יחימוביץ': "ההסתדרות מנותקת מצורכי העובדים" - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יחימוביץ': "ההסתדרות מנותקת מצורכי העובדים"

פנינו לשני המתמודדים על תפקיד יו"ר ההסתדרות, שלי יחימוביץ' ואבי ניסנקורן, עם רשימת שאלות זהות, שאמורות להיות בלב פעילותם אם ייבחרו ■ השניים התבקשו לענות בכתב ■ אנו מפרסמים רק את תשובותיה של יחימוביץ', מאחר שניסנקורן סירב להשיב

21תגובות
שלי יחימוביץ
אמיל סלמן

1. מהם שלושת הנושאים החשובים ביותר שבהם צריכה להתמקד פעילות ההסתדרות בארבע השנים הקרובות?

"באופן כללי, ההסתדרות צריכה להיות ראש חץ חברתי חזק ומכריע במדינה. ובפירוט, ההסתדרות צריכה ליצור עולם עבודה שפוי שמאפשר פנאי אישי ומשפחתי; להבטיח העלאת שכר במשק, תוך הפסקת השחיקה הנוראה והמתמדת בשכר לעומת יוקר המחיה הגואה; ולשים קץ למגוון שיטות העסקה נצלניות".

2. מהן שלוש הקבוצות שזקוקות יותר מכולן לטיפול אינטנסיבי, סיוע והשקעת משאבים ומאמצים של ההסתדרות?

"נשים בכל הדרגות ובכל צורות ההעסקה; עובדי דור ב' וכל האותיות שאחריה ועובדים בחוזים; ועובדים שאינם מאורגנים — ממאבטחים ומנקות ועד לעובדי היי־טק".

3. מהם שלושת הליקויים הקשים ביותר שאת מתחייבת לתקן בפעילות ההסתדרות בשנים הקרובות?

"נתק מצורכי העובדים ושלטון פחד של הנהגת ההסתדרות; שימוש מושחת ומעוות בדמי החבר; והיעדר שקיפות של מידע, משאבים, קבלת החלטות וזכאויות".

4. כיצד ההסתדרות יכולה לתרום למהפכת השקיפות — אצלה בבית ובגופים הציבוריים שעליהם היא משפיעה?

"העובדים זכאים וחייבים לדעת לאן נעלמים דמי החבר שהם משלמים. אסיר את האיפול המחשיד מעל פעילות נכסית, נדל"נית, עסקית, חינוכית, תרבותית ופנסיונית — איפול שמסתיר שכבות של שחיתות ונהנתנות. אכפיף אותם לכל ביקורת, כלל וחוק.

"יוצא מכלל זה, פעילות ספציפית של האיגוד מקצועי. כאן תהיה ביקורת פנימית, כי אין היגיון בחשיפה של מודיעין מול מעסיקים רבי־כוח. אפעל לשינוי ולתיקון החוק בהסכמה, על פי המקובל בחקיקה ובאמנות בינלאומיות לעבודה מאורגנת".

5. איך ייראה תקציב ההסתדרות בחמש השנים הקרובות?

"התקציב יהיה שונה לחלוטין מהקיים. דיוני התקציב יהיו שקופים ומעמיקים. חלק הארי של התקציב יוחזר לעובדים, לרווחתם ולמאבקיהם. תופסק החלוקה הגחמנית והעלומה של משאבים וג'ובים למקורבי החונטה. דמי החבר יחזרו לשמש את ציבור העובדים".

6. האם לדעתך ניתן לחסוך את כספי העמיתים בהסתדרות, ובאילו מקומות?

"בהחלט. כאשר כספי ההסתדרות יפסיקו לשמש לג'ובים שמנים לעסקנים ונכסיה ורווחיהם לא יופקרו לקומץ מקורבים, תוכל ההסתדרות לתת יותר שירותים וכלים לחבריה ולהצדיק את תשלום דמי החבר".

7.כיצד ההסתדרות יכולה לסייע להעלאת הפריון?

"ההסתדרות יכולה ליזום הקמה של משפחתונים, צהרונים וקייטנות במקומות העבודה, שיחסכו להורים זמן, עומס נפשי וכסף; להנהיג מאבק להחלת יום לימודים ארוך ולקיצור שבוע העבודה, כך שימי העבודה יהיו שלמים, בלי חצאי ימים שהם דלים בתפוקה. כמו כן, ראוי ליצור מודל שיאפשר שילוב עבודה מהבית, כך שתיספר כעבודה לכל דבר; והשקעה מאסיבית בהכשרה מקצועית".

8. מה בדעתך לעשות להרחבת הגמישות הניהולית בשירות המדינה?

"יש להפוך את שירות המדינה למקום נחשק ומתגמל, שאנשים מבריקים ואידיאליסטים מתחרים על הזכות לשרת בו, בלי לראות בו תחנת מעבר למגזר הפרטי. יש להנהיג הסכמי פרישה טובים למבקשים לפרוש".

הפגנה של עובדי קבלן בחברת פלאפון
עופר וקנין

9. מה עמדתך לגבי הקביעות, האם יש בה גם חסרונות?

"ביטחון תעסוקתי ויציבות בעבודה חשובים מאוד — גם לשפיות ולתכנון החיים של העובד, וגם למקום העבודה שמרוויח עובד מיומן. אבל ברור שאין סבירות בהמשך העסקה של עובד גרוע או לא מתפקד. זה מזיק לא רק למקום העבודה, אלא גם לחבריו שהעול נופל עליהם".

10. מה בדעתך לעשות בנושא הפחתת מספר עובדי הקבלן וניצולם?

"היעד מבחינתי הוא חיסולה של צורת ההעסקה הנפשעת הזאת, שדומה לעבדות יותר מאשר לכל דבר אחר, והחלת חובת העסקה ישירה. אחזיר את ההסתדרות למקום שהתפוגגה ממנו ובו נולדים עובדי הקבלן: הפרטות מופקרות של שירותים חברתיים ולאומיים, רכישת 'שירות' מ'ספקי שירותים', המסתירה העסקה בתנאי עבדות. לא יהיו פוטואופים נצלניים עם קומץ עובדי קבלן שלכאורה נקלטו, ולא ייחתמו הסכמים שילבינו את התופעה הרעה הזאת".

11. כיצד ההסתדרות שבראשותך יכולה לפעול לשילובם של בעלי מוגבלויות בשוק העבודה?

"יש לציין את שילוב בעלי מוגבלויות כדרישה בעת משא ומתן על הסכמי העבודה; להפסיק את ההתקשרות של כל זרועות ההסתדרות עם מי שמפרים את החוק; וליזום שיתופי פעולה עם המעסיקים".

12. מה בדעתך לעשות בנושא הרחבת ההכשרה המקצועית?

"הטרגדיה היא שהמשאבים לכך קיימים. דוגמה אחת: 600 מיליון השקלים בקרן למקצועות שוחקים מתאיידים בהסתדרות על משרות ובפרסומות בזבזניות בטלוויזיה, ולא מגיעים לעובדים שנשחקו במקצועות קשים.

"אני מתכננת בנוסף שיתוף פעולה מאסיבי עם התעשיינים, צה"ל, המכללות הטכנולוגיות ועוד, בזיקה למקצועות עדכניים ומבוקשים. להשקפתי, לארגון עובדים יש חלק באחריות ליצירת רצף תעסוקתי".

13. מה בדעתך לעשות לסגירת פערי שכר בין גברים לנשים?

"הסתדרות שבראשה אישה תחולל כאן מהפכה. היעד: אפס פערים בשכר. הדרך פשוטה: ליישם את החוק (שאני בעצמי הרחבתי ושיכללתי) לשכר שווה לנשים, לתבוע את קיומו כחלק מהסכמי השכר, ולא להירתע ממכבש של פניות לערכאות — עד כדי יצירת רתיעה גורפת מהפרתו. יו"ר ההסתדרות לא נגע מעולם בנושא הזה, שעה שבכל האיגודים המקצועיים בעולם המערבי זו סוגיית ליבה מרכזית. מביך".

14. איך בדעתך להילחם בתופעת פערי השכר והתנאים בין דור א' לדור ב'?

"חוסר השוויון המזעזע בין עובדים באותו מקום ובאותה עבודה חייב להיפסק. העיקרון שמנחה אותי פשוט: עבור אותה עבודה התנאים צריכים להיות זהים, בכפוף כמובן לוותק ולניסיון. הסכמי דור ב', ג', ו–ד' הצמיחו דור שלם מופלה של עובדים, ויצרו תסכול ומרירות מוצדקים לגמרי במקומות העבודה. זה לא מוסרי ולא צודק. נדרשים: תוכנית רב־שנתית בשיתוף פעולה עם כל הגורמים במשק, קשב אמיתי להמונים שנפגעו מהשיטה ומאבקים לא קלים".

15. מה מונע את הרפורמה בחברת החשמל שנים רבות כל כך, והאם תפעלי לקידום הנושא?

"הרפורמה נמנעה בגלל פחדנות והימלטות מבישות של כל גורם מלקיחת אחריות לפתרון. אהיה שותפה פעילה ברפורמה שתצעיד את החברה להתמודדות עם האתגרים הטכנולוגיים והעסקיים של משק החשמל במאה ה–21, באופן הוגן ותוך הגנה על זכויות העובדים — שכבר מזמן לא נהנים מההטבות המיתולוגיות, ורובם כבר דור ב', עובדים זמניים וארעיים ועובדי קבלן. חברת החשמל כבולה בהסכמים איומים עם חברות הגז, שמייקרים מאוד את החשמל. אמשיך להיאבק לפתיחתם".

16. יש מי שאומרים כי ההסתדרות היא גוף שפועל בעיקר לטובת העובדים החזקים והמחוברים. מה דעתך על האמירה הזאת?

"'מחוברים' זו מלה שאתם המצאתם ואין לי שום חשק לשתף פעולה עם הרטוריקה שלכם, שנועדה לעשות דה־לגיטימציה לכלל העבודה המאורגנת וליצור זהות שקרית בין טייקונים לוועדים. מה שכן קרה לצערי, הוא שראשי ההסתדרות דילגו על שני דורות לפחות, והפקירו אותם לשוק עבודה אכזרי. החזון שלי הוא להפוך את כל אלה לעובדים חזקים ומאוגדים שמפרנסים בכבוד את משפחותיהם".

17. צייני תכונה שלילית וחיובית של המועמד שמתמודד מולך, אבי ניסנקורן.

אבי ניסנקורן
מוטי מילרוד

"חיובי: הוא עורך דין טוב ומקצועי, שאשמח לשכור את שירותיו, אם וכאשר אנצח; שלילי: חולשה והיעדר מוחלט של מנהיגות".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#