איפה מועסקים שיאני השכר מבין היועצים המשפטיים במגזר הציבורי?

מבדיקת 50 היועצים המשפטיים המקבלים את השכר הגבוה ביותר במגזר הציבורי, מתברר כי היועץ המשפטי רשות שדות התעופה משתכר 73.6 אלף שקל בחודש, וזה של רפאל - 73.3 אלף שקל בחודש ■ האוניברסיטאות נדיבות מאוד, וכך גם קופות החולים והחברות הממשלתיות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

עובדי מדינה המשמשים בתפקיד יועץ משפטי במגזר הציבורי משתכרים יותר מ-40 אלף שקל בחודש — כך עולה מרשימת 50 שיאני השכר בקרב היועצים המשפטיים במגזר הציבורי ל-2015, שנתוניה לוקטו מתוך דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר, אשר פורסם לפני כחודש.

נתונים אלה מתייחסים ליועצים משפטיים בתאגידים, חברות ממשלתיות, גופים נתמכים (כמו אוניברסיטאות וקופות חולים) ורשויות מקומיות, שכולם חלק מכ–800 גופים במגזר הציבורי שעליהם מפקח הממונה על השכר במשרד האוצר. לעומת זאת, במשרדי הממשלה, שכרו של היועץ המשפטי נמוך בהרבה, ונקבע על 95% משכר מנכ"ל המשרד — כ–36 אלף שקל בחודש ליועץ, לעומת כ–38 אלף שקל למנכ"ל.

היועץ המשפטי של רש"ת, אריה שחםצילום: דודו בכר

בראש רשימת שיאני השכר בקרב היועצים המשפטיים במגזר הציבורי נמצא היועץ של רשות שדות התעופהה (רש"ת), אריה שחם, בעל שכר חודשי ממוצע של 73.6 אלף שקל, ועלות שכר חודשית ממוצעת של כ–90 אלף שקל. שחם בן ה–72 ממשיך בתפקידו אחרי גיל הפרישה, מכיוון שלדברי הרשות "הוא נחשב לאוטוריטה בתחומים ייחודיים בעולם התעופה". הוא משמש בתפקיד היועץ המשפטי מאז 2004, אבל התחיל את דרכו ברש"ת כבר ב–1973 כפקח טיסה. הוותק הרב שצבר מגולם גם הוא בשכרו.

אחריו מדורג ברשימה שמואל סנראי, היועץ של החברה הממשלתית רפאל, שקיבל ב–2015 שכר חודשי ממוצע נמוך רק במעט מזה של שחם — 73.3 אלף שקל. עלות שכרו גבוהה אף יותר מזו של שחם — כ–92 אלף שקל בחודש. רפאל היא באופן קבוע אחת משיאניות השכר במגזר הציבורי, בוודאי בקרב חברות ממשלתיות. שכרו של יועץ משפטי במגזר הציבורי נגזר גם הוא משכר המנכ"ל בגוף שבו הוא מועסק.

למקום השלישי הגיע היועץ של שירותי בריאות כללית, יצחק לוי, שהשתכר 66.1 אלף שקל בחודש (עלות השכר — 88 אלף שקל בחודש) בממוצע ב–2015. היועץ של קופת חולים לאומית הגיע למקום השישי ברשימה, עם שכר של כ–62 אלף שקל בחודש (עלות השכר החודשית: כ–81 אלף שקל), רק מעט אחרי היועצים המשפטיים של שתי חברות ממשלתיות נוספות — נמל אשדוד ורכבת ישראל — שהשתכרו 63–64 אלף שקל בחודש. במקום השביעי נמצא היועץ של חברת מקורות, שהשתכר כ–58 אלף שקל בחודש (עלות השכר: יותר מ–71 אלף שקל בחודש).

מגזר הנמלים ממשיך לככב ב–20 המקומות הראשונים: מלבד נמל אשדוד, המדורג במקום הרביעי, היועץ של נמל חיפה מדורג במקום 13, עם שכר של 51 אלף שקל בממוצע בחודש, כשלפניו היועץ של חברת נמלי ישראל, עם שכר חודשי של קצת יותר מ–52 אלף שקל.

היועץ של בר־אילן לפני העברית ותל אביב

היועצת המשפטית של חברת החשמל הגיעה למקום 11, עם שכר של כ–54 אלף שקל בממוצע בחודש ב–2015 — אף שהיא אינה מופיעה בדו"ח כיועצת משפטית. למקום ה–33 בטבלה הגיע היועץ המשפטי של הביטוח הלאומי, עם שכר של 43.5 אלף שקל בחודש (ועלות שכר של 58 אלף שקל בחודש).

שכרו של היועץ המשפטי של מפעל הפיס הוא מהנמוכים בטבלת 50 השיאנים, ומגיע ל–41.2 אלף שקל בממוצע בחודש, או כ–54 אלף שקל בחודש מבחינת עלות שכר.

מבין קופות החולים, היועץ המשפטי של מכבי שירותי בריאות נמצא הרחק מאחורי מקביליו בכללית ולאומית, עם שכר חודשי ממוצע של 49.5 אלף שקל בחודש, או עלות שכר של 66 אלף שקל בחודש.

מבין האוניברסיטאות, מקבל היועץ המשפטי של אוניברסיטת בר־אילן את השכר הגבוה ביותר — 55 אלף שקל בחודש — המקום התשיעי בטבלה. עלות השכר החודשית שלו היא 74 אלף שקל בחודש. אחריו ברשימה מדורג היועץ המשפטי של האוניברסיטה העברית, עם שכר של כ–53 אלף שקל בחודש, ועלות שכר של 65 אלף שקל בחודש. שכרו של היועץ המשפטי באוניברסיטת בן גוריון הוא כ–49 אלף שקל בחודש, ועלות שכרו היא 66 אלף שקל בחודש. מכון ויצמן למדע משלם ליועץ המשפטי שלו 46 אלף שקל בחודש, עם עלות שכר של כ–60 אלף שקל בחודש.

בדימונה מרוויחים יותר מאשר ברמת גן

היועץ המשפטי של עיריית ת"א, עוזי סלמןצילום: תומר אפלבאום

שלא במפתיע, היועץ המשפטי של עיריית תל אביב הוא הראשון מבין מקבלי השכר הגבוה ברשויות המקומיות, ובמקום השמיני בטבלה הכללית, עם 57 אלף שקל בחודש (ועלות שכר של 68 אלף שקל בחודש). יועץ משפטי נוסף של עיריית תל אביב המופיע בטבלה משתכר כ–44 אלף שקל בחודש.

היועץ המשפטי של עיריית נתניה הגיע למקום השני מבין מקבלי השכר הגבוה ברשויות, עם 47 אלף שקל בחודש בממוצע, ועלות שכר חודשית של 56 אלף שקל. למקום השלישי ברשויות המקומיות הגיע היועץ המשפטי של מודיעין־מכבים־רעות, עם 45.5 אלף שקל בחודש בממוצע, ועלות שכר של יותר מ–60 אלף שקל בחודש.

במקום הרביעי ניצבת עיריית נצרת, שסובלת באופן קבוע מקשיי תקציב. למרות זאת, היועץ המשפטי שלה משתכר 45 אלף שקל בחודש. הרצליה ורעננה צועדות רק מעט אחרי נצרת, עם שכר של כ–44.5 אלף שקל בחודש ליועצים המשפטיים שלהן, ואל המקום השישי, עם אותו שכר, הגיע היועץ המשפטי של בני ברק. היועץ המשפטי של חיפה נמצא במקום השביעי בקרב הרשויות המקומיות, עם שכר של 44 אלף שקל בחודש ב–2015, ואחריו נמצא היועץ המשפטי של חדרה, שמשלמת 44 אלף שקל בחודש בממוצע ליועץ המשפטי שלה.

רשות נוספת שמככבת בעשירייה הראשונה, ואינה סובלת מעודפי תקציב, היא דימונה, שבה מקבל היועץ המשפטי 43.5 אלף שקל בחודש בממוצע, ועלות שכרו 58 אלף שקל בחודש. ברשימת המשתכרים הגבוהים ברשויות המקומיות ניתן למצוא גם את היועצים המשפטיים של עיריות ראש העין, כפר כנא, קרית אתא וכרמיאל, ששכרם גבוה יותר מאשר בערים גדולות כמו רמת גן, אשדוד או באר שבע. היועץ המשפטי של עיריית ירושלים אינו נכלל ב–50 המקומות הראשונים ברשימה, והוא משתכר 39.9 אלף שקל בחודש (עם עלות שכר של 48 אלף שקל בחודש) — 16 אלף שקל בחודש פחות מהקולגה בתל אביב.

ברשות עצמאיות - השכר גבוה

מתברר שמשתלם להיות יועץ משפטי של רשות עצמאית. שיאן השכר במגזר הזה הוא היועץ המשפטי של רשות שדות התעופה, אך למקום העשירי הגיע היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך, המשתכר כ–55 אלף שקל בחודש בממוצע, ועלות שכרו מגיעה לכ–72 אלף שקל בחודש.

שתי רשויות אחרות שמשלמות שכר נדיב ליועציהן המשפטיים הן רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים, עם 46 אלף שקל ו–43 אלף שקל בחודש בהתאמה — יותר משכר היועץ המשפטי של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ששכרו החודשי הוא כ–42 אלף שקל בחודש, ועלות שכרו 51 אלף שקל בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker