היעד לייצוג ערבים בשירות המדינה הושג — באיחור של ארבע שנים

10.6% מהעובדים בשירות המדינה ב–2016 היו בני מיעוטים — ואולם הממוצע מורכב מיחידות שבהן שיעורם גבוה, כמו משרד הפנים ובתי החולים הממשלתיים, לצד כאלה שבהן שיעורם נמוך מ-2%, כמו משרד ראש הממשלה והמשרד לביטחון פנים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד ראש הממשלה בירושליםצילום: מרק ישראל סלם
טלי חרותי-סובר

משרדי הממשלה הגיעו סוף־סוף ליעד שנקבע להעסקת בני מיעוטים, 10% מהעובדים — אבל באיחור של כארבע שנים. באמצע 2016 היו 10.6% מהעובדים בשירות המדינה בני מיעוטים (ערבים, דרוזים וצ'רקסים). עם זאת, בדיקה פרטנית של הנתונים, המופיעים בדו"ח של המרכז להעצמת האזרח, קרן אברהם וארגון מעש, מעלה הטיה ברורה: יחידות מסוימות שבהן עובדים ערבים רבים "מחפות" על אחרות — שכלל אינן מתקרבות ליעד.

ב–2007 החליטה הממשלה, אז בראשות אהוד אולמרט, להציב לעצמה יעד: עד תום 2012 יעבדו בשירות המדינה 10% בני מיעוטים במסגרת חובת ייצוג הולם. ב–2009 הוקמה ועדה שמטרתה לבדוק כיצד ניתן להסיר חסמים העומדים בפני כניסת ערבים ושילובם בשירות המדינה. ההחלטה שהתקבלה ב–2009 עוסקת, בין היתר, במתן סיוע בשכר דירה והחזר הוצאות נסיעה לעובדים המתגוררים הרחק ממקום עבודתם, הגדלת מספר המשרות המיועדות לבני מיעוטים, הקצאת משרות חדשות לסטודנטים, קיצור הזמן הנדרש לאיוש משרה והכנת תוכנית בנושא להנגשת המידע. עוד נקבע כי יש להכין תוכנית חניכה לעובדים החדשים, ולהקים מאגר של בוחנים ערבים, שישתלבו כחברים בוועדות הבוחנים במכרזי כוח אדם.

2012 חלפה מבלי שהמדינה מתקרבת ליעד, ושיעור בני המיעוטים העובדים בשירות המדינה היה 8.3% בלבד. אחר כך גדל שיעורם בהדרגה, ומדו"ח המעקב של המרכז להעצמת האזרח, קרן אברהם ומעש עולה כי היעד הושג במחצית 2016.

"בחינה מעמיקה של פיזור המשרות והתפקידים שבהם השתלבו הערבים במשרדי הממשלה השונים מלמדת שהם עובדים בעיקר במשרד הפנים וביחידות שונות של משרד הבריאות, בעוד ייצוגם נמוך עד אפסי במשרדים אחרים", אומר תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח. "אחת הסיבות להעסקה מרובה של האוכלוסייה הערבית במשרדים מסוימים היא הגיאוגרפיה: מרבית אזרחי המדינה הערבים מתגוררים בצפון הארץ ובנגב — שם יש יתרון מובנה בהשגת ייצוג הולם למשרדים שעיסוקם מכתיב פרישה גיאוגרפית ברחבי הארץ, לעומת משרדים שעיקר עובדיהם מועסקים במטה בירושלים".

גורם נוסף המשפיע על הדירוג הוא המקצוע. למשל, במשרד הפנים יותר מכ–62% מהעובדים הם ערבים — אך מרביתם אנשי דת מוסלמים, כלומר הערבים השתלבו במשרות שרק הם יכולים למלא. על פי הדו"ח, ביחידות הקשורות למשרד הבריאות נע שיעור העובדים הערבים בין 15% ל–50%, והוא מוסבר על ידי נוכחות גבוהה של עובדים ערבים במקצועות הרפואה והסיעוד בבתי החולים הממשלתיים. לדוגמה, בבית החולים זיו בצפת יותר מ–25% מהעובדים הם ערבים; ברמב"ם — יותר מ–19%; במרכז הרפואי לגליל בנהריה — יותר מ–26%; בלשכת הבריאות במחוז חיפה יותר מ–23%; בלשכת בריאות מחוז צפון יותר מ–50%; בבית החולים פוריה יותר מ-30%. בצורה זו מטות יחידות משרד הבריאות את הממוצע כלפי מעלה, ו"מפצות" על הייצוג הנמוך ביתר משרדי הממשלה. אגב, במשרד הבריאות עצמו האחוזים נמוכים: 3.5% בלבד.

גם במשרדים אחרים שיעור בני המיעוטים בקרב העובדים נמוך מאוד: מתוך 1,240 עובדים במשרד החוץ — רק 24 הם ערבים, דרוזים או צ'רקסים — כלומר, פחות מ–2%; גם במשרד ראש הממשלה שיעור העובדים שהם בני מיעוטים נמוך מאוד, והוא עומד על 1.9%; במשרד לביטחון פנים השיעור נמוך עוד יותר — 1.7% בלבד; במשרד האוצר עובדים מעט יותר בני מיעוטים — 3%; במשרד התפוצות ובלשכת הפרסום הממשלתית — שיעור בני המיעוטים הוא אפס עגול.

משרד המשפטים קרוב מאוד ליעד שהוצב, ובו מועסקים 9.9% בני מיעוטים. אולם בנציבות שירות המדינה, שאמורה להוביל את הרפורמה, עובדים רק 4.9% בני מיעוטים — 15 עובדים מתוך 304.

המשרד שצועד במקום השני במדד ייצוג בני המיעוטים, מיד אחרי משרד הפנים, הוא משרד העבודה והרווחה, שבו למעלה מ–12% מהעובדים הם ערבים. במפתיע, משרד החינוך אינו עומד ביעד, ורק כ–8.5% מבין עובדיו הם ערבים.

מאז שהתחילה הנציבות לפרסם דו"חות ייצוג הולם, מ–2012 ועד היום, לא מופיעים נתוני משרד הביטחון, ונראה כי הם אינם נכללים בחישוב של הייצוג ההולם בשירות המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker