכז, איתן בן אליהו (לשעבר מפקד חיל האוויר), לערוך שינויים בהרכב ההנהלה. בעקבות כך הנשיא דוד מנשרי עזב את תפקידו, ובאפריל 2015 מונה נשיא חדש - פרופ' משה כהן אליה, שהיה דקאן בית הספר למשפטים של המרכז במשך ארבע שנים. בעקבות המינוי עזב את תפקידו המנכ"ל, אורי ליבר, שהגיע רק 10 חודשים קודם לכן ולטענתו היה מי שהכין את תוכנית ההבראה של המוסד. במקום מינוי מנכ"ל חדש למרכז האקדמי, החליטו בן אליהו וכהן אליה להותיר מבנה ארגוני שאינו סטנדרטי: הנשיא, שיהיה איש אקדמיה, ישמש גם מנכ"ל, ולצדו שני סמנכ"לים, אחד בתחום השיווק והשני מתחום הכספים.

במקביל נפתחה תוכנית הבראה שכללה קיצוצי שכר, בהמשך לשני הסכמים קיבוציים שנחתמו בתיאום עם העובדים וההנהלה. התוכנית נשאה פרי: 2015 הסתיימה עם רווח של 800 אלף שקל, וב–2016 גדל הרווח ל–2 מיליון שקל. כמו כן, עם מקוצצי השכר נמנו גם חברי ההנהלה הבכירים. שכר המנהלים במרכז אינו נמוך, אך נופל בהרבה משכרם הבכירים במכללות פרטיות אחרות.

על פי הדו"ח הכספי של המרכז ל–2015, קיבל הנשיא היוצא מנשרי 798 אלף שקל בשנה ברוטו (כ–60 אלף שקל בחודש), ועם עזיבתו קיבל 300 אלף שקל נוספים. הנשיא הנוכחי, כהן אליה, משתכר ברוטו כ–50 אלף שקל בחודש.

מהמרכז האקדמי נמסר בתגובה: "המרכז האקדמי גאה להציב את הסטנדרטים החדשניים והחריפים ביותר באקדמיה הישראלית במקרים של הטרדות מיניות. אנחנו מטפלים בכל אירוע, מפטרים — ובמקרה הצורך ניגשים למשטרה.

"לפני כשנתיים גובשה תכנית הבראה כלכלית, בשיתוף פעולה יוצא דופן עם הסגל האקדמי. תוצאות ההבראה הן חד־משמעיות: בתוך שנתיים המרכז עבר לעודף הכנסות ונמחק הגירעון ההיסטורי שהיה למוסד. באחרונה אישרה המל"ג למרכז האקדמי פתיחת תוכניות חדשות לתארים שניים בעולמות שוק ההון והבנקאות, תואר שני ללא־משפטנים, ותואר במנהל עסקים באנגלית. המרכז פועל במלוא המרץ כדי להיות מוסד אקדמי גלובלי, אקטיביסטי ומקצועי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker