הפתרון לתעלומה: זהו סוד האושר הישראלי

אם העובד יחשוב שהוא משקיע מאמץ יצירתי בעבודה, רמות האושר יצמחו בהתאם ■ מעסיק המעוניין בעובדים בריאים יותר, עם רמת פריון גבוהה, צריך לתת לעובדיו חופש יצירתי

טל שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סקי מים
צילום: בלומברג

בין שלל המדדים הכלכליים המוכרים לנו היטב, מתבלט בעשור האחרון מדד חדש ומעניין במיוחד: מדד האושר העולמי של ארגון OECD המפורסם מדי שנה, ומציג את רמות שביעות הרצון והאושר של תושבי המדינות החברות בו.

נבחרי הציבור לא מייחסים חשיבות רבה למדד זה, מכיוון שהמדדים של צמיחת התוצר, שיעור האבטלה ומדד המחירים מקבלים את הכותרות הראשיות, ועל בסיסם ביצועיהם נמדדים. אך מחקרים רבים הוכיחו כי רמות אושר גבוהות מאריכות את תוחלת החיים, מקטינות את הסיכוי לחלות ומגבירות את פריון העבודה של האזרחים. כך שבראייה מקרו־כלכלית, אזרחים מאושרים יותר עולים פחות כסף למדינה ומייצרים יותר. כלומר, אזרחים מאושרים יותר - מדדים כלכליים טובים יותר.

בסדרת מחקרים שביצעתי באחרונה עם ד"ר אריה שרמן מהמרכז האקדמי רופין, הראנו כי לעבודה השפעה משמעותית על רמות האושר שלנו. אם בעבר כלכלנים סברו כי לעבודה עצמה אין ערך משמעותי, וכי האושר מושפע מרמות הכנסה גבוהות, כיום אנו יודעים אחרת. ברור שלעבודה עצמה יש ערך משמעותי והיא המפתח העיקרי לרמות אושר גבוהות, בין היתר בזכות סביבה חברתית, תחושת שייכות, הגברת הערך העצמי ועוד.

במחקר שבו השתתפו יותר מ-900 ישראלים מצאנו כי ה"מאמץ היצירתי" שאותו אנו משקיעים בעבודה הוא אחד הגורמים החשובים בהקשר הזה. ככל שנשקיע יותר מאמץ יצירתי, כך נהיה מאושרים יותר. מעניין במיוחד הממצא שלפיו לא מדובר על תגובות חיצוניות. ייתכן כי מה שנחשב כמאמץ יצירתי עבור עובד אחד, ייתפש בסביבתו כדבר שבשגרה. אבל אם העובד יחשוב שהוא משקיע מאמץ יצירתי, רמות האושר יצמחו בהתאם. מעסיק המעוניין בעובדים בריאים יותר, עם רמת פריון גבוהה, צריך לתת לעובדיו חופש יצירתי.

ההבנה כי לעבודה עצמה יש השפעה מכרעת על אושרנו מובילה אותנו לכמה תובנות על החיים. החיסכון הפנסיוני למשל, מאפשר לעובדים לחסוך היום בשביל ביטחון כלכלי בגיל הפרישה. את הכסף שאנחנו מקבלים ניתן לשים בצד - אבל את האושר, שכה חשוב לאיכות חיינו, אי אפשר להפקיד בקופת גמל. ההבנה כי מצד אחד אושר המושג בעבודה הוא מרכיב מהותי בכלכלת המדינה, ומצד שני לא ניתן לחסוך אותו, מצריך מהעולם המערבי להיערך מחדש לעתיד הקרוב, שבו שיעור הגמלאים באוכלוסייה צפוי לנסוק.

התפישה הגורסת כי עם היציאה לפנסיה ייפתרו כל צרותינו, והאושר יבוא מעצמו, שגויה מיסודה. על העובדים כיום לתכנן היטב את תקופת הפנסיה ולמצוא חלופות לעבודה - כגון עבודה חלקית, התנדבות או כל פעילות אחרת שתסייע לנו לייצר אושר ברמה שתחליף את העבודה.

לצד חשיבות העבודה, מצאנו כי הפנאי הינו מרכיב מרכזי בתחושת האושר שלנו. כאן יש לשים דגש על חלוקה לפנאי סביל (כגון צפייה בטלוויזיה) לפנאי פעיל (ספורט, תחביב ועוד). לא רק שפנאי סביל אינו תורם לתחושת אושר, הוא פוגם בה, בעוד שפנאי פעיל מגדיל אותה משמעותית. על כולנו, מצעיר עד מבוגר, ללמוד להשקיע זמן בלמידת מיומנויות פנאי פעיל. מי שילמד לנגן בכלי נגינה למשל, או ירגיל את עצמו לפעילות ספורטיבית קבועה, יהיה אדם מאושר יותר גם בגיל הפרישה.

למדינה יש אינטרס מובהק להשקיע באושר הלאומי. מלבד אזרחים בריאים ומחויכים יותר, היא תרוויח שיפור משמעותי במצבה הכלכלי. על המדינה להשקיע כבר כיום בחינוך לא־פורמלי, כמו מסגרות ספורטיביות והתנדבויות, ולהעניק לאזרחיה את האפשרות לרכוש מיומנויות פנאי, כבר מגיל ינקות. מדובר בפרויקט עתיר תקציב, אבל כזה שישתלם לכולנו בטווח הארוך. עד שזה יקרה, על כל אחד מאינו להשקיע מחשבה, ולתכנן את מקורות האושר שלו, בדיוק כמו שאנו מתכננים את המקורות הכספיים.

פרופ' טל שביט הוא מומחה לכלכלה התנהגותית, סגן הדקאן בבית הספר למינהל עסקים במכללה למינהל

טל שביט צילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker