בדרך לרפורמה המיוחלת? נחתם הסכם שכר חדש עם עובדי רשות המסים

הסכם ביניים נוסף נחתם בין האוצר לעובדי רשות המסים, והפעם הוא כולל תוספת של 9% לשכרם ■ באוצר בטוחים שהוא יוביל להסכם הקבוע הכולל איחוד כלל יחידות הרשות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אשר, מנהל רשות המסים
משה אשר, מנהל רשות המסיםצילום: אמיל סלמן

בסוף השבוע האחרון נחתם הסכם בין משרד האוצר ועובדי רשות המסים, המביא לסיומו סכסוך עבודה שפתוח מאז 2015. הסכסוך נוגע להתנגדות העובדים לדרישת האוצר לרפורמה ברשות, שתאפשר איחוד יחידות שונות במטרה לאפשר שירות יעיל ורלוונטי יותר לצרכי האזרח.

בתמורה להסכמה לרפורמה, שאין חולק על נחיצותה, דרשו העובדים תנאים דומים לאלו שקיבלו עובדי מנהל מקרקעי ישראל, היום רשות מקרקעי ישראל, עבור הרפורמה שהתבצעה שם בזמנו. כיוון שברמ"י ניתנו תוספות שכר של כ-38%, דרשו עובדי רשות המסים לפחות תוספת כזו. מאחר שגם היום שכרם של עובדי רשויות המסים הוא מהגבוהים בשירות הציבורי, התנגד האוצר לתוספת, הרפורמה לא התקדמה, וסכסוך העובדה נותר פתוח.

הסכמי ביניים קודמים כבר נחתמו, הראשון ב-2012 והשני ב-2015, במסגרתו זכו העובדים לבונוס חד פעמי של 17 אלף שקל, עם הבטחה לישיבה משותפת למשא ומתן חדש. אלא שבכך לא הסתיים הסכסוך.

יתרה מכך, במהלך החתימה על הסכמי המסגרת לכלל עובדי המדינה, זכו עובדי רשות המסים פעמיים: הם גם קיבלו את תוספת של 7.5% שניתנה לכלל עובדי המדינה, וגם זכו להחרגה מהשקט התעשייתי עליו הוסכם על כלל העובדים, וזאת בשל קיומו של סכסוך עבודה פתוח בעת החתימה. במצב שנוצר יכלו העובדים לנצל, לא פעם, את זכותם לעיצומים ולשביתות פתע, ואלו אכן יצאו לפועל. כך למשל, בשבוע שעבר הושבת המחשב של רשות המסים לאות סולידריות עם עובדי רשות השידור.

כאמור, ההסכם שנחתם בשבוע שעבר אף הוא איננו סופי. לעת עתה יקבלו העובדים תוספת של 9% לשכרם, חצי כתוספת שקלית וחצי אחוזית. בנוסף מתחייבים העובדים לשלוש שנות שקט תעשייתי במהלכן יפעלו על פי תוכניות העבודה שנקבעו על ידי ההנהלה, ולא יוכלו למחות נגדן. עוד הסכימו חוקרי מס הכנסה לחקור את ארגוני הפשיעה, הסכמה שעד היום טרם ניתנה, ושצפויה לעזור באכיפה ובמלחמה בהון השחור.

מבחינת האוצר מדובר בהישג, מאחר שבפעם הראשונה הוסכם לאחד יחידת שטח גדולה ראשונה, כסמל לאיחוד הצפוי בעתיד. לאחר שלושה הסכמי ביניים ועשר שנות דיונים אמור ההסכם סופי להיחתם בתוך שלוש השנים הקרובות, ובאוצר בטוחים שהוא יכלול איחוד מלא של היחידות ויביא לרפורמה המיוחלת.

התוספת עליה הוסכם כעת, אגב, תיכלל בתוספת שתינתן במסגרת ההסכם הסופי, קרי, מן הסכום הסופי יגרע הסכום שניתן בהסכם הביניים ולא ינתן שוב.

על אף העלות הגבוהה,  באוצר מרוצים - "יש פה אמירה נחרצת" אומר גורם בכיר "אנחנו בעולם של איחוד. אי אפשר יהיה לדבר שוב על תוספות שכר ללא רפורמה מלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker