הבחינה בראיית חשבון: המכללות מככבות - ומי בראש הרשימה?

במועד הסתיו לבוגרי ראיית חשבון, הגיעו דווקא בוגרי המכללות להישגים טובים יותר מאשר בוגרי האוניברסיטאות ■ אוניברסיטת תל אביב כמעט ולא הגישה סטודנטים, ואילו שיעור המעבר בקרב בוגרי האוניברסיטה העברית היה 66% בלבד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים64
המרכז הבינתחומי בהרצליה
המרכז הבינתחומי בהרצליהצילום: עזרא לוי

היום (א') התפרסמו תוצאות הבחינה בביקורת חשבונאית, בחינה חיצונית זהה הנדרשת  מכלל בוגרי החוגים לראיית חשבון במוסדות האקדמיים. מדובר בבחינה הנחשבת יותר קשה מבין השתיים החיצוניות, השנייה היא חשבונאות פיננסית. כישלון בה לא יאפשר את קבלת הרישיון. בכל שנה יוצאים לדרך שני מועדים, והתוצאות מתפרסמות גם בחלוקה למוסדות שהגישו את הנבחנים.

מתוצאות מועד הסתיו עולה כי שיעורי הצלחה גבוהים נרשמו בעיקר במכללות האקדמיות ופחות באוניברסיטאות, שהגישו הפעם יחסית מעט סטודנטים. הנתונים מתייחסים לסטודנטים שניגשו בפעם הראשונה לבחינה אחרי שעברו שנת השלמה, שהם מרבית הסטודנטים לראיית חשבון. אופי הבחינות החיצוניות ישתנה בקרוב, על פי החלטה של המועצה לראיית חשבון במשרד המשפטים. בחינה זו נעשתה עדיין על פי המודל הישן.

את ההצלחה הגדולה ביותר מבין האוניברסיטאות נחלה אוניברסיטת בן גוריון – 97% מכלל הנבחנים שהגישה בפעם הראשונה גם עברו. עם זאת מדובר במספר קטן – 35 סטודנטים בלבד. ככל הנראה רוב הסטודנטים יוגשו במועד השני. לפעם השנייה ניגש רק סטודנט אחד ולא עבר.

אוניברסיטת בר אילן הגישה 79 סטודנטים שניגשו בפעם הראשונה. שיעור ההצלחה היה 79%. בפעם השנייה והשלישית המספרים של העוברים היו נמוכים יותר. האוניברסיטה העברית, שנחשבה בעבר פאר לימודי ראיית החשבון, הגישה 66 סטודנטים, ושיעור המעבר היה 66% בלבד. לניגשים בפעם השנייה עמד שיעור ההצלחה על אותו מספר.

גרף: אחוזי ההצלחה בבחינות, לפי נתונים בכתבה

תל אביב כמעט לא הגישה סטודנטים – 13 בלבד, אך שיעור המעבר היה נמוך ועמד על 46% בלבד. האוניברסיטה הפתוחה הגישה 21 סטודנטים, ושיעור המעבר עמד על 43%. המספרים נמוכים עוד יותר עבור אלה שניגשו בפעם השניה והשלישית. אוניברסיטת חיפה הגישה רק 15 סטודנטים, ושיעור העוברים היה נמוך מאוד – 23% בלבד.

מבדיקת שיעורי המעבר במכללות האקדמיות, כמות הניגשים גבוהה יותר, וגם שיעורי ההצלחה. המכללה למנהל הגישה את מספר הסטודנטים הגבוה ביותר – 247. שיעור המעבר עמד על 79.6%, הרבה מעבר לרוב האוניברסיטאות. בפעם השנייה והשלישית עברו כ-56%. רופין הגישה 103 סטודנטים, ושיעור המעבר היה גבוה יותר – 88%. המרכז הבינתחומי הגיש 87 סטודנטים, ושיעור המעבר היה הגבוה ביותר מבין כלל המכללות, וכן רוב האוניבריסטאות - כ–90%.

הקריה אקדמית אונו שלחה 100 סטודנטים, מהם עברו 70%. ספיר הגישה מעט סטודנטים - 19 בלבד, מתוכם עברו כ-71%. ממכון לב הדתי–חרדי, ניגשו 85 סטודנטים לראיית חשבון. במועדים הקודמים היה המספר גבוה יותר מזה, ומתוכם עברו 67.5% בלבד. המרכז האקדמי כרמל הגיש 33 סטודנטים – עם שיעורי מעבר של 61%. מכללת שערי משפט הפתיעה עם 93% מעבר - אלא שמדובר ב-15 סטודנטים בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker