ללא אישור ניהול תקין: התאחדות בעלי המלאכה גובה 5 מיליון שקל בשנה מחבריה - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ללא אישור ניהול תקין: התאחדות בעלי המלאכה גובה 5 מיליון שקל בשנה מחבריה

התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה איבדה את אישור הניהול התקין שלה כבר לפני שלוש שנים, והיא משלמת למנהלים בה שכר במאות אלפי שקלים בשנה, מצויה בגירעון שוטף ופעילותה מצומצמת ■ ההתאחדות: "בתוך שבועות ספורים יתקבל האישור"

15תגובות
ניר קלינגר, לשעבר מנכ"ל התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה
דני שביט

דו"ח שנכתב ב-2014 ונחשף כעת ב-TheMarker, חושף את התנהלותו של אחד משלושת ארגוני המעסיקים במשק - התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה. דו"ח העומק (דו"ח שמזמין רשם העמותות מגורם חיצוני כדי לבדוק לעומק התנהלות של עמותה), שהונח על שולחן רשם העמותות במשרד המשפטים, היה כה חמור - עד שהעלה סיכוי לפירוק העמותה והביא לשלילה של אישור הניהול התקין, שלא חזר אליה עד היום.

ההתאחדות מאגדת 2,000 עסקים קטנים מתחומי התעשייה והמלאכה - במקביל להתאחדות התעשיינים, שמאגדת תעשיינים גדולים, ואיגוד לשכות המסחר, שמאגד סוחרים. היא מתנהלת ללא מנכ"ל, לאחר שהמנכ"ל האחרון, ניר קלינגר, פוטר לפני שלושה חודשים. בין היתר, היא אמורה לטפל בהצעות חוק שיקלו על חיי בעלי העסקים הקטנים מול משרדי הכלכלה והאוצר.

גם בזמן שחלף מאז שלילתו של אישור הניהול התקין, ההתאחדות המשיכה לגבות מכ–2,000 חבריה דמי חבר ודמי טיפול ארגוניים (ממעסיקים שאינם חבריה, אך הסכמים קיבוציים שחתמה חלים גם עליהם) בסך כ-5 מיליון שקל בשנה. הגבייה של דמי הטיפול מגופים שאינם חברים בהתאחדות הוקפאה לפני כחודש, עד לדיון בעניין זה שייערך בבג"ץ. ההתאחדות טענה כי היא מגובה על ידי החוק, המאפשר לה לגבות דמי טיפול מעסקים מתחום המסחר, אך לא מתחום התעשייה - אך בג"ץ החליט כי היא לא תגבה דמי טיפול מאלה או מאלה עד הדיון הסופי בעניין.

בשבוע שעבר כינס שר העבודה והרווחה, חיים כץ, דיון בהול בוועדת העבודה של הכנסת בנושא תקנות חדשות שהוא מקדם, שהיו מאפשרות המשך חוקי של גביית דמי טיפול גם ממי שאינו חבר בהתאחדות, אך ההסכמים הקיבוציים שחותמת ההתאחדות חלים עליו. הדיון נעצר כשהשר הודיע כי הוא חושש כי התקנות יפגעו בעסקים הקטנים - ולכן משך, לעת עתה, את התקנות. עם זאת, תקנות אלה לא ירדו מהפרק סופית.

הדו"ח נגד התאחדות בעלי המלאכה מעלה כי הוצאות הנהלה וכלליות (כולל משכורות, כלי רכב ותנאים סוציאליים) ב-2010–2011 היו 44% ממחזור העמותה. "מדובר בשיעור שאינו סביר ומנוגד לכללי ניהול תקין, שעשוי להצביע על כך שהעמותה אינה ממלאת את מטרותיה", נכתב בדו"ח.

בנוסף, מפורטים פינוקים שונים ותמוהים לחברי ההנהלה. למשל, עסקים בבעלות חברי הוועד המנהל זכו לשלם דמי חבר מופחתים. עוד מוזכר בדו"ח טיול של היו"ר לשעבר, יהודה אלחדיף, שנסע לכנס עסקים קטנים בן יומיים בתאילנד, אך העמותה מימנה לו שהות של חמישה לילות. אלחדיף היה אמור להשיב את הכסף לקופת העמותה, אך לפי הדו"ח הוא נתן המחאות שחזרו והוחלפו כמה פעמים.

בדו"ח מוזכרת גם התנהלות תמוהה של העמותה מול היועץ המשפטי לשעבר, שהתריע על בעיות שונות - אך בהסכם פשרה עמו הוחלט כי העמותה תמשיך לממן את הרכב שבו נסע במהלך חצי שנה, או הטבה של 150 אלף שקל לפחות. עובד השייך לחברה הבת של העמותה, המחזיקה עבורה בניין, מקבל מהעמותה מימון אחזקת רכב, שלא מתקבל בחזרה לקופת העמותה - על אף שהוא אינו עובד בעמותה. בנוסף, נבחרה דווקא חברת פרסום שבנו של אחד מאנשי הוועד המנהל עובד בה, לתת שירותים לעמותה.

יהודה אלחדיף, לשעבר יו"ר התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה
אייל טואג

10% מהמחזור - עבור גבייה

מבדיקת דו"חות 2014 עולה כי העמותה נמצאת בגירעון שוטף, כפי שהזכיר הדו"ח גם באשר ל-2010 ול-2011. בעוד הוצאות הנהלה וכלליות ממשיכות להיות גבוהות מאוד, העמותה הוציאה יותר מ-400 אלף שקל ב-2014, כ-10% מהוצאותיה, עבור גביית דמי חבר ודמי טיפול.

הנתונים בדו"ח 2014 ובדו"חות שלפניו מעלים כי אחת הפעילויות הבולטות של העמותה היא רכישה של תווי שי ביותר מ-4 מיליון שקל בכל שנה, ומכירתם ברווח קטן לחבריה.

באתר רשם העמותות לא ניתן לראות כרגע את דו"חות 2015. מההתאחדות נמסר כי אלה הוגשו באיחור, אלא שזה לא מדויק. מרשם העמותות נמסר כי "עמותת התאחדות המלאכה והתעשייה עדיין לא הגישה דו"ח כספי ודו"ח של חמשת מקבלי השכר ל-2015".

את הדו"חות היתה ההתאחדות אמורה להגיש לכל המאוחר באוקטובר 2016. הגשת הדו"חות היא הפעולה הראשונה הנדרשת לשם קבלת אישור ניהול תקין. דו"חות אלה הגיעו לידי TheMarker כשהם אינם חתומים. מהדו"ח הכספי של 2015 עולה כי מחזור העמותה היה 5.5 מיליון שקל, שמתוכם כ-5 מיליון שקל דמי חבר ועוד 430 אלף שקל שכר דירה מנכס שמנהלת החברה הבת. ההכנסות הארגוניות היו 85 אלף שקל בלבד. עולה מכך שרוב ההכנסות מגיעות מדמי החבר.

בסעיף הוצאות התפעול של העמותה נרשמו 3.9 מיליון שקל, מהם 2.5 מיליון שקל עבור הוצאות שכר ונלוות - כמחצית מהכנסות העמותה. בנוסף, יצאו יותר מרבע מיליון שקל על שיווק ויחצנות, ועוד 170 אלף שקל על פרסום והפקות דפוס. ההוצאות על גביית דמי חבר היו 200 אלף שקל. הוצאות הנהלה וכלליות היו 1.5 מיליון שקל.

לחברה הבת של ההתאחדות גירעון מצטבר של כחצי מיליון שקל. הגירעון השוטף של ההתאחדות ב-2014 היה כ-205 אלף שקל. את 2015 היא סיימה בעודף של 63 אלף שקל.

מדו"ח חמשת מקבלי השכר הגבוה של ההתאחדות עולה כי העמותה אינה חוסכת בשכר בכיריה. ב–2015 השתכר המנכ"ל דאז קלינגר 550 אלף שקל ברוטו (קרוב ל–50 אלף שקל ברוטו בחודש ורכב צמוד). הכלכלן הראשי, ברוך שניר, הרוויח 407 אלף שקל בשנה (כ–35 אלף שקל בחודש ורכב צמוד).

הסמנכ"ל אהרון נהרי הרוויח 331 אלף שקל בשנה ורכב צמוד, וגם ליאת גור, מנהלת הסברה והדרכה, נוסעת ברכב צמוד ושכרה היה 291 אלף שקל בשנה (25 אלף שקל בחודש). היועץ המשפטי של העמותה סוגר את הרשימה עם כ-250 אלף שקל בשנה ורכב.

"דו"ח רשם העמותות כבר אינו רלוונטי"

מהתאחדות בעלי המלאכה והתעשייה נמסר בתגובה: "ההתאחדות פועלת ונאבקת למען העסקים קטנים והיצרנים, הן מול מקבלי ההחלטות בשינוי חקיקה והקצאת משאבים, הן בסיוע פרטני לבתי העסק והמפעלים. דו"ח רשם העמותות מתייחס ל-2011–2013, ורובו ככולו אינו רלוונטי כיום, לאחר רפורמה מקיפה ותהליך הבראה רחב שעברה ההתאחדות בליוויו של רשם העמותות לשעבר, עו"ד ירון קידר. אנחנו לקראת סיומו, וצפויים לקבל בתוך שבועות ספורים את אישור הניהול התקין.

"יצוין כי במסגרת הליכי ההתייעלות והשקיפות שעובר הארגון הופסקה ההתקשרות עם שורה של בעלי תפקידים בארגון, בראשם המנכ"ל ניר קלינגר, וביניהם רואה החשבון היועץ לוועדת הביקורת, יושב הראש והיועץ המשפטי. בפני TheMarker הוצגו שורה של מסמכים ונתונים המלמדים על הליכי הרפורמה העמוקים שעובר הארגון. צר לנו כי הוחלט שלא לתת ביטוי להנהלה החדשה ולפעילות הענפה שנעשית באחרונה למען העסקים הקטנים, אך אנחנו לא לא נירתע ונמשיך בפעילות החשובה הזאת.

"יודגש כי הליכי הגבייה נעשו באופן חוקי ובליווי משפטי צמוד וכי מאז פרסום הדו"ח אנחנו נמצאים בקשר רציף עם רשם העמותות. גם הטענה שלפיה לא הוגשו דו"חות כספיים ל-2015 שגויה, והדו"חות נמצאים בידי הרשם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#