קנאביס רפואי, ביטוחים ועוד: כך מימנתם הוצאות בריאות במיליוני שקלים ל-600 אח"מים (ולמשפחות שלהם)

חברי כנסת, שרים, שופטים, ראשי ממשלה ונשיאים לשעבר זכאים למימון טיפולי הבריאות והסיעוד שלהם ושל בני או בנות זוגם למשך כל חייהם ■ בין ההטבות ב-2016: החזרי הוצאות על קנביס רפואי בסך 12 אלף שקל ו-150 אלף שקל לביטוח רפואי לחו"ל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנביס רפואי
צילום: אוליבייה פיטוסי

התורים במערכת הבריאות עדיין ארוכים, חדרי המיון עדיין מתפקעים בכל חורף, "הזקנה" עדיין שוכבת במסדרון, והצוותים הרפואיים עדיין סובלים מאלימות, בזמן ששר הבריאות טוען כי אין לו כסף לממן שמירה עליהם. אבל במשרד הבריאות מוצאים בכל שנה מיליוני שקלים למימון של טיפול רפואי וסיעודי, ביטוחי בריאות לטיולים בחו"ל, סוללות למכשירי שמיעה, דמי הבראה ופיצויי פיטורים למטפלים סיעודיים - ובשנה האחרונה גם קנביס רפואי - לקבוצה קטנה ומיוחסת של מטופלים.

מדובר בקבוצה מורמת מעם, הכוללת נושאי משרה בכירה בדימוס - ובהם כאלה שכיהנו בעבר כחברי כנסת, שרים וסגני שרים, נשיאי המדינה (בהווה ובעבר), שופטים בבית המשפט העליון, ראשי ממשלה, יושבי ראש הכנסת, מבקרי המדינה, רבנים ראשיים, נגידי בנק ישראל, נציבי מס הכנסה ונציבי שירות המדינה. ההטבה לא חלה רק עליהם, אלא גם על בני או בנות זוגם וילדיהם הסמוכים על שולחנם - ובסך הכל כ-600 איש הזכאים על פי חוק להחזר נדיב של הוצאות רפואיות וסיעודיות, למשך כל ימי חייהם.

מימון טיפולי הבריאות והסיעוד עבור אותה קבוצה מיוחסת הסתכם ב-2015 בכ-13.6 מיליון שקל, וב-2016 ירד מעט לכ-12 מיליון שקל. לצד הוצאות המימון הרפואי האיכותי והיקר, זכאים האח"מים לשעבר גם לפנסיה תקציבית נדיבה.

המימון הרפואי משולם לאח"מים, בני זוגם או ילדיהם בצורה פשוטה: הם משלמים עבור הטיפול, מגישים את הקבלות למדינה, ומשרד הבריאות מאשר - ומשמש קבלן ביצוע בלבד, כלומר מממן את העלויות האלה מתוקף החוק. הבקשות להחזר הוצאות כוללות ניתוחים יקרים (למשל, שופט בעליון בדימוס ביקש החזר על ניתוח פרטי בעלות של 35 אלף שקל), וטיפולים בעלות נמוכה כמו חיסונים לקראת טיול בחו"ל.

מדובר אמנם בקבוצה סגורה, שאין יותר אפשרות להצטרף אליה, משום שבשנות ה-80 החוק שונה - פרט לנשיאי המדינה - אבל מכיוון שהיא כוללת לא רק את נושאי המשרה לשעבר, אלא גם את בני הזוג שלהם ושאריהם, ומכיוון שתוחלת החיים מתארכת ותהליכי ההזדקנות מעלים את הצורך בטיפול רפואי - ההוצאות על הטיפול בקבוצה זו אינן משתנות באופן דרמטי כבר שנים רבות.

דרגות שונות של זכאות

הזכאים מתחלקים לשלוש קבוצות: בעלי זכויות של חבר כנסת, בעלי זכויות של שופטי בית המשפט העליון ובעלי זכויות של שרים וסגני שרים. בנוסף, זכאים להחזר נשיא המדינה המכהן והנשיאים לשעבר. בשונה מכל נושאי המשרה האחרים, ההוראות בדבר החזר הוצאות לנשיא ולנשיא לשעבר מעולם לא בוטלו, וממשיכות לחול גם על נשיאים מכהנים ושאריהם.

באשר לחברי הכנסת נקבע בהחלטה של ועדת הכנסת מ-1973 כי חבר הכנסת לשעבר, בני משפחתו ושאריו ימשיכו להיות זכאים "לשירותי טיפול וסיעוד רפואי באותם תנאים והיקף שזכאי להם חבר הכנסת". ב-1986 בוטלה ההטבה - אך נקבעו הוראות השומרות על זכויותיהם של חברי כנסת ספציפיים וחברי כנסת לשעבר, שממשיכים ליהנות מזכאות להחזר כספי.

לשופטים שהתמנו או שפרשו לפני ביטול ההטבות, וכן לשופטים לשעבר, נקבע ב-1981 כי "המדינה תכסה את הוצאות האשפוז". לגבי נשיא ושופט של בית המשפט העליון, נשיא בית הדין הארצי לעבודה, רב ראשי לישראל וחבר בית הדין הרבני הגדול הוחלט כי המדינה תכסה את ההוצאות "גם של שירותים רפואיים, למעט ריפויי שיניים, פרט להוצאות בשל אשפוז ושירותים רפואיים שהוצאו בחו"ל".

עוד נקבע ב-1981 כי "שופטים ובני משפחתם זכאים לאותן זכויות בדבר אשפוז ושירותים רפואיים שזכאים להם חבר הכנסת ובני משפחתו".

ואולם גם בקרב שופטים יש דרגות שונות של זכאות: שופטים שלא כיהנו בבית המשפט העליון זכאים להחזר הדומה לזה של חברי כנסת, בעוד ששופטי בית המשפט העליון זכאים להחזר רחב יותר ומוגדרים "זכאים עליונים" - מה שמעניק להם גם זכות לבחור את נותני השירותים (כלומר זכאים לשירות פרטי ואינם מחויבים במיצוי זכויות מול קופת חולים).

עם זאת, החזרי התשלום שלהם הוגבלו לתעריפי משרד הבריאות ומותנים באישור יחידה רפואית ששר הבריאות הסמיך לכך, וכן הם הוגבלו לשירותים שניתנים בישראל בלבד. בקבוצת זכאים זו נכללים כל בעלי המשרה שזכויותיהם הושוו לזכויות שופטי בית המשפט העליון, שהתמנו או פרשו לפני המועד הקובע. גם זכאות זו בוטלה במשך השנים לגבי שופטים מכהנים, וכיום שופטים אינם זכאים להטבה.

בקבוצת שרים וסגני שרים לשעבר נכללים גם מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד, מנכ"לים, נציב מס הכנסה ונציב שירות המדינה. לפי החלטה מ–1982, "המדינה תכסה את ההוצאות של אשפוז ושירותים רפואיים למעט ריפויי שיניים, שראש הממשלה, שר, סגן שר… זקוקים להם, ובלבד שכיסוי הוצאות שהוצאו בחו"ל יהיה טעון אישור של יחידה רפואית ששר הבריאות הסמיך לכך".

גם החלטה זו בוטלה ב-1988 וכיום זכאים על פיה רק בעלי משרה שהתמנו או פרשו לפני המועד הקובע. לגבי התוכן וההיקף המדויק של הזכאות של קבוצה זו קיימת מחלוקת שלא הוכרעה, אך אין מחלוקת בדבר זכאותם לשירותים פרטיים והיעדר חובה למצות זכויות מול קופות החולים (בשונה מחברי כנסת).

תרופות בסל, הוצאות קטנות ועובדים זרים

לפי הפרשנות המקובלת במשרד הבריאות, הזכאות היא להחזר הוצאות בגין שירותים שניתנו לאחר מיצוי זכויות על פי תקנון קופת החולים. במלים אחרות, הזכאות היא לשירותים נוספים בלבד. עם זאת, מדובר במנעד רחב של זכויות, ובהן אשפוז ושירותים רפואיים וסיעודים. השירותים יכולים להינתן בביתו של הזכאי ובכל מקום אחר, וכוללים "אביזרים רפואיים".

בנוסף, האח"מים זכאים להחזר הוצאות בגין תרופות שאינן משולמות על ידי קופת החולים. בפועל הוחזרו גם סכומי ההשתתפות העצמית בגין רכישת התרופות. כלומר, הזכאים קונים תרופות שאינן בסל התרופות - ומקבלים החזר. בנוסף, ואף שהדבר לא פורט במפורש בהחלטת השירותים הרפואיים, אושרו החזרים בגין שירותים פרא־רפואים (כמו פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק).

ההחזרים לא כוללים רק טיפולים רפואיים או סיעודיים: 70 תשלומים שונים ברשימת ההחזרים של משרד הבריאות ב-2016 הם תחת סעיף "ביטוח רפואי לחו"ל - קוזז מטען". הביטוח הזה עלה למשלם המסים כ–150 אלף שקל בשנה. ב-2015 שילמה המדינה 122 אלף שקל על אותו הסעיף.

בנוסף, ב-2016 מימנה המדינה תשלום עבור חיסונים לקראת נסיעה לחו"ל ב-2,000 שקל בסך הכל לארבעה אנשים. אחד מהם נזקק לחיסונים ב-710 שקל.

ההחזר עבור רכישת תרופות לקבוצה זו היה בסך 1.2 מיליון שקל ב-2016. מדובר בתרופות מסובסדות, הנרכשות בקופות החולים. באותה שנה שילמה המדינה עבור אשפוז סיעודי לאותה קבוצה 1.2 מיליון שקל; ההוצאות על שימוש באמבולנסים הסתכמו ב–40 אלף שקל; ועל בדיקות שאינן בסל הבריאות - ב–14 אלף שקל. עבור תרופות שאינן בסל הבריאות שולמו ב–2016 כ–200 אלף שקל.

יותר ממחצית מסכום ההחזר הכולל - 7.2 מיליון שקל - שולם ב-2016 עבור שירותי סיעוד (מט"ב), לעתים לשני בני הזוג. ב–2015 היתה העלות של סעיף זה 8.5 מיליון שקל.

המדינה משלמת לזכאים בקבוצה זו החזר הוצאות עבור העסקת מטפל זר - כולל אגרה למשרד הפנים, דמי ביטוח לאומי (40 אלף שקל בשנה), ביטוח רפואי (65 אלף שקל בשנה) ודמי הבראה וחופשה (100 אלף שקל בשנה). גם דמי התיווך וההשמה נדרשים מהמדינה (36 אלף שקל בשנה), וכן פיצויי פיטורים.

ההחזר עבור אביזרים אורתופדיים הסתכם בכ-60 אלף שקל ב-2016. הזכאים ביקשו החזר גם עבור הוצאות קטנות, למשל 45 שקל עבור גומי למקל הליכה, או 75 שקל עבור אוזנייה למכשיר שמיעה. יותר מ-5,000 שקל הוחזרו בגין הוצאות על סוללות למכשירי שמיעה. עבור מכשירי שמיעה לאח"מים לשעבר שילמה המדינה יותר מ–100 אלף שקל. החזרים של מאות שקלים הוגשו גם עבור גרביים אלסטיים, ברכיות, חגורת בטן, תומך לקרסול ומדרסים.

עבור טיפולי הידרותרפיה שילמה המדינה ב-2016 6,700 שקל, ועוד 3,000 שקל לרפואה משלימה. על מוצרי ספיגה (חיתולים למבוגרים), הוציאה המדינה 215 אלף שקל; על מרפאות מקצועיות שולמו 40 אלף שקל; ו-200 אלף שקל הוחזרו על טיפולי פיזיותרפיה. בשנה זו שילמה המדינה 12.5 אלף שקל על שימוש בקנביס רפואי, לעומת 2,400 שקל בלבד ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker